Urząd Gminy Limanowa https://www.gminalimanowa.pl/ Najnowsze wpisy dla Urząd Gminy Limanowa pl-pl sekretariat@gminalimanowa.pl Copyright 2020 Obejmijmy troską i opieką bliskich, sąsiadów, szczególnie osoby starsze - apel Wójta Gminy Limanowa https://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/10/obejmijmy-troska-i-opieka-bliskich-sasiadow-szczegolnie-osoby-starsze-apel-wojta-gminy-limanowa Z uwagi na panującą pandemię Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut  apeluje do mieszkańców o objęcie szczególną troską bliskich i sąsiadów, w szczególności osób w starszym wieku: 

 

Śpieszmy z pomocą sąsiedzką samotnym, starszym osobom. Każdy z nas ma w swoim najbliższym otoczeniu seniorów i osoby w podeszłym wieku. W związku z tym, że dla tej grupy koronawirus stanowi największe zagrożenie, zwracam się do Państwa z apelem o pomoc sąsiedzką, ewentualnie informacje do Urzędu Gminy Limanowa o takiej sytuacji.

Dołożymy wszelkich starań by w tym trudnym czasie nikt, a przede wszystkim seniorzy, będący w grupie największego ryzyka, nie pozostali sami! Dlatego apeluję do Państwa: nie bądźmy obojętni!
 
Proszę zgłaszać do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej  tel.18 /337 36 57, osoby które według Państwa wiedzy znalazły się w tej trudnej sytuacji, są same i potrzebują pomocy.
Okażmy pomoc i wsparcie tym, którzy tego potrzebują i dbajmy o siebie nawzajem!]]>
Tue, 27 Oct 2020 09:30:00 +0000 https://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/10/obejmijmy-troska-i-opieka-bliskich-sasiadow-szczegolnie-osoby-starsze-apel-wojta-gminy-limanowa Aktualności
PSR 2020 - Rachmistrzowie spisowi telefonicznie pomagają rolnikom wypełnić obowiązek spisowy https://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/10/psr-2020-rachmistrzowie-spisowi-telefonicznie-pomagaja-rolnikom-wypelnic-obowiazek-spisowy Aby należycie wypełnić obowiązek spisowy rachmistrzowie spisowi dzwonią do rolników objętych spisem rolnym. Rachmistrzowie spisowi dzwonią z numeru telefonu: 22 279 99 99 lub 22 666 66 62.  
Rachmistrzowie dzwonią do użytkowników gospodarstw rolnych, którzy dotychczas nie wypełnili obowiązku spisowego. Co ważne rolnik, z którym skontaktuje się rachmistrz spisowy jest zobowiązany udzielić odpowiedzi na pytania i w ten sposób wypełnić obowiązek spisowy. Zakres pytań w wywiadzie telefonicznym jest taki sam jak w formularzu do samospisu dostępnym na stronie spisrolny.gov.pl.

Jesteś użytkownikiem gospodarstwa rolnego? Widzisz, że dzwoni do Ciebie jeden z powyższych numerów?

Odbierz telefon, odpowiedz na pytania rachmistrza spisowego i wypełnij obowiązek spisowy!


Wywiady telefoniczne będą realizowane do 30 listopada br.

W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących spisu rolnego pod nr tel. 22 279 99 99 czynna jest infolinia spisowa (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora).


/spisrolny.gov.pl/]]>
Tue, 27 Oct 2020 08:47:00 +0000 https://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/10/psr-2020-rachmistrzowie-spisowi-telefonicznie-pomagaja-rolnikom-wypelnic-obowiazek-spisowy Inne
Zarządzenie Wójta Gminy Limanowa nr 172/2020 ws. sprzedaży samochodu przeciwpożarowego https://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/10/zarzadzenie-wojta-gminy-limanowa-nr-1722020-ws-sprzedazy-samochodu-przeciwpozarowego Działając na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 713)  przeznacza się do sprzedaży w formie przetargu nieograniczonego samochód przeciwpożarowy marki IVECO MAGIRUS DEUTZ FM130D9FA, rok prod. 1984, o nr rejestracyjnym KLI 79TR, będący własnością Gminy Limanowa.
Ustala się cenę wywoławczą samochodu w wys. 7 000,00 zł netto.
 
