Urząd Gminy Limanowa http://www.gminalimanowa.pl/ Najnowsze wpisy dla Urząd Gminy Limanowa pl-pl sekretariat@gminalimanowa.pl Copyright 2019 Wysokie miejsca gminnych kolędników na XX Powiatowym Przeglądzie Kolędniczym http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/01/wysokie-miejsca-gminnych-kolednikow-na-xx-powiatowym-przegladzie-koledniczym W miniony weekend 19 i 20 stycznia w Mszanie Górnej odbył się XX Powiatowy Przegląd Zespołów Kolędniczych, podczas którego prezentowały się m.in. grupy kolędnicze z gminy Limanowa.  
Pięć grup kolędniczych wydelegowanych na etap powiatowy konkursu kolędniczego po gminnym Przeglądzie w Starej Wsi wystąpiło wśród licznego grona 30 zespołów kolędniczych, z terenu całego powiatu limanowskiego - 11 dziecięcych, 6 młodzieżowych i 13 dorosłych.
 
Dwudniowe prezentacje oceniała Komisja Artystyczna w składzie:
1. dr  hab.   Stanisław Węglarz  - etnolog
2. mgr Benedykt Kafel - etnograf
3. Piotr Lulek – regionalista, muzyk
 
Z gminy Limanowa największy sukces  - I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 300 zł  udało się zdobyć grupie kolędniczej dziecięcej Z Szopką ze Szkoły Podstawowej nr 2 z  Siekierczyny.


 
II miejsce i nagrody pieniężne w wysokości po 400 zł wywalczyli dorośli kolędnicy Z Gwiazdą z Zespołu Regionalnego "Spod Kicek"  z Mordarki oraz Z Gwiazdą Rodziny Mól ze Starej Wsi.
 
Także II miejsce wraz z  nagrodą pieniężną w wysokości 200 zł zdobyła grupa kolędnicza Z Konikiem z Zespołu Regionalnego "Pasierbiocki", działającego przy Szkole Podstawowej w Pasierbcu.


 
III miejsce oraz kwotę 150 zł za występ w kategorii młodzieżowej otrzymała grupa kolędnicza  Z Turoniem ze świetlicy wiejskiej z Bałażówki.


 
Jako zdobywca I miejsca grupa dziecięca z Siekierczyny nr 2 zakwalifikowana została przez Komisję na dalszy etap kolędowania - Ogólnopolski Przegląd Grup Kolędniczych  „Pastuszkowe kolędowanie”, który odbędzie sie w dniach 26-27 stycznia br.  w Podegrodziu, a grupy kolędnicze Z Gwiazdą z Mordarki i Starej Wsi także pojadą dalej i występować będą podczas Ogólnopolskiego Konkursu Grup Kolędniczych w ramach „Karnawału Góralskiego” w Bukowinie Tatrzańskiej w dniach 14-17 lutego br.
 
Naszym gminnym kolędnikom gratulujemy wspaniałych występów, a dzieciom prezentującym się w Podegrodziu oraz dorosłym - w Bukowinie Tatrzańskiej życzymy dalszych sukcesów.
 
Poniżej w załączniku Protokół z XX Powiatowego Przeglądu Kolędniczego.
 
 
/zdj. TV28/]]>
Mon, 21 Jan 2019 14:15:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/01/wysokie-miejsca-gminnych-kolednikow-na-xx-powiatowym-przegladzie-koledniczym Aktualności
II Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Wysokiem http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/01/ii-turniej-tenisa-stolowego-o-puchar-dyrektora-szkoly-podstawowej-w-wysokiem 19 stycznia 2019 r. w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej odbyła się II edycja Turnieju o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Wysokiem. W turnieju udział wzięło łącznie 58 zawodników i zawodniczek, którzy rywalizowali w 3 kategoriach. Wspierani oni byli liczną grupą osób, które zjawiły się w celu obejrzenia rywalizacji oraz zagrzewania do walki najbliższych.


