Urząd Gminy Limanowa http://www.gminalimanowa.pl/ Najnowsze wpisy dla Urząd Gminy Limanowa pl-pl sekretariat@gminalimanowa.pl Copyright 2020 I miejsca dla grup kolędniczych z Gminy Limanowa na Powiatowym Kolędowaniu w Lubomierzu http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/01/i-miejsca-dla-grup-koledniczych-z-gminy-limanowa-na-powiatowym-koledowaniu-w-lubomierzu W miniony weekend 18-19 stycznia w Szkole Podstawowej nr 2 w Lubomierzu miał miejsce XXI Powiatowy Przegląd Kolędniczy "Zagrojcie Ta Turoniowi".  Wśród występujących na Powiatowym Przeglądzie  grup znalazły się m.in. grupy kolędnicze z gminy Limanowa, a ich występ zakończył się sukcesem, gdyż zarówno w kat. grup dorosłych jak i dziecięcych grupy z naszej gminy zajęły najwyższe miejsca i wydelegowane zostały na ogólnopolskie kolędowanie.
 
W konkursie wzięły udział grupy kolędnicze w 3 kategoriach: dziecięca (10 grup), młodzieżowa (6 grup) i dorosła (11 grup) wyłonione w gminnych przeglądach kolędniczych lub wytypowane przez poszczególne gminy - ogółem wystąpiło 27 zespołów. Zwycięzców w poszczególnych kategoriach wyłoniła  komisja konkursowa, w której zasiadali: Benedykt Kafel - etnograf ", prof. dr hab. Stanisław Węglarz - etnolog, Piotr Lulek - regionalista, muzyk przyznając m.in.:
 
I miejsce w kategorii grup dorosłych  - Grupie Kolędniczej "PASTERZE" z Zespołu Regionalnego "Kijom Worci" z Pisarzowej oraz I miejsce w kategorii dziecięcej  - Grupie Kolędniczej "SCODROKI" z Zespołu Regionalnego "Mali Męcinianie".Pozostałym grupom z gminy Limanowa wydelegowanym do Lubomierza tj.  Grupie Kolędniczej dziecięcej „Z Gwiazdą” oraz Grupie Kolędniczej młodzieżowej  „Trzej Królowie” z SP nr 2 w Siekierczynie Komisja przyznała w swych kat. wiekowych II miejsca.
 
Teraz po sukcesie na powiatowym kolędowaniu Grupa Kolędnicza "PASTERZE" z Zespołu Regionalnego "Kijom Worci" z Pisarzowej wydelegowana została dalej - na Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w ramach „Góralskiego Karnawału” w Bukowinie Tatrzańskiej, a Grupa Kolędnicza "SCODROKI" z Zespołu Regionalnego "Mali Męcinianie" -  na Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe kolędowanie” w Podegrodziu.

Gratulujmy naszym kolędnikom udanych występów, a tym którzy kolędują dalej życzymy dalszych sukcesów.

--------------------------------------

Szczegółowe wyniki XXI Powiatowego Przeglądu Kolędniczego "Zagrojcie Ta Turoniowi":

 W kategorii dziecięcej:

zdj. Powiat Limanowa
Cztery równorzędne I miejsca   otrzymały grupy kolędnicze:
„Z Gwiazdą” z Krasnego Lasocic; „Scodroki” z Męciny; „Herody” z Szyku; „Z Szopką” z Jaworznej.
Cztery równorzędne II miejsca otrzymały grupy kolędnicze:
„Z Turoniem” z Lubomierza; „Pasterze z Szopką” (rekwizyt) z Zasadnego; „Z Gwiazdą” z Siekierczyny; „Z Gwiazdą” z Krosnej.
 Dwa równorzędne III miejsca otrzymały grupy kolędnicze:
 „Z Turoniem” z Kasinki Małej; „Z Gwiazdą” ze Słopnic.

W kategorii młodzieżowej:
I miejsce  otrzymała grupa kolędnicza „Z Gwiazdą” z Sadku Kostrzy
Trzy równorzędne II miejsca otrzymały grupy kolędnicze:
„Trzej Królowie” z Siekierczyny; „Trzej Królowie” z Jodłownika; „Herody” z Zalesia.
Dwa równorzędne III miejsca otrzymały grupy kolędnicze:
„Z Turoniem” z Ujanowic; „Draby” z Laskowej.
 
