A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Jak wspomóc pamięć? - wykład w bibliotece gminnej w Rupniowie

29.11.2019
Gminna biblioteka publiczna w Rupniowie była organizatorem spotkania z Anną Czyżycką  z Akademii Umiejętności POZA SCHEMATEM, w ramach którego odbył się wykład pt.: „Jak wspomóc pamięć, jak o nią dbać? Jak podnieść sprawność umysłu?"
 
Zebrani słuchacze wzięli udział w bardzo ciekawym i inspirującym wykładzie autorskiego projektu i czynnie w nim uczestniczyli. Pamięć zostaje w pełni ukształtowana ok. 15-16 roku życia. W starszym wieku zaczyna słabnąć co jest znanym i naturalnym procesem fizjologicznego starzenia się organizmu. Zdarza się, że osoby w podeszłym wieku zachowują do końca życia doskonałą pamięć i sprawność intelektualną. Wiele jednak osób w starszym wieku traci ją. Zdarzają się również tacy u których pamięć w większym lub mniejszym stopniu ulega upośledzeniu. Osoby starsze zwykle nie mają problemów z pamięcią długotrwałą, chętnie wspominają swoją młodość i dzieciństwo, natomiast mają trudności z zapamiętaniem nowych rzeczy „Czy zamknąłem dom, czy wyłączyłem gaz…”. Ważna rzeczą jest, aby wspierać i stymulować mózg poprzez wypowiadanie na głos wykonywanych czynności, co pozwoli na utrwalenie tego w pamięci. Pamięć jest skomplikowanym dynamicznym procesem, który pozwala na przechowywanie informacji nabytych w ciągu życia i wykorzystania ich do bieżących i planowanych działań. W procesie tym biorą udział narządy zmysłu i układ nerwowy, głównie mózg. Istnieją cztery etapy pamięci: zapamiętanie, przechowywanie materiału pamięciowego, odtwarzanie materiału pamięciowego zakodowanego w rejestrach pamięci oraz zapominanie, czyli zanik śladu pamięci.


 
Podczas wykładu uczestnicy wykonywali również zadania, które wymagały aktywizacji różnych półkul mózgu. Wykładowczyni mówiła o sposobach i recepcie, która ma służyć jak najdłuższemu zachowaniu aktywnej i sprawnej pamięci. To przede wszystkim aktywność, wykonywanie ruchów naprzemiennych „Nordic walking”, rozwiązywanie krzyżówek, nauka języków obcych, czytanie książek. Bardzo ważna jest dieta bogata w ryby, owoce, warzywa oraz mikroelementy jak cynk, magnez, fosfor i wiele innych.
 
Wykład był bardzo interesujący i przyczynił się do poznania prawidłowej stymulacji i funkcjonowania umysłu.
 
Z ramienia organizatorów, którymi byli Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi byli Danuta Pach – specjalista pracy socjalnej, Anna Wiktor – bibliotekarka oraz Jacenty Musiał dyrektor biblioteki.

Zadanie dofinansowane jest ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego w ramach projektu „Rozwijanie form wsparcia i pomocy na rzecz osób starszych50+”
 


Liczba wyświetleń: 315
5

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30