 
WYNIKI:

Kategoria kobiet
I miejsce - Kinga Kotlarz
II miejsce - Paulina Kotlarz
III miejsce - Kinga Leśniak


 
Kategoria mężczyzn
I miejsce - Marcin Gembala
II miejsce - Paweł Świątko
III miejsce - Artur Piwowarczyk
 

Kategoria Oldbojów
I miejsce - Jan Bulzak
II miejsce - Dariusz Kotlarz
III miejsce - Piotr Gądek

 
Gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za obecność na turnieju oraz ufundowanie nagród Wójtowi Gminy Limanowa Janowi Skrzekutowi, Staroście limanowskiemu Mieczysławowi Urydze i Dyrektorowi Szkoły w Wysokiem Bogdanowi Kożuchowi.  Za pomoc w organizacji podziękowania dla radnego Sylwestra Hasiora, sołtysa wsi Władysława Lorka, Marcina Stanisza, Pauliny i Darka Kotlarz, Krzysztofa Kubackiego.]]>
Mon, 21 Jan 2019 12:34:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/01/ii-turniej-tenisa-stolowego-o-puchar-dyrektora-szkoly-podstawowej-w-wysokiem Sport i turystyka
X Miejsko - Gminny Konkurs Plastyczny „Świąteczna choinka” w Rupniowie http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/01/x-miejsko-gminny-konkurs-plastyczny-swiateczna-choinka-w-rupniowie 16 stycznia 2019 r. Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Rupniowie po raz dziesiąty gościła 53 uczestników X Miejsko - Gminnego Bożonarodzeniowego Konkursu Plastycznego dla dzieci niepełnosprawnych pod hasłem „Świąteczna choinka”.Młodzi artyści mogli zaprezentować swoje przepiękne prace przed rodzicami, nauczycielami i zaproszonymi gośćmi.  Marta Królik – przedstawiciel komisji konkursowej – podkreśliła bardzo wysoki poziom i ogromny wkład pracy w wykonane choinki świąteczne. Jak co roku otrzymane nagrody były spełnieniem marzeń każdego z uczestników i wywołały uśmiechy na twarzach i okrzyki radości. Nie zabrakło również nagród specjalnych przyznawanych przez wszystkich gości, co wpisało się już na stałe w tradycję tej imprezy i wzbudza zawsze wiele emocji.


 
Cała uroczystość była wielkim świętem, można powiedzieć 10- tymi urodzinami. Dlatego nie mogło zabraknąć z tej okazji słodkiej niespodzianki w postaci pysznych tortów. Był też czas na wspólną zabawę, do której ku radości dzieci  włączyli się również zaproszeni goście. Uczestnikom przygrywał tradycyjnie już DJ Lech Zwoliński. Niewątpliwą atrakcją z racji jubileuszu była też fotobudka, która cieszyła się popularnością przez cały czas trwania zabawy. Każdy więc mógł zabrać do domu oprócz pięknych, wymarzonych nagród, pamiątkowe zdjęcie.

Na jubileuszowej uroczystości pojawili się wyjątkowi goście: Jan Skrzekut – Wójt Gminy Limanowa, Jolanta Juszkiewicz – Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa, Adam Dębski – Przewodniczący Komisji Oświaty, Zdrowia i Pomocy Społecznej , Marek Ziaja - Sekretarz Gminy Limanowa, Edyta Król - Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół w Limanowej, Wojciech  Korabik - Kierownika Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Gminy Limanowa, Sabina  Załupska - Kierownik Działu Marketingu Banku Spółdzielczego w Limanowej, Bogusław Bębenek - Regionalny Kierownik Sprzedaży Papieru Mola, Tomasz Pałka – Przedstawiciela Handlowego Papieru Mola, Dorota Musiał - Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej, Stanisław Piegza – Kierownik  Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych, Bogumiła Lach, Ewa Bulanda oraz Komisja Konkursowa w składzie Marta Królik,  Jolanta Janas,  Aleksander Majerski.