Na Ogólnopolskie Spotkania Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe kolędowanie” w Podegrodziu  komisja zakwalifikowała laureatów I miejsc w kategorii dziecięcej i młodzieżowej, tj. 4 grupy dziecięce tj: „Z Gwiazdą” z Krasnego Lasocic; „Scodroki” z Męciny; „Herody” z Szyku; „Z Szopką” z Jaworznej;  oraz 1 grupę młodzieżową „Z Gwiazdą” z Sadku Kostrzy.

 W kategorii  dorosłych:
Cztery równorzędne I miejsca otrzymały grupy kolędnicze:
„Pasterze” z Sadku Kostrzy; „Pasterze” z Krasnego Lasocic; „Pasterze” z Pisarzowej; „Żywa Szopka” z Lubomierza.
Dwa równorzędne II miejsca  otrzymały  grupy kolędnicze:
„Z Gwiazdą” z Kasiny Wielkiej; „Żywa Szopka” ze Szczyrzyca.
Dwa równorzędne III miejsca  otrzymały grupy kolędnicze:
„Z Konikiem” ze Żmiącej; „Z Turoniem” ze Słopnic.

Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymały grupy kolędnicze:
„Herody” ze Szczawy; „Z Turoniem” z Raby Niżnej; „Z Turoniem” ze Skrzydlnej.
 
Ponadto na Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych w ramach „Góralskiego Karnawału” w Bukowinie Tatrzańskiej komisja  zakwalifikowała dorosłe grupy kolędnicze, będące laureatami I i II i III miejsc, tj. :  „Pasterze” z Sadku Kostrzy; „Pasterze” z Krasnego Lasocic; „Pasterze” z Pisarzowej; „Żywa Szopka” z Lubomierza; „Z Gwiazdą” z Kasiny Wielkiej; „Żywa Szopka” ze Szczyrzyca; „Z Konikiem” ze Żmiącej; „Z Turoniem” ze Słopnic. Występy dorosłych grup kolędniczych organizatorzy przewidzieli w 6 lutego 2020 r. (czwartek) od godziny 15.00.
 
 
Na zdjęciach - występ Grupy Kolędniczej "Pasterze" z Zespołu Regionalnego "Kijom Worci"  / fot.: www.mszana.pl
 
]]>
Mon, 20 Jan 2020 14:19:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/01/i-miejsca-dla-grup-koledniczych-z-gminy-limanowa-na-powiatowym-koledowaniu-w-lubomierzu Kultura
III Festiwal Kolęd "Maleńkiemu Jezusowi" w Pasierbcu http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/01/iii-festiwal-koled-malenkiemu-jezusowi-w-pasierbcu W dniach 24-26 stycznia w Pasierbcu odbędzie się i III Festiwalu Kolęd "Maleńkiemu Jezusowi". Konkurs cieszy sie ogromną popularnością nie tylko na terenie naszego powiatu, ale również  przyciąga uczestników z ościennych powiatów.
Ze względu na ogromne zainteresowanie festiwalem przesłuchania uczestników odbywać sie będą w piątek i sobotę 24-25 stycznia od godz. 9:00 w Szkole Podstawowej w Pasierbcu.
Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród oraz koncert laureatów odbędzie się 26 stycznia (niedziela) od godziny 14:00.

W dniu 19 stycznia dobiega końca termin zgłoszeń  do konkursu,  zainteresowani proszeni są  o nadsyłanie informacji o chęci uczestnictwa.  "W tym roku po raz pierwszy do udziału zapraszamy dorosłych"- informuje koordynator i pomysłodawca przedsięwzięcia proboszcz Parafii Pasierbiec - Bogdan Stelmach.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

Poniżej w załącznikach karty uczestnictwa oraz regulamin festiwalu.

