Urząd Gminy Limanowa http://www.gminalimanowa.pl/ Najnowsze wpisy dla Urząd Gminy Limanowa pl-pl sekretariat@gminalimanowa.pl Copyright 2018 Gminne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/11/gminne-obchody-100lecia-odzyskania-niepodleglosci-przez-polske 9 listopada w Pisarzowej  miały miejsce  gminne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji Ojczyzny w Kościele pod wezwaniem Św. Jana Ewangelisty. Po nabożeństwie zaproszeni goście złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem poległych w walce o niepodległość mieszkańców wsi.Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali do budynku Szkoły Podstawowej w Pisarzowej, gdzie zostali przywitani przez uczniów  wyjątkowym spektaklem pieśni patriotycznych. Po występie głos zabrali organizatorzy wydarzenia:  dyrektor Szkoły Podstawowej w Pisarzowej – Magdalena Strzebońska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi – Jacenty Musiał oraz Przewodniczący Rady Gminy Limanowa – Stanisław Młyński.Kolejnym punktem programu był wykład mgr Sylwestra Rękasa pt. „Antoni Górszczyk – nauczyciel, żołnierz, patriota. Działalność niepodległościowa i społeczna dyrektora szkoły w Pisarzowej”. Wystąpienie poświęcone walce Polaków o niepodległość z podkreśleniem udziału w tamtych wydarzeniach lokalnych  bohaterów  wzbudziło duże zainteresowanie wśród słuchaczy.
Zwieńczeniem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych prowadzony przez Jadwigę Wrońską i Kazimierza Madeja. Wzruszające interpretacje muzyczne w wykonaniu artystów pozwoliły słuchaczom przenieść się w niezwykłą historyczną podróż. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania utworów tj. „Wojenko, wojenko…”, czy „Przybyli ułani pod okienko”.Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania  udali się na poczęstunek, gdzie jeszcze do późnych godzin wieczornych toczyły się rozmowy przeplatane licznymi historycznymi anegdotami.


 
 ]]>
Tue, 13 Nov 2018 12:17:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/11/gminne-obchody-100lecia-odzyskania-niepodleglosci-przez-polske Aktualności
Rekordowa liczba uczestników XXI Biegu Niepodległości w Młynnem http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/11/rekordowa-liczba-uczestnikow-xxi-biegu-niepodleglosci-w-mlynnem Ponad 500 zawodników z 15 szkół i klubów sportowych wzięło udział w XXI edycji Biegu Niepodległości organizowanego przez UKS „Patria” Młynne.  Bieg był nie tylko okazją do sprawdzenia swojej dyspozycji biegowej, ale przede wszystkim możliwością aktywnego uczczenia wyjątkowej, jubileuszowej rocznicy odzyskania  przez Polskę niepodległości.Uroczystego otwarcia zawodów dokonał prezes UKS "Patria" Młynne - Witold Sochacki, który powitał licznie przybyłych zawodników oraz zaproszonych gości.  Następnie głos zabrał Sekretarz Gminy Limanowa - Marek Ziaja, który złożył na ręce głównego organizatora podziękowania za trud włożony w przygotowanie tego wyjątkowego przedsięwzięcia.


 
Zawodnicy zmierzyli się aż  w 14 kategoriach indywidualnych, a na koniec odbyły się emocjonujące 6-zmianowe  sztafety sprinterskie. W  podsumowaniu zmagań i dekoracji zwycięzców wzięli udział  dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół - Edyta Król, kierownik Wydziału Kultury i Promocji - Wojciech Korabik oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Młynnem - Bożena Golonka.