 
Jak podkreślają organizatorzy, organizacja  konkursu i balu nie była by możliwa bez wsparcia wiernego grona wspaniałych ludzi, rozumiejących problemy i potrzeby rodzin borykających się z niepełnosprawnością dzieci. Jubileuszową edycję wsparli: Urząd Gminy Limanowa, Urząd Miasta Limanowa, Gminny Zespół Obsługi Szkół, Caritas Parafii Nowe Rybie, Urszula Nowogórska - Radna Sejmiku Wojewódzkiego, Wiesław Janczyk - Poseł na Sejm RP, Bank Spółdzielczy w Limanowej, Producent Papieru Mola, Sklep Tik – Tak Bogusław Sukiennik, Biuro Rachunkowe Fis-Kuz - Krzysztof Iwan, Stanisław Piegza - Kierownik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych, Rafał Woźniak – Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Komunikacji, Ośrodek Szkolenia Kierowców Robert Piwowarczyk, ks Dariusz Bugajski, Abs – Jet Service Maria Sewielska, Mała Gastronomia Joanna Sułkowska, Państwo Renata i Stanisław Młyńscy, FHU Hydromix Beata Ryś, Państwo Dorota i Jacenty Musiał, Salon Fryzjerski Bogumiła Mamak i Barbara Golińska, Gabinet Zdrowych Stóp Podologia i Kosmetyka Bogumiła Lach, Pan Bogdan Rusin, Emiter - Stanisław Bieda i Piotr Lis, Księgarnia Nowa Limanowa, Centrum Szkoleń Ratowniczych Piotr Wyrwa, Sklep Bobas, Państwo Ewa i Mirosław Bulanda, DJ Lech Zwoliński, Zakład Fotograficzny Nemo - Michał Rybka, Janina Wójcik - Salon Fryzjerski Image, Krzysztof Wójcik - Firma Transportowa, Grzegorz Wojtowicz Właściciel Firmy Transport Drogowy, Paweł Cieślik – Firma Przewozowa Turystyka.
 
Organizatorki konkursu Renata Lisek, Marta Machynia, Urszula Pałka, Wioletta Bukowiec i Beata Ryś  z wielkim wzruszeniem, wysłuchały podziękowań władz gminy Limanowa, gości oraz przedstawiciela rodziców uczestników konkursu i zabawy.  Następnie rozpoczęły podsumowanie tej i poprzednich edycji konkursu.

Każda rocznica skłania do refleksji. Również my chcemy sięgnąć pamięcią wstecz.


Rok 2010 – wtedy wszystko się zaczęło – 20 stycznia – „Najpiękniejsza kartka bożonarodzeniowa” – 26 dzieci z terenu gminy Limanowa. Patronat nad imprezą obejmuje Urząd Gminy Limanowa. Już wtedy zrodziło się przekonanie, „[…] że ten bal […] na stałe wpisze się w kalendarium gminnych imprez.”
Rok 2011 – „Najpiękniejsza bombka choinkowa” – 48 uczniów – dołączają do nas dzieci z terenu miasta Limanowa
Rok 2012 – „Figurka bożonarodzeniowa” – 42 uczniów – nowością są nagrody specjalne
Rok 2013 – „Moja ulubiona kolęda lub pastorałka” – 43 uczniów
Rok 2014 – „Gwiazda betlejemska” – 50 uczniów
26 stycznia 2015 z wielkim żalem otrzymaliśmy informację, że odeszła od nas Wiktoria Biedroń. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jej uśmiechnięta buzia.
Rok 2015 – „Niebiosa i ziemio, chwalcie Pana!” – 50 uczniów– patronat nad naszym konkursem obejmuje także Urząd Miasta Limanowa
Rok 2016 –„Anioł pasterzom mówił: Chrystus się wam narodził” – 61 uczniów
Rok 2017 – „Witraż bożonarodzeniowy” – 47 uczniów
Rok 2018„Najpiękniejszy łańcuch choinkowy” – 50 uczniów
Rok 2019„Świąteczna choinka” – 53 uczniów.
 