]]>
Thu, 16 Jan 2020 14:08:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/01/iii-festiwal-koled-malenkiemu-jezusowi-w-pasierbcu Aktualności
Przebieg linii kolejowej Chabówka-Nowy Sącz - informacja dla mieszkańców http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/01/przebieg-linii-kolejowej-chabowkanowy-sacz-informacja-dla-mieszkancow W związku z pismem Or.1431.75.2019 z dnia 20.12.2019 r. dotyczącym uwag mieszkańców Męciny do planowanego przebiegu modernizowanej linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz,  przedstawiamy odpowiedź udzieloną przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Centrum Realizacji Inwestycji Region Południowy Zespół Projektu Unijnego IRR 3/7, Nowy Sącz, ul. Kolejowa 27.

W ślad za informacją zawartą w piśmie, w razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt  z Biurem Projektu przy ul. Kolejowej 27 w Nowym Sączu, a także Centrum Realizacji Inwestycji Region Południowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Plac Matejki 12, 31-157 Kraków.
 
W załącznikach poniżej :
 1. Pismo Wójta Gminy Limanowa Or.1431.75.2019 z dnia 20.12.2019 r. wraz z wnioskiem Mieszkańców Męciny skierowanym do Centrum Realizacji Inwestycji Region Południowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Plac Matejki 1231-157 Kraków.
 2. Pismo/odpowiedź znak:IRRK3/7/2-104-210-01/20 z dnia 8 stycznia 2020 r. od PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Centrum Realizacji Inwestycji Region Południowy Zespół  Projektu Unijnego IRR 3/7, Nowy Sącz, ul. Kolejowa 27, skierowane do Wójta Gminy Limanowa.
]]>
Thu, 16 Jan 2020 13:53:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/01/przebieg-linii-kolejowej-chabowkanowy-sacz-informacja-dla-mieszkancow Aktualności
Zaproszenie na XII sesję Rady Gminy Limanowa http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/01/zaproszenie-na-xii-sesje-rady-gminy-limanowa Wszystkich mieszkańców Gminy Limanowa serdecznie zapraszam do uczestniczenia w XII sesji Rady Gminy Limanowa,która odbędzie się w dniu 23 stycznia 2020 r. /czwartek/ o godz. 1300  w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Limanowa.  
 
Proponowany porządek obrad:
 
 1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
 2. Przyjęcie porządku obrad.
 3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
 4. Wystąpienia zaproszonych gości.
 5. Sprawozdanie Wójta Gminy o pracach w okresie międzysesyjnym.
 6. Podjęcie uchwał w sprawie:
 1. uchwalenia budżetu Gminy Limanowa na 2020 rok,
 2. przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej Gminy Limanowa,
 3. rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy Limanowa.
 1. Wnioski i oświadczenia radnych.
 2. Odpowiedzi Wójta Gminy na wnioski radnych.
 3. Informacja o korespondencji kierowanej do Rady Gminy w okresie międzysesyjnym.
 4. Wolne wnioski i zapytania.
 5. Zakończenie obrad.
.
 
 
Przewodniczący Rady Gminy
 
Stanisław Młyński
 
 
 
 
Obrady sesji Rady Gminy Limanowa są rejestrowane za pomocą urządzeń nagrywających obraz i dźwięk. Uczestnicząc w sesji Rady Gminy wyrażacie Państwo zgodę na przetwarzanie i upublicznianie swoich danych osobowych w myśl art. 6 ust. 1 lit. a oraz art. 9 ust. 2 lit. e rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) z dnia 27 kwietnia 2016 r. – tzw. RODO
]]>
Thu, 16 Jan 2020 13:24:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/01/zaproszenie-na-xii-sesje-rady-gminy-limanowa Aktualności
1OO - tne urodziny Genowefy Wilczek z Pasierbca http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/01/1oo-tne-urodziny-genowefy-wilczek-z-pasierbca W dniu 14 stycznia 2020 roku mieszkanka gminy Limanowa - sołectwa Pasierbiec - Genowefa Wilczek,  obchodziła setne urodziny.
Z  tej  okazji na uroczystość urodzinową przybyli przedstawiciele Urzędu Gminy, ZUS-u oraz  najbliższa rodzina.
Życzenia i gratulacje będące wyrazem ogromnego szacunku dla Pani Genowefy skierował Wójt Gminy Limanowa – Jan Skrzekut, który z dumą podkreślił zadowolenie z faktu, że w naszej Gminie jest osoba, której osobiście może pogratulować tak zaszczytnego wieku. Złożył jubilatce najserdeczniejsze życzenia kierując dla Pani Genowefy wyrazy uznania i głębokiego szacunku za wszelkie trudy i owoce minionych stu lat. Wójt odczytał również listy gratulacyjne, które Pani Genowefa otrzymała od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, władz rządowych oraz samorządowych.Wizytę pani Genowefie złożył również Kierownik Inspektoratu ZUS w Limanowej Andrzej Gołąb oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Emerytalno- Rentowego  ZUS w Limanowej Sabina Lupa, wręczając jubilatce list gratulacyjny wraz z decyzją o otrzymaniu specjalnego świadczenia honorowego, niezależnego od emerytury, przysługującego za przekroczenie tak zacnego wieku.
Po części oficjalnej wzniesiono toast za zdrowie jubilatki – 200 lat życia!