W poszczególnych kategoriach laureatami Biegu zostali:
 
DZIEWCZĘTA  2011
I miejsce - Kołodziejczyk Maria /Słopnice 2/
II miejsce - Solecka Marta /Rajbrot/
III miejsce - Fitrzyk Martyna /Rajbrot/

CHŁOPCY 2011
I miejsce - Szewczyk Korneliusz /Limanowa 4/
II miejsce - Woźniak Marek /Męcina 1/
III miejsce - Kasiński Przemysław /Limanowa 4/
 
DZIEWCZĘTA 2010
I miejsce - Zygmunt Klaudia /Kłodne/
II miejsce - Opach Oliwia /Piekiełko/
III miejsce - Guzik Natalia /Piekiełko/
 
CHŁOPCY 2010
I miejsce - Żelasko Szymon /Kanina/
II miejsce - Plewa Igor /Rajbrot/
III miejsce - Kotlarz Szymon /Wysokie/
 
DZIEWCZĘTA 2009
I miejsce - Sołtys Wiktoria /Kłodne/
II miejsce - Górka Karolina /Piekiełko/
III miejsce - Florek Julia /Słopnice 2/
 
CHŁOPCY 2009
I miejsce - Zelek Franciszek /Limanowa 4/
II miejsce - Bałaziński Antoni /Młynne/
III miejsce - Florek Patryk /Słopnice 2/
 
DZIEWCZĘTA 2008                          
I miejsce - Miśkowicz Amelia /Stare Rybie/
II miejsce - Smoleń Oliwia /Męcina 2/
III miejsce - Kądziołka Marlena /Limanowa 4/
 
CHŁOPCY 2008                 
I miejsce - Pawlik Mateusz /Męcina 2/
II miejsce - Ryś Bartłomiej /Limanowa 4/
III miejsce - Frączek Karol /Limanowa 4/
 
DZIEWCZĘTA 2007                          
I miejsce - Mamala Magdalena /Młynne/
II miejsce - Kotlarz Klaudia /Wysokie/
III miejsce - Miśkowicz Sara /Kłodne/
 
CHŁOPCY 2007                 
I miejsce - Prędki Maciej  /Siekierczyna 2/
II miejsce - Pacholarz Maciej /Kłodne/
III miejsce - Chudy Albert /Mordarka/
 
 
DZIEWCZĘTA 2006                         
I miejsce - Raczek Wiktoria /Piekiełko/
II miejsce - Wrzyszcz Weronika /Rajbrot/
III miejsce - Florek Magdalena  /Słopnice 2/
 
CHŁOPCY 2006                 
I miejsce - Tomczyk Jakub /Nowe Rybie/
II miejsce - Florek Patryk /Słopnice 2/
III miejsce - Kulpa Arkadiusz /Limanowa 4/
 
DZIEWCZĘTA 2005 I STARSZE                    
I miejsce - Rosiek Dominika  /Męcina 1/
II miejsce - Majka Karolina  /Rajbrot/
III miejsce - Krzak Aleksandra /Męcina 1/
 
CHŁOPCY 2005 I STARSZE                            
I miejsce - Zagórowski Mateusz  /Ks Limanowa Forrest/
II miejsce - Włodarczyk Robert /Męcina 1/
III miejsce - Miśkowicz Dawid  /Męcina 1/
 
SZTAFETY SPRINTERSKIE – CHŁOPCY KL.I-VI
I miejsce - MORDARKA                               
II miejsce - LIMANOWA 4                          
III miejsce - WYSOKIE   
 
SZTAFETY SPRINTERSKIE - DZIEWCZĄT  KL.I-VI
I miejsce - MĘCINA 2                    
II miejsce - MŁYNNE 1                  
III miejsce - WYSOKIE                   
 
BIEG TOWARZYSZĄCY - "0" z SP MŁYNNE CHŁOPCY
I miejsce - Troska Tomasz /Młynne/
II miejsce - Matras Filip  /Młynne/
III miejsce - Żelichowski Samuel  /Młynne/         
 
BIEG TOWARZYSZĄCY   DZIEWCZĘTA
I miejsce - Wiktor Hanna /Młynne/
II miejsce - Duplak Milena  /Młynne/
III miejsce - Wiktor Liliana  /Młynne/

