Szkolenie agroturystyczne

25.11.2012

W dniu 26 listopada br. na Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Limanowa odbyło się szkolenie agroturystyczne. Na szkolenie przybyli właściciele gospodarstw agroturystycznych, osoby zainteresowane założeniem takiej działalności oraz zaproszeni goście: Wicewójt Gminy Limanowa - Franciszek Bieda, Przewodniczący Rady Gminy Limanowa - Józef Oleksy i Sekretarz Gminy Limanowa - Marek Ziaja. Spotkanie otworzył Wicewójt
Gminy Limanowa - Franciszek Bieda, który przywitał zaproszonych na szkolenie prelegentów, a także przybyłe osoby zainteresowane zagadnieniami związanymi z agroturystyką.

Następnie zabranych przywitał Przewodniczący Rady Gminy Limanowa - Józef Oleksy. Zaznaczył on, że agroturystyka na naszym terenie ma bardzo duże szanse rozwoju, dużym atutem są bowiem atrakcyjne tereny sprzyjające jej rozwojowi. Jak mówił - szanse rozwoju agroturystyki należy upatrywać w tworzeniu tzw. grup agroturystycznych, na wzór grup producenckich, tak aby wspólne działania w danym obszarze dawały większe efekty. Istotną kwestią - jak podkreślił - jest także umiejętność starania się i pozyskiwania środków unijnych, które zaplanowane są na rozwój turystyki w programach pomocowych na kolejne lata. Na koniec swego wystąpienia Józef Oleksy podziękował za dotychczasową działalność wszystkim właścicielom gospodarstw agroturystycznych.

Kolejno głos zabrał Jacenty Musiał - Kierownik Wydziału Kultury Promocji Turystyki i Sportu Urzędu Gminy Limanowa, który podziękował wszystkim za przybycie i przedstawił porządek szkolenia. Przywitał on w szczególności wykładowców: Kierownika Działu Obsługi Bezpośredniej Urzędu Skarbowego w Limanowej - Bogusława Daniela, Kierownika Sekcji Higieny Żywienia Żywności Przedmiotów Użytku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Limanowej - Renatę Krzysztof, Kierownika Placówki Terenowej KRUS w Limanowej - Janusza Zelka oraz Małgorzatę Mrowca z Fundacji Rozwoju Regionu Rabka.

Pierwsze zagadnienia omówił Bogusław Daniel z Urzędu Skarbowego, który przybliżył zebranym finansowe obowiązki jakie spoczywają na osobach prowadzących gospodarstwa agroturystyczne.

Szeroko kwestie dotyczące wymagań higieniczno-sanitarnych w gospodarstwach agroturystycznych omówiła Renata Krzysztof z Sanepidu. Poinformowała ona zebranych o obowiązku rejestracji gospodarstw agroturystycznych w przypadkach, gdy gospodarstwa zaplanowane mają żywienie gości.

Zagadnienia związane z ubezpieczeniem społecznym osób prowadzących działalność agroturystyczną, a ubezpieczonych w KRUS omówił Janusz Zelek z KRUS Limanowa.

Rola i zadania samorządów w rozwoju agroturystyki - temat ten z ramienia Urzędu Gminy przedstawił Jacenty Musiał, podkreślając że turystyka i jej rozwój jest zadaniem każdego samorządu, a kwestie działalności obiektów turystycznych reguluje ustawa o turystyce. Gminy prowadzą rejestrację obiektów hotelarskich, a osoby chcące założyć działalność agroturystyczną zobowiązane są zgłosić to do gminy. Poinformował także, że nie ma obowiązku przeprowadzania kategoryzacji gospodarstw agroturystycznych - jeśli ktoś chce mieć skategoryzowany obiekt to można ubiegać się o kategoryzację przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej.

Ważnym tematem były kwestie omawiane przez Małgorzatę Mrowca z FRRR, które dotyczyły możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na prowadzenie działalności agroturystycznej, bądź też jej rozpoczęcie.

Szkolenie zakończył Jacenty Musiał, który podziękował wszystkim za przybycie, a wykładowcom za przekazanie fachowej wiedzy, która pomocna będzie w prowadzeniu i zakładaniu działalności agroturystycznej.

KPTS

KPTS