Pełna treść Zarządzenia Wójta Gminy Limanowa nr 172/2020 wraz z Załącznikami - Ogłoszeniem o sprzedaży oraz Regulaminem - w załączniku (pdf) poniżej.]]>
Mon, 26 Oct 2020 09:55:00 +0000 https://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/10/zarzadzenie-wojta-gminy-limanowa-nr-1722020-ws-sprzedazy-samochodu-przeciwpozarowego Aktualności
Punkty bezpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego - od 26 października w formie zdalnej https://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/10/punkty-bezplatnej-pomocy-prawnej-i-poradnictwa-obywatelskiego-od-26-w-formie-zdalnej Od dnia 26 października do 9 listopada 2020 r. Punkty bezpłatnej pomocy prawnej udzielać będą porad wyłącznie zdalnie. Punkty zawiesiły działalność stacjonarną, a rejestracji można dokonać dzwoniąc pod numer 18 333 7804 ; 600033199 lub pod nr telefonów konkretnych punktów porad wskazanych poniżej:

]]>
Mon, 26 Oct 2020 09:29:00 +0000 https://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/10/punkty-bezplatnej-pomocy-prawnej-i-poradnictwa-obywatelskiego-od-26-w-formie-zdalnej Inne
Koronawirus - od soboty 24 października nowe obostrzenia - cała Polska strefą czerwoną https://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/10/koronawirus-od-soboty-24-pazdziernika-nowe-obostrzenia-cala-polska-strefa-czerwona Od jutra tj. soboty 24 października cała Polska będzie w strefie czerwonej, w związku z koronawirusem.

Obowiązywać będą następujące nowe zasady bezpieczeństwa:

- w klasach 4-8 szkół podstawowych wprowadzone zostaje nauczanie zdalne

- na dwa tygodnie ograniczona zostaje działalność kawiarni, pubów i restauracji - możliwa jedynie sprzedaż dań na wynos

- obowiązuje zakaz spotkań powyżej 5 osób - wyjątkami są osoby zamieszkujące razem, czy spotykające się w celach zawodowych (w pracy)

- w godz. od 8.00 do 16.00 dzieci i młodzież do 16. roku życia nie mogą same wychodzić z domu, tylko pod opieką dorosłego

- zamknięte zostają sanatoria - z możliwoścą dokończenia już rozpoczętych turnusów
 
- ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych
 
W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej, w tym m. in. w zakresie wydarzeń wydarzenie religijnych odbywających się w kościele, istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych limit 1 osoba na 7 m2.

]]>
Fri, 23 Oct 2020 09:56:00 +0000 https://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/10/koronawirus-od-soboty-24-pazdziernika-nowe-obostrzenia-cala-polska-strefa-czerwona Inne
Kampania edukacyjna NFZ - Świadomy pacjent – Skuteczna terapia https://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/10/kampania-edukacyjna-nfz-swiadomy-pacjent--skuteczna-terapia Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia informuje o kampanii edukacyjnej „Świadomy pacjent – skuteczna terapia", realizowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Naczelną Izbą Lekarską i Naczelną Izbą Aptekarską. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem przyjmowania przez pacjentów zbyt dużej ilości leków. Hasło programu brzmi: „Nie igraj z lekami. W grę wchodzi Twoje zdrowie!"  
Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwane polipragmazją, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Jest niebezpieczne dla każdego, a szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, czy niewydolnością krążenia.
Wielolekowość jest często konieczna w terapiach leczniczych, jednak aby była bezpieczna, powinna przebiegać pod kontrolą lekarską i w konsultacji z farmaceutą. 
W okresie pandemii koronawirusa wzrasta ryzyko przyjmowania zwiększonej ilości medykamentów, w tym leków bez recepty i suplementów. Obawy pacjentów o własne zdrowie rosną, dlatego masowo sięgają po środki o deklarowanych właściwościach uodparniających.

 
Materiały dot. omawianego problemu zamieszczone są na stronie Akademii NFZ: https://akademia.nfz.gov.pl/polipragmazja/ oraz w załączonym poniżej wydawnictwie, poświęconym bezpiecznemu i odpowiedzialnemu zażywaniu leków. Znaleść tam można odpowiedzi m.in. na pytania: Na co należy zwrócić uwagę stosując jednocześnie wiele różnych leków? Jak przyjmować leki i jak je przechowywać? Jak nie narażać zdrowia na negatywne interakcje leków z suplementami, z żywnością czy ziołami?
 
W przypadku pytań dotyczących kampanii bądź naszej działalności, jak również chęci podjęcia współpracy serdecznie zapraszamy do kontaktu mailowego: zpz@nfz-krakow.pl lub telefonicznego:
12 29 88 152, 12 29 88 133, 12 29 88 122.
 