 
Organizatorzy "Patria" Młynne serdecznie dziękują wszystkim zawodnikom za udział w Biegu Niepodległości. Kierują też wyrazy wdzięczności dla Gminy Limanowa oraz sponsorów - "Midrew" Pawłą Michury, "Indeco", Sklep "Tik Tak Limanowa", "Elfach" Młynne za pomoc w organizacji tej imprezy. Szczególne podziękowania dla Dyrekcji i Grona Pedagogicznego SP Młynne, Rady Rodziców SP Młynne, P. Rysiów za udostępnienie terenu, a także dla członków klubu za sprawne przeprowadzenie Biegu.
 
Oficjalne wyniki zawodów w załączniku.
 
 ]]>
Fri, 09 Nov 2018 12:01:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/11/rekordowa-liczba-uczestnikow-xxi-biegu-niepodleglosci-w-mlynnem Sport i turystyka
Inauguracja obchodów Stulecia Niepodległości w Pisarzowej http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/11/inauguracja-obchodow-stulecia-niepodleglosci-w-pisarzowej Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa rocznica i jednocześnie niepowtarzalna okazja do podejmowania działań służących budowaniu wśród dzieci i młodzieży poczucia wspólnoty, dumy z bycia Polakiem i kształtowania tożsamości narodowej.   Jednym z takich działań jest przygotowana  przez Szkołę Podstawową im. ks. Józefa Górszczyka w Pisarzowej wystawa „Historia bliska  – w 100 -  lecie niepodległości”, która zainaugurowała uroczyste obchody.

Zbiór przygotowany w oparciu o materiały historyczne składa się z dwóch części. Pierwsza z nich ilustruje i opisuje losy pisarzowskich legionistów oraz przymusowo wcielanych do armii austriackiej żołnierzy. Druga część wystawy to militaria z okresu I wojny światowej, np. hełmy, łuski armatnie czy pociski szrapnelowe. Różnorodność źródeł przemawia do wyobraźni oglądających wystawę, pozwalając tym samym lepiej poznać historię naszej „małej Ojczyzny” z okresu dążenia do niepodległości.Zgodnie z programem obchodów stulecia niepodległości, 8 listopada 2018 roku uczniowie przeszli śladami Józefa Piłsudskiego i legionistów po Pisarzowej. Najmłodsi złożyli kwiaty i zapalili znicze na pomniku upamiętniającym Pisarzowian poległych za Ojczyznę. Klasy czwarta i piąte poszły na miejscowy cmentarz oddać hołd pochowanym tam uczestnikom I wojny światowej. Młodzież klas starszych udała się na Górkówkę.  Należy nadmienić, że Józef Piłsudski, wycofując się do Limanowej  po  bitwie pod Marcinkowicami, zatrzymał się tutaj na nocleg. Uczniów gościnnie  przyjęli obecni gospodarze – państwo Stanisława i Jan Górkowie. O wyjątkową oprawę spotkania zadbała ich córka - pani Małgorzata Górka. Powitała przybyłych i przybliżyła historię pobytu Komendanta Piłsudskiego w tym domu. Następnie wystąpili w kostiumach legionistów aktorzy z Teatru Robotniczego w Nowym Sączu.
 
Podniosłym momentem uroczystości było przekazanie przez przedstawicieli zespołu „Kijom Worci” ziemi przywiezionej z Zułowa na Litwie – miejsca urodzin Józefa Piłsudskiego. Na zakończenie, przy akompaniamencie akordeonisty i wspólnym śpiewie pieśni legionowych, uczestnicy spotkania zostali poczęstowani żołnierską grochówką z podpłomykami. Z gościnnej Górkówki wszyscy razem udali się do szkoły, gdzie odbyła się ceremonia posadzenia Dębu Niepodległej w ziemi z miejsca narodzin Józefa Piłsudskiego. Nie sposób opisać szczególnej atmosfery, która panowała w trakcie tego wyjątkowego wydarzenia. Uczniowie przeżyli wspaniałą, wzruszającą i żywą lekcję historii. 