- To wszystko po raz kolejny utwierdziło nas w przekonaniu, że nasze działania mają sens, bo dają dużo szczęścia i radości. Podsumowując te 10 lat chcemy jeszcze raz wyrazić głęboką wdzięczność przedstawicielom instytucji, urzędów, firm, indywidualnym darczyńcom. Drodzy sponsorzy, to dzięki Wam możemy co roku spełniać marzenia i widzieć szczęście i uśmiech na twarzach dzieci. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem waszej otwartości i chęci wspierania naszej inicjatywy. Jesteśmy przekonane, że czynione dobro powróci do Państwa. Wyrazy wdzięczności kierujemy także do Pana Piotra Wyrwy, właściciela Centrum Szkoleń Ratowniczych, który co roku dba o zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich uczestników zabawy. Bardzo dziękujemy paniom z naszej kuchni, które co roku dbają o ciepły i smaczny poczęstunek. Wielkim wsparciem byli dla nas zawsze pracownicy obsługi.  Nie zawiedli też uczniowie naszej szkoły, którzy z wielką ochotą i zaangażowaniem włączyli się w organizację imprezy. W tym roku byli to: Dominika Zapała, Patrycja Zapała, Ola Żurek, Nikola Przechrzta, Ola Nowak, Patrycja Twaróg, Sophie Benk, Justyna Piątkowska, Karolina Sędzik, Klaudia Pączek, Ola Nowak, Klaudia Lizak, Wiktoria Białoń, Agnieszka Nowak, Dorota Kumańska, Kinga Smaga. I chociaż organizacja tej imprezy wymaga wiele wysiłku, zawsze naszym „motorem napędowym” są wspomnienia uśmiechniętych dzieci i ich rodziców oraz słyszane niejednokrotnie na pożegnanie „do zobaczenia za rok”.
Jeszcze raz wszystkim za wszystko DZIĘKUJEMY! -  zakończyły.]]>
Mon, 21 Jan 2019 09:09:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/01/x-miejsko-gminny-konkurs-plastyczny-swiateczna-choinka-w-rupniowie Oświata
Przycisk Sieci Życia®: mała rzecz – wielka sprawa http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/01/przycisk-sieci-zyciar-mala-rzecz--wielka-sprawa Na terenie całego kraju działa Stowarzyszenie „Społeczna Krajowa Sieć Ratunkowa”, która oferuje objęcie osób chorych, niesamodzielnych, samotnych, starszych czy też doświadczających przemocy w rodzinie, całodobową pomocą w ramach działania Sieci Życia®. Jest to rozwiązanie umożliwiające w sytuacji bezpośredniego zagrożenia (np. zawał serca, atak astmy, czy napad), poprzez wciśnięcie przycisku, uruchomienie automatycznego, natychmiastowego wezwania pomocy.

Z sieci można korzystać przy pomocy komórkowego lub stacjonarnego aparatu telefonicznego. Można też wykorzystywać do tego celu profesjonalne centrale alarmowe, a także występujące na rynku różne urządzenia dedykowane dla seniorów (różnego rodzaju opaski z przyciskiem SOS, centralki itp.). Korzystanie z Sieci Życia® jest całkowicie bezpłatne, opłacanie składek członkowskich jest dobrowolne.

Jak się przyłączyć?

Wystarczy skontaktować się z Krajowym Sztabem Ratownictwa Społecznej Sieci Ratunkowej pod adresem e-mail: sztab@ratownictwo.org lub na numer tel. 12 399-40-03 – oddział Kraków. Zainteresowane osoby we własnym imieniu podpisują wniosek o przyjęcie do sieci.

Jak działa „Sieć Życia®” w konkretnej sytuacji ?