 

Zespół Profilaktyki Zdrowotnej
Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ
]]>
Fri, 23 Oct 2020 08:30:00 +0000 https://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/10/kampania-edukacyjna-nfz-swiadomy-pacjent--skuteczna-terapia Inne
Modernizacja dróg w Gminie Limanowa część II – informacja z drugiego otwarcia ofert https://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/10/modernizacja-drog-w-gminie-limanowa-czesc-ii--informacja-z-drugiego-otwarcia-ofert Szanowni Państwo, po rozmowach z kilkoma Radnymi, którzy podjęli inicjatywę aby modernizacji poddać wszystkie 6 planowanych wstępnie odcinków dróg na terenie naszej gminy, po przeprowadzeniu ponownego postępowania przetargowego informujemy, że wykonane zostaną wszystkie zadania o łącznej długości prawie 3 km.

Uzyskane oferty w przeprowadzonym drugim przetargu okazały się tańsze o przeszło 23 tysiące złotych. Mimo niższych wycen, aby zrealizować wszystkie zadania nadal potrzeba zwiększyć kwotę planowaną na to działanie. Biorąc jednak pod uwagę zaoferowane bardzo korzystne ceny robót budowlanych i inicjatywę kilku zaangażowanych Radnych, którzy po rozeznaniu sytuacji w terenie prosili o kontynuowanie w pełnym zakresie wszystkich działań modernizacyjnych zmierzających do poprawy bezpieczeństwa i komfortu korzystania z dróg, podjęto decyzję o wykonaniu wszystkich 6 odcinków. Brakujące środki zostaną uzupełnione z oszczędności na innych zadaniach drogowych realizowanych w 2020 roku, bez uszczerbku w ich zakresach.

W związku z powyższym z satysfakcją i zadowoleniem informujemy, że niebawem rozpoczną się roboty budowlane na wszystkich sześciu odcinkach dróg, według przedstawionej poniżej lokalizacji:
 ]]>
Fri, 23 Oct 2020 06:57:00 +0000 https://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/10/modernizacja-drog-w-gminie-limanowa-czesc-ii--informacja-z-drugiego-otwarcia-ofert Aktualności
Domek u Heli w Bałażówce WYRÓŻNIONY w Plebiscycie Turystyczne Skarby Małopolski 2020 https://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/10/domek-u-heli-w-balazowce-wyrozniony-w-plebiscycie-turystyczne-skarby-malopolski-2020 Przed tygodniem miało miejsce podsumowanie tegorocznej edycji Plebiscytu "Turystyczne Skarby Małopolski". W kat. Sielskie klimaty – wypoczynek na wsi WYRÓŻNIENIE zdobył "Domek u Heli" z Bałażówki.Konkurs zorganizowany był przez Samorząd Województwa Małopolskiego we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną. "Turystyczne Skarby Małopolski" wyłoniono w sześciu kategoriach przyznając w każdej z nich nagrody dla Laureatów i Wyróżnionych atrakcji oraz przedsięwzięć.

Wyróżnienie przyznane w kat. Sielskie klimaty – wypoczynek na wsi dla "Domku u Heli" to  dla Danuty Kotary właścicielki obiektu, miłe zaskoczenie: Konkurowaliśmy z obiektami zarządzanymi przez przedsiębiorców posiadających kilka hoteli, restauracji, tym bardziej cieszymy się, że możemy być na podium z Nimi. Jest to dla nas niezmiernie duże wyróżnienie w tak krótkim okresie działalności zostać nagrodzonym i niejako rozpoznawalnym dla większej liczby osób w całej Małopolsce.

Uroczysta gala podczas której wręczono nagrody laureatom i wyróżnionym w Plebiscycie odbyła się w ramach Małopolskich Obchodów Światowego Dnia Turystyki, a  miała ona miejsce w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu.
Nagrody wręczali:
Andrzej Gut - Mostowy - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw promocji polskiej marki
Tomasz Urynowicz - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego
Grzegorz Biedroń - Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej
Rafał Kosowski - Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Wiceprezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej

 
Właścicielom "Domku u Heli" gratulujemy przyznanego wyróżnienia!