W dniu dzisiejszym w Pisarzowej odbędzie się dalsza część obchodów Stulecia Niepodległości, całość o godz. 15.00 rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny.
]]>
Fri, 09 Nov 2018 07:53:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/11/inauguracja-obchodow-stulecia-niepodleglosci-w-pisarzowej Aktualności
Mistrzostwa gminy Limanowa w tenisie stołowym http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/11/mistrzostwa-gminy-limanowa-w-tenisie-stolowym 8 listopada w Rupniowie odbyły się mistrzostwa gminy Limanowa  w tenisie stołowym. Przy stołach spotkało się  prawie 40 zawodników i zawodniczek z dwóch kategorii wiekowych, którzy rywalizowali w zawodach indywidualnych i drużynowych.  Oprócz nagród rzeczowych, dyplomów i pucharów stawką był awans  do zawodów  powiatowych.

 

KLASYFIKACJA KOŃCOWA IGRZYSKA DZIECI Z ROCZNIKA 2006 I MŁODSZYCH

dziewczęta drużynowo:

I miejsce – SP Nowe Rybie


II miejsce – SP Młynne
III miejsce – SP Wysokie
IV miejsce – SP Kanina
V miejsce –  SP nr 1 Męcina
 
dziewczęta indywidualnie:
I miejsce – Monika Tabak /SP Nowe Rybie/
II miejsce – Klaudia Kotlarz /SP Wysokie/
III miejsce – Marzena Kwarciak /SP Nowe Rybie/
 
chłopcy drużynowo:

I miejsce –  SP nr 1 Męcina


II miejsce – SP Wysokie
III miejsce – SP Młynne
IV miejsce  – SP Rupniów
V miejsce  - SP Kanina, SP Nowe Rybie
 
chłopcy indywidualnie:
I miejsce – Kacper Biedroń /SP nr 1 Męcina/
II miejsce –  Piotr Janik /SP Wysokie/
III miejsce – Arkadiusz Ciureja /SP nr 1 Męcina/

KLASYFIKACJA KOŃCOWA IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ Z ROCZNIKA 2003/04/05

dziewczęta drużynowo:

I miejsce – SP Młynne

II miejsce – SP Wysokie
III miejsce – SP Nowe Rybie
IV miejsce – SP Rupniów
V miejsce – SP nr 1 Męcina
 
dziewczęta indywidualnie:
I miejsce  - Julia Domiter /SP Młynne/
II miejsce – Aneta Sułkowska /SP Wysokie/
III miejsce – Julia Tomczyk /SP Nowe Rybie/
 
chłopcy drużynowo:

I miejsce – SP Wysokie


II miejsce – SP nr 1 Męcina
III miejsce – SP Rupniów
IV miejsce – SP Młynne
V miejsce – SP Nowe Rybie
 
chłopcy indywidualnie
I miejsce  - Michał Wiewióra / SP nr 1 Męcina/
II miejsce – Kamil Dudek /SP Nowe Rybie/
III miejsce - Kacper Matląg /SP Młynne/
 