Zasada działania jest prosta i skuteczna:
 • Jeżeli masz system alarmowy, wystarczy go zaprogramować na wysyłanie sygnałów do naszej sieci. Reagujemy na takie sygnały o zagrożeniu jak: włamanie, napad, pożar, ulatniający się gaz, zagrożenie życia - zawał serca itp.
 • W sytuacji bezpośredniego zagrożenia (np. napad czy zawał serca) wciskasz specjalny przycisk Sieci Życia®, który wysyła sygnał alarmowy.
 • Możesz też z telefonu komórkowego lub stacjonarnego, funkcją szybkiego wybierania (wciskasz jeden przycisk przypisany do Sieci Życia®) wywołać numer alarmowy wpisany do pamięci, nie musisz nic mówić - system automatycznie rozpozna skąd wysłano wezwanie.
 • Do korzystania z Sieci Życia® można też wykorzystywać występujące na rynku urządzenia (różnego typu opaski z przyciskiem SOS, centralki itp.) dedykowane dla seniorów. Należy tylko przed zakupem skonsultować ze stowarzyszeniem czy dane urządzenie jest w stanie wysłać sygnał alarmowy.
 • Sygnał to Twój kod identyfikacyjny - miejsce i rodzaj zagrożenia.
 • Natychmiast po odebraniu sygnału jesteś dokładnie zlokalizowany (np. ulica, pomieszczenie, teren poza miastem).
 • Operator błyskawicznie kieruje odpowiednie służby lub wskazane przez Ciebie osoby na miejsce wezwania pomocy. 
]]>
Mon, 21 Jan 2019 06:17:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/01/przycisk-sieci-zyciar-mala-rzecz--wielka-sprawa Inne
Dopłaty do paliwa dla rolników w 2019 roku http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/01/doplaty-do-paliwa-dla-rolnikow-w-2019-roku Zgodnie z przyjętą nowelizacją ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, w 2019 r. wzrośnie limit zwrotu akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego do 100 litrów na hektar uprawianej powierzchni gospodarstwa rolnego. Obecnie limit ten wynosił 86 litrów oleju na hektar.

Ustawa przewiduje, że wysokość dopłat do paliwa rolniczego, jaka będzie przysługiwała rolnikowi, będzie wynikała z ilości zużytego przez niego paliwa, liczby użytków rolnych, na jakich prowadzi produkcję rolną, rocznego limitu zużycia paliwa na 1 ha oraz stawki zwrotu akcyzy za ON, którą rząd określa zawsze pod koniec roku. Obecnie ta stawka wynosi 1 złoty za 1 litr ON. W praktyce oznacza to, że w 2019 roku rolnik za każdy 1 ha użytków rolnych otrzyma 100 złotych zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze.
Dodatkowe środki otrzymają hodowcy bydła i producenci mleka.

Projektodawca wprowadził specjalne preferencje właśnie dla producentów rolnych zajmujących się produkcją (chowem lub hodowlą) bydła, którzy będą mogli ubiegać się, poza kwotą 100 złotych do każdego hektara, również o dopłaty do paliwa wykorzystywanego przy chowie i hodowli bydła. W tym wypadku limit zwrotu podatku akcyzowego za ON będzie wyliczany jako iloczyn stawki zwrotu akcyzy za ON określanej co roku przez rząd, liczby 30 oraz średniej ilości bydła, które hodował rolnik w roku poprzedzającym złożenie wniosku. Liczba bydła będzie natomiast podawana w dużych jednostkach przeliczeniowych (DJP).

Aby otrzymać dodatkowy zwrot, hodowcy bydła będą musieli poczynić dodatkowe formalności. We wniosku o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze będą musieli podać średnią roczną liczbę bydła, którą posiadali w poprzednim roku. Natomiast do samego wniosku będą musieli załączyć nie tylko faktury lub kopie faktur potwierdzających zakup paliwa, ale także dokument potwierdzający średnią roczną liczbę bydła. Po takie zaświadczenie trzeba będzie się udać wcześniej do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
 
Wnioski o zwrot podatku akcyzowego należy złożyć do wójta, burmistrza, prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych. Terminy składania wniosków o zwrot podatku akcyzowego pozostają bez zmian, a mianowicie:
 
I. TERMIN:   od 1 lutego 2019 r.– 28 lutego 2019 r. wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego za okres od 1 sierpnia 2018 r. – 31 stycznia 2019 r.,

II. TERMIN:  od 1 sierpnia 2019 r.– 2 września 2019 r.  wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2019 r. do 31 lipca 2019 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2019 r.

Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2019 r. wynosi:
100,00 zł * ilość ha użytków rolnych oraz 30,00 zł * średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła
 
Pieniądze wypłacane są w terminach:  
1 - 30 kwietnia 2019 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie,
1 - 31 października 2019 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie.
 ]]>
Sun, 20 Jan 2019 10:54:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/01/doplaty-do-paliwa-dla-rolnikow-w-2019-roku Aktualności
Harmonogram zebrań wiejskich - styczeń 2019 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/01/harmonogram-zebran-wiejskich-styczen-2019  
                        Miejscowość                         Miejsce zebrania Termin
Walowa Góra Świetlica wiejska 20 stycznia 2019 r. godz. 14.00
Stara Wieś II Szkoła Podstawowa 27 stycznia 2019 r. godz. 15.00
]]>
Sat, 19 Jan 2019 07:43:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/01/harmonogram-zebran-wiejskich-styczen-2019 Aktualności
III Edycja Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym "Wybieram Wybory" http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/01/iii-edycja-konkursu-wiedzy-o-prawie-wyborczym-wybieram-wybory Państwowa Komisja Wyborcza wraz z Krajowym Biurem Wyborczym organizują III Edycję Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram Wybory".

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych, którzy interesują się prawem, wiedzą o społeczeństwie i historią.

Na stronie Delegatury KBW w Nowym Sączu została zamieszczona informacja na temat konkursu wraz z załącznikami (regulamin, zgłoszenia, oświadczenia, itp.) - link do informacji:
http://nowysacz.kbw.gov.pl/336_Wydarzenia/1/0/32663_III_Edycja_Ogolnopolskiego_Konkursu_Wiedzy_o_Prawie_Wyborczym_Wybieram_Wybory

 Link do głównej strony http://nowy-sacz.kbw.gov.pl]]>
Wed, 16 Jan 2019 11:15:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/01/iii-edycja-konkursu-wiedzy-o-prawie-wyborczym-wybieram-wybory Inne
Świadczenie “ZA ŻYCIEM” http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/01/swiadczenie-za-zyciem Jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu.

Podstawa prawna
• ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin ,,Za Życiem’’ (Dz. U. z 2016 r. poz. 1860);
• ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1952 z późn. zm.);
• ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2017 r. poz. 1257);
• rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia2016 r. w sprawie wzoru wniosku o jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu (Dz. Z 2016 r. poz. 2234)
 
Z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, przyznaje się, na to dziecko, jednorazowe świadczenie w wysokości 4000 zł.
Jednorazowe świadczenie przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka bez względu na dochód rodziny.
 
Jednorazowe świadczenie przysługuje osobom uprawnionym do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938). Ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, o których mowa w ust. 2 pkt 2-4, stwierdza w zaświadczeniu lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii. Jednorazowe świadczenie przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.  Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną.
                    
Osoby ubiegające się o świadczenie składają następujące dokumenty:

1. Wniosek o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu
 
2. Zaświadczenie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii
3. Zaświadczenie lekarskie / zaświadczenie wystawione przez położną potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10. tygodnia ciąży do porodu

Wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka.
Wniosek złożony po terminie pozostawia się bez rozpatrzenia. Przyznanie jednorazowego świadczenia następuje na podstawie decyzji administracyjnej wydanej w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku. Rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji nie podlega żadnym opłatom. Od decyzji służy stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Gdzie można złożyć wniosek?
Składać wnioski należy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30, Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej ul. Spadochroniarzy 6 pokój nr 5 i 6. tel: (018) 33-10-541
 
Każda kobieta w ciąży i jej rodzina może skorzystać z pomocy i wsparcia asystenta rodziny
Asystent nie tylko odpowie na wszystkie twoje pytania, ale też na podstawie pisemnego upoważnienia będzie mógł załatwiać w twoim imieniu sprawy w różnych instytucjach. Asystent pomoże Ci także rozwiązać problemy opiekuńczo-wychowawcze.
 
Asystent rodziny:
 • udzieli informacji w zakresie dostępu do instrumentów polityki na rzecz rodziny,
 • będzie mógł Ciebie reprezentować przed instytucjami i urzędami,
 • udzieli wsparcia psychologicznego,
 • udzieli pomocy w przezwyciężaniu problemów wychowawczych udzieli pomocy prawnej,
 • będzie Cię wspierał w realizacji codziennych obowiązków.
 