Pełne wyniki Plebiscytu pod linkiem: http://www.mot.krakow.pl/news,626.html
 
 

Poniżej prezentujemy ofertę "Domku u Heli":
 
"Domek u Heli" to drewniana chatka zbudowana z bali przeznaczona pod wynajem dla 6 osób w okresie całorocznym. Domek położony jest w Beskidzie Wyspowym, w małej wsi niedaleko Limanowej. Łączy on styl starych domów ze stylem góralskim i myśliwskim. Otoczony lasem jak i z widokami na piękny krajobraz zapewnia spokojny i niezapomniany wypoczynek blisko natury. Do wynajęcia jest cały domek o powierzchni 90 m2 wraz z dużym podwórkiem.
Na parterze znajdują się przedpokój, salon z kominkiem połączony z przestronną kuchnią, której styl jest niepowtarzalny oraz łazienka. Na piętrze znajdują się dwie sypialnie. Dla każdego gościa przygotowana jest czysta pościel oraz komplet ręczników. W domku są gry planszowe, aby naszym gościom nie nudziło się nawet w pochmurne dni. Rzeźbione meble, zabytkowe dekoracje jakie można spotkać w środku chaty nadają niezwykły klimat niejako cofnięcia się w czasie oraz powstały z myślą o ludziach ceniących estetykę i piękno.
 
Cały obiekt jest ogrodzony, obsadzony drzewami i krzewami ozdobnymi. Posiada miejsce parkingowe dla samochodów. Dostęp do wifi jest bezpłatny. Przed domkiem jest duża weranda ze stołem i ławami, która umili nie jeden dzień spędzony u nas. W ogrodzie znajduje się altanka z grillem, ławami i stołami. Do dyspozycji jest bezpieczny plac zabaw dla dzieci: domek ze zjeżdżalnią, piaskownica oraz huśtawka.
 
KONTAKT
Gospodarstwo Agroturystyczne Domek u Heli
Danuta i Marek Kotara
Bałażówka 46, 34-600 Limanowa
Tel.: 604831211 / 668470187
 

"Domek u Heli" na zdjęciach poniżej.]]>
Thu, 22 Oct 2020 12:49:00 +0000 https://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/10/domek-u-heli-w-balazowce-wyrozniony-w-plebiscycie-turystyczne-skarby-malopolski-2020 Sport i turystyka
Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii ws. ryzyka wystąpienia grypy ptaków https://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/10/informacja-powiatowego-lekarza-weterynarii-ws-ryzyka-wystapienia-grypy-ptakow Powiatowy Lekarz Weterynarii w Limanowej, przypomina o obowiązujących środkach bioasekuracji określonych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. poz. 722).
Na terytorium Polski :

ZAKAZUJE SIĘ:
- pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki
- wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych
 
NAKAZUJE SIĘ (m.in.):
- utrzymywanie drobiu w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami
- utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki
- przechowywanie paszy dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami
- karmienie i pojenie drobiu oraz ptaków utrzymywanych w niewoli w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami

Szczegółowe wytyczne w piśmie Powiatowego Lekarza Weterynarii - w załączniku poniżej.
 
Powiatowy Lekarz Weterynarii rekomenduje hodowcom drobiu podjęcie wszelkich możliwych działań na rzecz wzmocnienia bioasekuracji w stadach drobiu.

 
W przypadku zaobserwowania w stadach drobiu zwiększonej śmiertelności, spadku pobierania paszy i wody, nagłego spadku nieśności, objawów nerwowych (drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów) czy innych niepokojących objawów, posiadacz drobiu powinien niezwłocznie powiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii.
 
Informacja przekazywana jest w związku z opublikowaniem przez Europejski Urząd ds. Zabezpieczenia Żywności (EFSA) ostrzeżenia dot. ryzyka wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków po stwierdzeniu w ostatnim czasie nowych ognisk grypy ptaków na terenie zachodniej Rosji i Kazachstanu. Region ten jest znanym jesiennym szlakiem migracji dzikiego ptactwa wodnego do Europy, co sprzyja ryzyku wystąpienia nowych ognisk grypy ptaków w Europie, w tym w Polsce.
]]>
Thu, 22 Oct 2020 11:34:00 +0000 https://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/10/informacja-powiatowego-lekarza-weterynarii-ws-ryzyka-wystapienia-grypy-ptakow Inne
Zawieszone - do odwołania dyżury Doradcy PGNiG https://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/10/zawieszone-do-odwolania-dyzury-doradcy-pgnig Uprzejmie informujemy, że w związku ze zwiększonym zagrożeniem epidemiologicznym ZAWIESZONE - DO ODWOŁANIA zostają dyżury Doradcy PGNiG w Urzędzie Gminy Limanowa.  
Kontakt z Doradcą :
pod nr tel.: 603 840 310
e-mail: pawel.slapak@pgnig.pl]]>
Thu, 22 Oct 2020 07:31:00 +0000 https://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/10/zawieszone-do-odwolania-dyzury-doradcy-pgnig Aktualności