Uroczystego podsumowania turnieju i wręczenia nagród  dokonali Edyta Król – dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół oraz  Wojciech Korabik - kierownik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Gminy Limanowa. Każda z drużyn otrzymała nagrody, dyplomy oraz puchary.  Nagrody otrzymali również najlepsi zawodnicy w rozgrywkach indywidualnych.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy, zwycięzcom życzymy powodzenia na zawodach powiatowych, a gospodarzom turnieju czyli Szkole Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Rupniowie dziękujemy za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu zawodów.
               ]]>
Fri, 09 Nov 2018 07:10:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/11/mistrzostwa-gminy-limanowa-w-tenisie-stolowym Sport i turystyka
„1918 – zapamiętamy już na zawsze” http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/11/1918--zapamietamy-juz-na-zawsze W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie  bierze udział w Ogólnopolskim projekcie dla przedszkoli pt. „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.  Jeden z modułów realizowanego projektu dotyczył  100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.W związku z powyższym dzieci z oddziału przedszkolnego, pod kierunkiem wychowawczyń, zaprezentowały widowisko historyczne, którego tematyka dotyczyła początków Państwa Polskiego. Mali patrioci wyrazili swoje przywiązanie do ojczyzny poprzez inscenizację „Legendy o Lechu, Czechu i Rusie”,  wiersze, piosenki i taniec. Występ przedszkolaków spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony licznie zgromadzonej publicznościw osobach rodziców, dyrekcji, grona pedagogicznego oraz koleżanek i kolegów z klas 1-3.Duży aplauz publiczności wzbudził pięknie wykonany i opracowany pod względem choreografii  taniec z flagą, a także pieśń pt. „Co to jest niepodległość”. Całości wymowyi powagi widowiska dodawała piękna dekoracja, świetnie dobrana muzyka oraz pokaz multimedialny przedstawiający fotografie żołnierzy z okresu I wojny światowej.Na zakończenie dzieci zainicjowały wspólne odśpiewanie hymnu państwowego,co w symboliczny sposób zaakcentowało prawdę, że „Ta, co nie zginęła, łączy pokolenia”.]]>
Thu, 08 Nov 2018 13:43:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/11/1918--zapamietamy-juz-na-zawsze Oświata
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości - bezpłatne szkolenia i konsultacje http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/11/swiatowy-tydzien-przedsiebiorczosci-bezplatne-szkolenia-i-konsultacje Centrum Transferu Technologii  Politechniki Krakowskiej wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego zapraszają na Światowy Tydzień Przedsiębiorczości - 13 - 16 listopada br. CTT PK organizuje w tych dniach bezpłatne szkolenia oraz konsultacje.
 
Szkolenia:
 
1. Naukowiec + Przedsiębiorca = Sukces - wspólne projekty B+R
 
13 listopada 2018 roku, godz. 10:00 - 13:00
Politechnika Krakowska, ul. Warszawska 24
 
Współpraca uczelni i przedsiębiorców w zakresie prac B+R wydaja sie być obecnie jedną z ważniejszych ścieżek wdrażania innowacyjnych rozwiązań.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie środki przewidziane są na takie działania przyjdź na spotkanie!
 
Szczegółowe informacje oraz rejestracja: http://www.transfer.edu.pl/pl/szkolenie,naukowiec-przedsiebiorca-sukces-wspolne-projekty-b-r,285.html
 
2.Zostan ekspertem oceniajacym wnioski w Komisji Europejskiej.
 
14 listopada 2018 roku, godz. 10:00 - 11:30
Politechnika Krakowska, ul. Warszawska 24
 
RPK CTT PK zaprasza na szkolenie, na którym dowiedzą sie Państwo jak dołączyć do grona ekspertów KE oraz z jakimi obowiązkami wiąże się ta funkcja.
 
Szczegółowe informacje oraz rejestracja: http://www.transfer.edu.pl/pl/szkolenie,zostan-ekspertem-oceniajacym-wnioski-w-komisji-europejskiej-,284.html
 
 
Bezpłatne konsultacje w dniach 13 - 16 listopada br.
 