Spotkanie ze stulatką przebiegało w ciepłej, pogodnej atmosferze. Było przepełnione wspomnieniami Pani Genowefy, która nigdy nie bała się  ciężkiej pracy. Stulatka nadal cieszy się dobrym zdrowiem – jest osobą samodzielną – tłumaczy córka jubilatki. Jest bardzo pogodną, aktywną i towarzyską osobą.

Dziś za to wszystko, na co pracowała przez lata dzieląc się dobrocią i miłością,  jest otoczona troską, ciepłem oraz ogromnym szacunkiem ,  którym darzy ją najbliższa rodzina.Pani Genowefa Wilczek  z domu Litwińska urodziła się 14 stycznia 1920 roku w Pasierbcu,  gmina Limanowa – jako córka– Andrzeja i Magdaleny (z d.Guzik) Litwińskich.
Mając 19  lat wyszła za mąż za Jana Wilczka. Pani Genowefa urodziła 8 dzieci, posiada 17 wnucząt oraz 20 prawnucząt.

Gratulujemy pięknego jubileuszu, życząc dużo zdrowia i sił na kolejne lata życia!]]>
Thu, 16 Jan 2020 11:05:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/01/1oo-tne-urodziny-genowefy-wilczek-z-pasierbca Aktualności
Spotkanie z gawędą Stanisława Ptaszka w Szkole Podstawowej w Kaninie http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/01/spotkanie-z-gaweda-stanislawa-ptaszka-w-szkole-podstawowej-w-kaninie Dnia 15 stycznia br. w Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima w Kaninie miało miejsce niezwykłe spotkanie autorskie z gawędziarzem - Stanisławem Ptaszkiem z Pasierbca.
W spotkaniu udział wzięli rodzice, nauczyciele, uczniowie szkoły oraz Małgorzata Cięciel – bibliotekarka z Biblioteki Publicznej. Było to dla wszystkich inspirujące i edukacyjne spotkanie z językiem polskim, żywa lekcja gwary naszego regionu łącząca bogaty literacki skarbiec z dorobkiem dziedzictwa kulturowego.Podczas spotkania uczniowie wysłuchali opowieści o Latarnikach, Kamratach. Zapoznali się z historią Sanktuarium w Pasierbcu. W trakcie spotkania Pan Stanisław przybliżył dzieciom wydarzenia ze swojej biografii, szczególnie lata szkolne i trudne warunki zdobywania wiedzy. Opowiedział również o początkach swojej twórczości pisarskiej i zainteresowaniach. Ciekawostką okazał się fakt, że Stanisław Ptaszek jako pracownik w przedsiębiorstwie budowlanym budował szkołę w Kaninie w latach 1959-1962.Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, uświetnione zostało występem uczniów, którzy na fletach wygrywali kolędy i wszyscy wspólnie śpiewali. Uczestnicy żywo zaangażowali się w spotkanie, zadawali gawędziarzowi wiele pytań dotyczących jego twórczości, życia i pisarskich inspiracji. Dyrektor Szkoły Halina Śmierciak dziękuje Marii Trzupek,  Katarzynie Ziaja, Agnieszce Leśniak oraz Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego Marcelinie Młynarczyk za przygotowanie tego niezwykłego wydarzenia.
 