Gdzie możesz się zgłosić się po pomoc asystenta rodziny
Asystent rodziny, jest zatrudniony w jednostkach organizacyjnych systemu wspierania rodziny lub w instytucjach pozarządowych działających na zlecenie samorządu gminy.
 
Przykładowe formy wsparcia oferowane przez asystenta rodziny:
 • doradztwo w zakresie form i miejsc wsparcia,
 • poradnictwo oferowane kobietom w ciąży i ich rodzinom,
 • poradnictwo w zakresie pielęgnacji i opieki nad niemowlęciem,
 • pomoc w codziennej organizacji życia rodziny, planowanie sposobów spędzania wspólnie wolnego czasu,
 • nauka sprawnego wykonywania obowiązków domowych,
 • doradztwo w zakresie zarządzania budżetem domowym,
 • informowanie, jak działają urzędy, placówki wsparcia rodziny i dziecka,
 • pomoc w sprawach urzędowych, wspieranie rodziny w kontaktach z pracownikami szkoły, przedszkola, sądu, poradni, przychodni, policji, urzędów i innych instytucji,
 • pomoc w zakresie możliwości podniesienia kwalifikacji zawodowych i poszukiwaniu pracy.
 
Ze wsparcia  asystenta rodziny możesz skorzystać w każdej sytuacji, gdy wyrazisz taką wolę. W tym celu należy wystąpić z wnioskiem do gminy.
Do pobrania :

Wniosek o ustalenie prawa do jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną
chorobą zagrażającą życiu
 
]]>
Wed, 16 Jan 2019 10:02:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/01/swiadczenie-za-zyciem Inne
Obowiązek odśnieżania dachów i usuwania nawisów śniegu i lodu http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/01/obowiazek-odsniezania-dachow-i-usuwania-nawisow-sniegu-i-lodu W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami śniegu przypominamy, że jego zaleganie na dachach obiektów wielkopowierzchniowych może powodować poważne zagrożenia. Nadmierne obciążenie konstrukcji dachu niesie ryzyko jego zniszczenia i w efekcie katastrofy budowlanej. Szczególna uwaga skierowana jest na bezpieczeństwo obiektów handlowych i użyteczności publicznej. Należy pamiętać, że obowiązek odśnieżania dachów i usuwania nawisów śniegu i lodu, spoczywa na właścicielach, zarządcach i administratorach obiektów.

W załączeniu pismo Wojewody Małopolskiego w tej sprawie.]]>
Wed, 16 Jan 2019 09:33:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/01/obowiazek-odsniezania-dachow-i-usuwania-nawisow-sniegu-i-lodu Inne
Rusza IV edycja Konkursu Fotograficznego http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/01/rusza-iv-edycja-konkursu-fotograficznego Zapraszamy do udziału w IV edycji Konkursu Fotograficznego „W 365 dni dookoła Gminy Limanowa”.
 
Celem konkursu jest uzmysłowienie zarówno uczestnikom, jak i odbiorcom prac konkursowych, jak piękna jest gmina Limanowa. Inicjatywa ma niejako „zmusić” fotografów, z których większość to mieszkańcy gminy,  żeby spojrzeli na swoje otoczenie, w którym żyją, pracują, odpoczywają nieco inaczej - uważniej, z innej perspektywy,  z wyostrzonym zmysłem obserwacyjnym, odrobiną świeżości, jakby na nowo.
 
Zdjęcia do konkursu zgłaszać można w trzech kategoriach: „krajobrazy”, „flora i fauna” oraz „inne”. Termin dostarczania fotografii upływa dnia 15 października 2019 r. 
 
Aby prawidłowo dokonać zgłoszenia należy zapoznać się z Regulaminem IV edycji konkursu dostępnym poniżej.

Uwaga - na laureatów konkursu czekają atrakcyjne nagrody!]]>
Tue, 15 Jan 2019 13:03:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/01/rusza-iv-edycja-konkursu-fotograficznego Aktualności