1. Konsultacje w zakresie możliwości pozyskiwania dotacji ze środków UE; Indywidualne spotkania z przedsiębiorcami odnośnie sposobów ekspansji międzynarodowej firmy
 
Politechnika Krakowska, ul. Warszawska 24; godz. 8:00 - 15:00
Zgłoszenia telefoniczne pod numerami: 12 628 25 87 lub 12 628 20 45
 
2. Dni otwarte Programu Horyzont 2020:
Oferta Programu jest bardzo szeroka: finansowane mogą być międzynarodowe projekty badawcze, innowacyjne pomysły przedsiębiorców oraz indywidualny rozwój kariery naukowej
 
Politechnika Krakowska, ul. Warszawska 24; godz. 8:00 - 14:00
Zgłoszenia telefoniczne pod numerami: 12 628 26 60 lub 12 628 25 88]]>
Thu, 08 Nov 2018 11:08:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/11/swiatowy-tydzien-przedsiebiorczosci-bezplatne-szkolenia-i-konsultacje Biznes
Wieczornica patriotyczna w Szkole Podstawowej nr 1 w Starej Wsi http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/11/wieczornica-patriotyczna-w-szkole-podstawowej-nr-1-w-starej-wsi 7 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi miała miejsce niezwykła uroczystość. Uczniowie, nauczyciele, rodzice a także wszyscy chętni mieszkańcy wzięli udział w Wieczornicy Niepodległościowej, zorganizowanej wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Starej Wsi w ramach Ogólnopolskiego Programu NIEPODLEGŁA. Wśród zaproszonych gości byli obecni: przedstawiciele Gminy  Limanowa Edyta Król – dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół  i Wojciech Korabik – Kierownik Kultury i Promocji, radni - Stefan Hutek i Marek Młynarczyk, proboszcz parafii w Starej Wsi ks. Marian Tyrka, sołtys Starej Wsi Urszula Biernat oraz liczni przedstawiciele Rady Rodziców.Podobna uroczystość miała miejsce rok temu i spotkała się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności. Zachęceni tym sukcesem organizatorzy przygotowali zwiększoną liczbę miejsc i śpiewników. Ich przewidywania okazały się słuszne i zanotowano rekordową liczbę uczestników. Tegoroczny program obchodów został poszerzony. Chcąc jak najpełniej wyrazić swoją miłość do Ojczyzny oraz wdzięczność za możliwość świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości, uczestnicy wzięli także udział w nabożeństwie modlitewnym w intencji Polski odprawionym przez ks. Bartłomieja Wilkosza oraz wysłuchali wykładu na temat udziału mieszkańców Starej Wsi w odzyskaniu niepodległości wygłoszonego przez doktora Przemysława Stanko - wykładowcy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II  w Krakowie.Potem rozpoczęło się wspólne śpiewanie, któremu przewodniczył szkolny chór oraz zespół muzyczny złożony z uczniów i absolwentów szkoły pod przewodnictwem Pani Iwony Koczanowicz. Wykonano wiele utworów pochodzących z czasów walk (m.in. Wojenko, wojenko; Przybyli ułani pod okienko; Rota) i tych nowszych, upamiętniających ofiarną walkę o Ojczyznę (m.in. Biały krzyż; Niepodległa, niepokorna; Żeby Polska była Polską). Wszyscy zgromadzeni byli pod wrażeniem talentów wokalnych i instrumentalnych młodzieży oraz panującej atmosfery – poczucia wspólnoty, wzajemnej życzliwości i radości. Uczczono także pamięć ks. Ignacego Zonia – kapłana niezłomnego ze Starej Wsi. Przedstawiono poświęconą mu prezentację. Zgromadzeni poznali również wyniki sondażu przeprowadzanego wśród uczniów, dotyczącego odpowiedzi na pytanie: Kto to jest patriota? Udzielone przez dzieci odpowiedzi pozwalają ze spokojem patrzeć w przyszłość i zapewne napawały dumą zgromadzonych rodziców i dziadków. Na zakończenie Pani Dyrektor Halina Mąka podziękowała wszystkim uczestnikom i organizatorom za ich zaangażowanie i entuzjazm. Podkreśliła także ogrom pracy, jaką uczniowie włożyli w to, aby całość uroczystości wypadła tak imponująco.Wieczornica stanowiła wyraz miłości do Ojczyzny i wdzięczności dla jej bohaterów,a także była doskonałą okazją do spotkania lokalnej społeczności i pogłębienia poczucia jedności narodowej. Wszyscy opuszczali budynek szkoły z gorącymi sercami i nadzieją, że za rok spotkają się w takim samym lub jeszcze liczniejszym gronie.
 