Dyrektor SP w Kaninie
Halina Śmierciak]]>
Thu, 16 Jan 2020 08:12:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/01/spotkanie-z-gaweda-stanislawa-ptaszka-w-szkole-podstawowej-w-kaninie Oświata
Spotkanie nt. rzeki Łososina objętej programem "Natura 2000" http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/01/spotkanie-nt-rzeki-lososina-objetej-programem-natura-2000 Dnia 22 stycznia br. o godz. 9.30 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tymbarku odbędzie się spotkanie dyskusyjne nt. rzeki Łososina - objętej programem "Natura 2000".  
Podczas spotkania przedstawione zostaną wyniki projektu „Rzeki karpackie – czysta Natura 2000”. Można będzie uzyskać informacje na pytania :
 
Jak pogodzić ochronę przyrody karpackich dolin rzecznych z ochroną przeciwpowodziową i zapobieganiem suszom?
Jakie korzyści wynikają lub mogą wynikać z przyrodniczych walorów karpackich rzek dla lokalnej społeczności i całego społeczeństwa?
Jakie są możliwe rozwiązania problemów związanych z rzekami objętymi programem Natura 2000?
 
Spotkanie wzbogacone będzie o pokaz ścieżki wirtualnej przez lokalny obszar Natura 2000 oraz multimedialnej diaporamy o przyrodzie karpackich rzek.


 
Spotkanie realizowane jest w ramach projektu „Rzeki karpackie – czysta Natura 2000. Kampania edukacji ekologicznej dla społeczności znad dolnej Soły, Czarnej Orawy, Łososiny, Białej Tarnowskiej, Wisłoki z dopływami, Jasiołki i środkowego Sanu”.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 
Szczegółowe informacje w załącznikach poniżej.]]>
Thu, 16 Jan 2020 07:15:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/01/spotkanie-nt-rzeki-lososina-objetej-programem-natura-2000 Inne
W Pisarzowej uczczono rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana – rodaka http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/01/w-pisarzowej-uczczono-rocznice-meczenskiej-smierci-kaplana--rodaka 10 stycznia br. minęła 56. rocznica zamordowania o. Józefa Górszczyka, pijara pochodzącego z Limanowszczyzny. Z tej okazji w miniony piątek w Pisarzowej miała miejsce niezwykła uroczystość poświęcona życiu i śmierci zamordowanego kapłana – rodaka.                                                                                                      
W piątek 10 stycznia 2020 r. obchodzono Dzień Patrona Szkoły Podstawowej im. ks. Józefa Górszczyka w Pisarzowej. Z tej okazji placówkę odwiedzili o. rektor Grzegorz Misiura i klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Pijarów w Krakowie. Ojcowie pijarzy przeprowadzili zajęcia integracyjne dla dzieci i młodzieży w trzech grupach wiekowych: kl. 1-3, kl. 4-6, kl. 7-8. W czasie spotkania uczniowie zapoznali się z sylwetką założyciela zakonu, św. Józefa Kalasancjusza, poznali zadania jakie realizują pijarzy w różnych częściach świata, a także dowiedzieli się, jak wygląda życie w seminarium. Zajęcia  były wzbogacone prezentacjami multimedialnymi, wspólnym śpiewem i tańcem, a  zakończyły się konkursem z nagrodami. Następnie odbyła się uroczysta akademia, którą rozpoczęto prezentacją poświęconą ks. Józefowi Górszczykowi i jego rodzinnej miejscowości. Kolejnym elementem był montaż słowno - muzyczny pt. "W poszukiwaniu wiary, nadziei i miłości", a po nim najmłodsi uczniowie zaprezentowali tańce regionalne. Po zakończeniu części artystycznej cała społeczność szkolna udała się do kościoła parafialnego na Mszę św. koncelebrowaną przez o.o. pijarów i kapłanów z parafii Pisarzowa, w której uczestniczyła  społeczność Pisarzowej.Uroczystej Mszy św. przewodniczył O. dr Mateusz Pindelski SP, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów. Przybyłych powitał ks. proboszcz Andrzej Bąk, który wyraził wdzięczność za przyjazd z Krakowa ojców pijarów. W czasie homilii o. Mateusz Pindelski prowadził dialog z dziećmi na temat świętości. Podczas wspólnej modlitwy w świątyni wierni mogli zobaczyć w gablocie szaty o. Józefa, w których odprawił ostatnią Mszę św., w których został zamordowany. Dzięki staraniom miejscowego proboszcza ks. Andrzeja Bąka gablota z szatami liturgicznymi została wypożyczona z kościoła z Maciejowej.  Po Eucharystii uczniowie i zakonnicy przeszli na cmentarz parafialny do krypty, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Następnie dalsza część obchodów miała miejsce w Gminnej Bibliotece w Pisarzowej, gdzie o. Mateusz Pindelski wygłosił okolicznościowy wykład poświęcony ks. Józefowi Górszczykowi pt.:  „Śmierć Ojca Józefa Górszczyka SP w kontekście męczeństwa Rodziny Kalasantyńskiej w XX wieku”.


