X GMINNY PRZEGLĄD KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH Z TERENU GMINY LIMANOWA

20.07.2008

Już po raz dziesiąty w gminie Limanowa zorganizowany został Przegląd Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego KGW "Koła Gospodyń Wiejskich - w trosce o zachowanie dziedzictwa kulturowego".

Przegląd odbył się dnia 20 lipca br. przy Szkole Podstawowej w Nowym Rybiu, a brało w nim udział 7 Kół.

Dla obiektywnej oceny organizatorzy powołali niezależną komisję konkursową w składzie:

• Maria Brylak - Załuska /etnograf/
  • Zofia Skwarło /regionalista/ - MCK "Sokół" Nowy Sącz
  • Jadwiga Adamczyk/muzyk/ - MCK "Sokół" Nowy Sącz

{multithumb thumb_height=150}

Koła zgodnie z regulaminem prezentowały potrawy w konkursie potraw regionalnych oraz przedstawiały programy artystyczne. Po degustacji oraz występach Komisja oceniła Koła następująco:

• I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 760,00 zł przyznano KGW Makowica za program artystyczny "Obigrowka"
  • II miejsce /700,00 zł/ zdobyło KGW Rupniów-Centrum za program artystyczny "Nasadzanie kwoki" i potrawę regionalną żur na serwatce
  • 3 równorzędne III miejsca /nagrody pieniężne w wysokości po 650 zł każda/ dla:
    - KGW Pisarzowa za program artystyczny "Przed weselem"
    - KGW Stara Wieś - Rola za program artystyczny "Zakończenie oktaw"
    - KGW Łososina Górna za śpiew podczas programu artystycznego
  • 2 równorzędne wyróżnienia i nagrody pieniężne w wysokości po 400 zł dla:
    - KGW Rupniów - Bednarki za potrawę regionalną "Dziadki ze skwarkami"
    - KGW Męcina za pierogi razowe z mięsem i kapustą

Komisja podkreśliła wysoki poziom prezentacji zwłaszcza w zakresie treści etnograficznych, przybliżających tradycyjną kulturę regionu.

Zgodnie z regulaminem Komisja zakwalifikowała na Powiatowy Przegląd KGW w Rupniowie oraz na Prezentację Gminy Limanowa na Limanowskim Rynku - Koła Gospodyń Wiejskich z Makowicy i Rupniowa-Centrum.

Tegoroczny Przegląd KGW uświetniły występy Chóru Szkolnego "Kanon" oraz Grupy Taneczno-Teatralnej "Frontier" ze Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu. Ponadto dla wszystkich przybyłych gości wystąpił Zespół "DeFormacja" z Bochni, który bawił publiczność do późnego wieczora.

• Maria Brylak - Załuska /etnograf/
  • Zofia Skwarło /regionalista/ - MCK "Sokół" Nowy Sącz
  • Jadwiga Adamczyk/muzyk/ - MCK "Sokół" Nowy Sącz

{multithumb thumb_height=150}