Gmina Limanowa w Forum Przejrzystej Polski w Warszawie

13.09.2007

W maju br Gmina Limanowa przystąpiła do trzeciego etapu Programu Przejrzysta Polska pod nazwą Forum Przejrzysta Polska. Wiązało się to z przeprowadzeniem w Urzędzie Gminy audytu realizacji i funkcjonowania rozwiązań wdrożonych w ramach poprzednich edycji Programu Przejrzystej Polski.

W ramach Przejrzystej Polski w Urzędzie Gminy Limanowa wdrożono do funkcjonowania 6 zasad:

• przejrzystości,
  • braku tolerancji dla korupcji,
  • partycypacji społecznej,
  • przewidywalności,
  • fachowości,
  • rozliczalności.

W celu realizacji powyższych zasad zostało opracowanych 60 kart (opisów) usług świadczonych przez Urząd, procedury naboru na wolne stanowiska w Urzędzie, program współpracy z działającymi na terenie gminy organizacjami pozarządowymi, informacja przybliżająca mieszkańcom strategię rozwoju gminy oraz broszurka „Skąd mamy pieniądze i na co je wydajemy”. Ponadto pracownicy urzędu wspólnie wypracowali kodeks etyczny pracownika samorządowego.

W programie uczestniczy jedynie 47 jednostek z gmin i powiatów. Z terenu województwa małopolskiego w programie bierze udział jeszcze miasto Nowy Sącz i powiat wielicki.

Przedstawiciele gmin, które ukończyły trzeci etap Programu, zostali zaproszeni przez organizatorów Przejrzystej Polski do udziału w Forum dyskusyjnym w dniu 11 września do Warszawy celem wypracowania jak najlepszych rozwiązań usprawniających pracę urzędów administracji samorządowej.

W dniu 16 listopada w Warszawie gminy i powiaty, które ukończyły trzeci etap Programu otrzymają certyfikaty przejrzystości.

• przejrzystości,
  • braku tolerancji dla korupcji,