 
O. Pindelski w plastyczny sposób przedstawił życie i tragiczną śmierć kapłana na tle męczeństwa pijarów w XX wieku podczas wojny domowej w Hiszpanii oraz II wojny światowej. Wykład ubogacony był multimedialną prezentacją i pokazem archiwalnych zdjęć.

Ojciec Józef Górszczyk został zamordowany siekierą, podczas sprawowania Eucharystii w kościele w Maciejowej. Ciężko ranny ksiądz Górszczyk zmarł po kilkudziesięciu minutach w szpitalu. 13 stycznia 1964 r. biskup Wincenty Urban odprawił Mszę św. pogrzebową. W swej homilii nawiązał do męczeństwa Pięciu Braci Męczenników z  Międzyrzecza.  Porównał także śmierć księdza Józefa do męczeństwa świętego biskupa Stanisława ze Szczepanowa.
- On dobrowolnie złożył ofiarę życia - podkreślał wiele razy ks. Adam Gul, który przez wiele lat zabiegał o sprowadzenie szczątków ks. Józefa do Pisarzowej. 29 września 1993 r. Kongregacja Prowincjalna Zakonu Ojców Pijarów zezwoliła na przeniesienie szczątków księdza do rodzinnej miejscowości. Obecnie szczątki ks. Józefa Górszczyka znajdują sie w krypcie grobowej w podziemiach Kaplicy Cmentarnej w Pisarzowej.


 
 - Ojciec Józef został wybrany przez Boga do tego, by być znakiem. Jego śmierć jest wyjątkowa, przemawiająca. To na pewno oddziałuje do dziś na nas wszystkich. Można powiedzieć, że przemawia, bo jest wstrząsająca. Kiedy jednak przyjeżdżamy do Pisarzowej, widzimy, że dzieje się coś głębszego. Mianowicie że ks. Górszczyk staje się wzorem. Miał piękną osobowość, złożył wspaniałe świadectwo wiary. Jednocześnie jest kimś, o kim pisarzowianie są przekonani, że im pomaga - podkreślał o. Pindelski. Jak zaznaczał duchowny, droga do świętości jest długa. Ważne, by nieustannie sprawę beatyfikacji obejmować modlitwą i modlić się o wyniesienie na ołtarze rodaka, a  jeśli taka będzie wola Pana Boga, to tak się stanie.
- W Pisarzowej ludzie pamiętają o ks. Górszczyku. Mamy od 1993 r. na cmentarzu ciało tego kapłana i zawsze, widzę to szczególnie po parafialnych pogrzebach, 20-30 osób idzie po uroczystości jeszcze do kaplicy pomodlić się przy grobie ks. Józefa - mówił ks. Andrzej Bąk, proboszcz parafii.
Jak podkreślił na zakończenie o. Mateusz Pindelski ważne jest, aby tu na miejscu w Pisarzowej jeśli jest taka wola boża kult ks. Górszczyka się rozwijał. Jeśli by za jego wstawiennictwem ludzie otrzymywali łaski i działy by się cuda należy powiadomić odpowiednie władze kościelne. Dodał także, że jego doświadczenie jako członka komisji beatyfikacyjnych mówi, że na wszystko trzeba czasu i do ewentualnego wszczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Józefa Górszczyka jest długa droga.


 
Na zakończenie spotkania zebranym podziękował dyrektor biblioteki Jacenty Musiał, który wyraził nadzieję wyniesienia na ołtarze ojca Józefa. Wyrazy uznania organizatorom i wykładowcy złożył także wójt gminy Limanowa Jan Skrzekut, który zwrócił uwagę na istotną rolę kapłanów w przekazywaniu wiary.
 
Organizatorami uroczystości była Parafia pw. Św. Jana Ewangelisty w Pisarzowej, Szkoła Podstawowa im. ks. Józefa Górszczyka w Pisarzowej oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi.

zdj. Gminna Biblioteka Publiczna Stara Wieś, SP Pisarzowa oraz tygodnik Gość Niedzielny]]>
Thu, 16 Jan 2020 07:10:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/01/w-pisarzowej-uczczono-rocznice-meczenskiej-smierci-kaplana--rodaka Kultura
Dobro zawsze wraca… „Razem na święta” - akcja w Szkole Podstawowej nr 2 w Siekierczynie http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/01/dobro-zawsze-wraca-razem-na-swieta-akcja-w-szkole-podstawowej-nr-2-w-siekierczynie Te piękne słowa Jasona F. Wrighta „Darowane dobro zawsze powraca” stały się inspiracją działań Samorządu Szkolnego. Czynienie dobra to jedno z zadań programu wychowawczo-profilaktycznego naszej szkoły. Święta uświadamiają nam ilu wokół nas jest ludzi potrzebujących. To właśnie my uczniowie wiemy, że zawsze co dajesz światu wraca do ciebie. Pragniemy się podzielić dobrym słowem, gestem, lub tym co posiadamy. Nic nie sprawia większej radości niż widok uśmiechniętego człowieka.
 
W odpowiedzi na apel Ministra Edukacji Narodowej i z potrzeby serca, nasza szkoła aktywnie włączyła się w tegoroczną edycję akcji „Razem na Święta”. Celem tego przedsięwzięcia było wsparcie osób potrzebujących poprzez różnorodne działania, zainicjowane przez Samorząd Szkolny. W ramach akcji uczniowie na zajęciach świetlicowych samodzielnie wykonali kartki Bożonarodzeniowe z pięknymi świątecznymi życzeniami. Przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu z opiekunem Samorządu Szkolnego udali się do domów byłych nauczycieli emerytów oraz pracowników obsługi, aby spotkać się z nimi i złożyć najserdeczniejsze życzenia przekazując jednocześnie kartki świąteczne.


 
Cała społeczność szkolna włączyła się także w powiatową akcję zbiórki słodyczy i artykułów piśmienniczych „Dobro zawsze wraca”, której celem była pomoc osobom z niepełnosprawnością. Samorząd szkolny i Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowali loterię fantową oraz ciastkowy kiermasz na cele charytatywne. Przekazali zebrane dary w postaci słodyczy, materiałów piśmienniczych i dekoracyjnych, a także dodatkowo wsparli akcję przekazując przysłowiową „złotówkę”.
 
Działania organizowane przez Samorząd Szkolny miały na celu uwrażliwienie wszystkich uczniów na potrzeby innych. W tej czy innej postaci dobro, którym się podzielisz, wróci do ciebie, czasem zupełnie w inny sposób, niż się tego spodziewasz.


Opiekun samorządu szkolnego
Natalia Iwan
]]>
Wed, 15 Jan 2020 13:58:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/01/dobro-zawsze-wraca-razem-na-swieta-akcja-w-szkole-podstawowej-nr-2-w-siekierczynie Oświata
Kolędowanie w SP nr 2 w Siekierczynie http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/01/koledowanie-w-sp-nr-2-w-siekierczynie Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy…”. Tymi słowami rozpoczęliśmy ŚWIĄTECZNY CZAS w naszej szkole. Coroczne celebrowanie narodzin Bożego Dzieciątka to jedno z najbardziej uroczystych chwil, bo właśnie wtedy Jezus, który przyszedł na świat w Betlejemskim żłóbku, stał się największą nadzieją i miłością nas wszystkich.

Dyrektor Szkoły Józefa Setlak serdecznie powitała zebranych gości: Jana Skrzekuta - Wójta Gminy Limanowa, Edytę Król - Dyrektora GZOS Limanowa, Ks. Prałata Stanisława Kozę, Ks. Kazimierza Matusika - Proboszcza naszej parafii, Barbarę Biedroń – przewodniczącą Rady Rodziców, przedstawicieli Rady Rodziców, wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.

Wprowadzeniem do uroczystości był taniec aniołów. Ten zjawiskowy układ taneczny przedstawiły uczennice klasy V. Wykonaniu towarzyszyła nastrojowa muzyka, przygaszone światło oraz piękne stroje, mające przypominać świecące skrzydła. Wszyscy z zachwytem oglądali występ, który przeniósł widzów w magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
Następnie nasi szkolni aktorzy przedstawili istotę zbliżających się świąt oraz odpowiedzieli na bardzo ważne pytanie: „Dlaczego obchodzimy Święta Bożego Narodzenia?” Ukazali zwyczaje, które mają swoją wieloletnią tradycję i głęboko ukryte znaczenie. Przybył także Mikołaj ze swoim pomocnikiem i ku wielkiemu zaskoczeniu nawet „sypnęło” śniegiem.
Gdy Bóg się rodzi i moc truchleje najważniejsze jest to, co się w naszych sercach dzieje…”. To właśnie te słowa stały się przesłaniem skierowanym do wszystkich. Aktorzy, z sercami w rękach, zaśpiewali świąteczną piosenkę jednocześnie składając życzenia.
Występ dzieci przygotowany pod kierunkiem Ks. Kazimierza Matusika i Pani Wiolety Setlak-Wojtas otrzymał wielki aplauz.W uroczysty nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprawiły wszystkich okolicznościowe życzenia i drobne prezenty dla całej społeczności szkolnej.
Pani Dyrektor, niezmiernie wzruszona, serdecznie podziękowała dzieciom za ich występ. Nawiązała do słów, które zabrzmiały podczas akademii: „Podajmy sobie ręce, przekażmy miłość serc. Niech wigilijny wieczór rozbłyśnie w świetle świec. Nie kłóćmy się, nie krzyczmy, nie gońmy byle gdzie! Bo w ten spokojny wieczór Pan Jezus rodzi się! Niech dom nasz będzie domem. Niech każdy w nim miejsce ma. Niech wiara, miłość i pamięć na wieki już tutaj trwa”!
Po tych pięknych słowach nadszedł czas na zabranie głosu przez Pana Jana Skrzekuta - Wójta Gminy Limanowa, który przekazał wiele ciepłych i serdecznych słów pod adresem uczniów, nauczycieli i całej szkoły.Po części artystycznej odbył się Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Każda klasa przygotowała jeden utwór i zaprezentowała go na scenie. Nie obyło się bez pięknych strojów, rekwizytów oraz gry na różnych instrumentach. W kategorii wiekowej 0- III wygrał oddział przedszkolny 0b, natomiast w starszej grupie klasa VI, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Nie było jednak przegranych, gdyż każdy oddział klasowy otrzymał nagrodę. Jak się okazało: „Śpiewać każdy może…”.

Nastrój świąteczny panował także podczas Wigilii Szkolnej, przygotowanej dzięki pomocy rodziców. Na stołach gościły tradycyjne potrawy wigilijne. Uczniowie podtrzymali tradycję łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń. To był niezapomniany dzień, „(…) w którym wszyscy wszystkim ślą życzenia…”.

Uroczystość szkolna stała się także uroczystością środowiskową. Magiczną atmosferę czuć było tuż przed świętami w naszym Kościele parafialnym. Swój występ uczniowie zaprezentowali na niedzielnej Mszy Świętej, dzieląc się jednocześnie radością z narodzin Dzieciątka Jezus. Wszyscy jesteśmy przecież Wielką Rodziną.
Dziękujemy Wszystkim za każdy gest życzliwości.

Ks. Kazimierz Matusik]]>
Wed, 15 Jan 2020 13:38:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2020/01/koledowanie-w-sp-nr-2-w-siekierczynie Oświata