Fragmenty z uroczystości:


 ]]>
Thu, 08 Nov 2018 10:01:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/11/wieczornica-patriotyczna-w-szkole-podstawowej-nr-1-w-starej-wsi Oświata
Zawiadomienie o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/11/zawiadomienie-o-wydaniu-decyzji-o-srodowiskowych-uwarunkowaniach-dla-inwestycji Na podstawie art. 85 ust.3  ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. w Dz. U. z 2017, poz. 1405), Wójt Gminy Limanowa podaje do publicznej wiadomości, że:

w dniu 6 listopada 2018 r. przez Wójta Gminy Limanowa została wydana decyzja  o środowiskowych uwarunkowaniach na wniosek podmiotu (Inwestora) którym jest  Powiatowy Zarząd Dróg w Limanowej, ul. J.Marka 9, 34-600 Limanowa dla przedsięwzięcia określonego jako:

"Przebudowa obiektu mostowego JNI 35000242 w km 10+494 w ciągu drogi powiatowej nr 1551K Limanowa-Chełmiec w miejscowości Męcina wraz z dojazdami"

planowanego do realizacji w obrębie nieruchomości opisanych w charakterystyce przedsięwzięcia, stanowiącej załącznik do decyzji.
 
W związku z powyższym istnieje możliwość zapoznania sie z treścią decyzji i zgromadzoną dokumentacją w siedzibie Urzędu Gminy Limanowa przy ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B, pok. nr 6, w terminie 14 dni od podania niniejszego zawiadomienia do publicznej wiadomości.

Treść zawiadomienia w załączniku poniżej.]]>
Thu, 08 Nov 2018 09:13:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/11/zawiadomienie-o-wydaniu-decyzji-o-srodowiskowych-uwarunkowaniach-dla-inwestycji Inne
VIII Niepodległościowy Złaz Turystów na Jabłońcu http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/11/viii-niepodleglosciowy-zlaz-turystow-na-jabloncu Liczne grono mieszkańców regionu wzięło udział w VIII Niepodległościowym Złazie Turystów na wzgórzu Jabłoniec, który odbył się w dniu 4 listopada br. Uroczystość w bieżącym roku, w którym obchodzone jest 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości przybrała szczególnie uroczysty charakter.

 
Złaz został zainicjowany konkursem wiedzy historycznej sprawnie przeprowadzonym w różnych grupach wiekowych przez pomysłodawczynię przedsięwzięcia Marię Dąbrowską-Czernek, przy pomocy Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Limanowej Kazimiery Zięba oraz Moniki Futiakiewicz. Tym razem w szranki konkursu stanęli wszyscy chętni, a rywalizacji konkursu bacznie przyglądał się sam Komendant Józef Piłsudski, w którego wcielił się Adam Lachcik.  W uroczystości jak co roku uczestniczyli: młodzi chórzyści z Chóru Chłopięcego Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej pod dyrekcją i batutą Haliny Dyczek przy obecności Kazimiery Wrony i Adama Mazugi z Zarządu Stowarzyszenia Chór Chłopięcy, harcerki z V Drużyny Harcerskiej „Dzieci Gór” ZHP Hufca Gorczańskiego Chorągwi Krakowskiej z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 1 w Limanowej pod komendą dh. phm. Grażyny Nowak,  członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych Stowarzyszenia Jabłoniec 1914: Jakub Sowa i Kacper Czochara którzy prezentowali zbiory hełmów, bagnetów i innych militariów – głównie z okresu miedzywojnia, dzieląc się z oglądającymi bogatą wiedzą w tym temacie.

Po części „konkursowej” miała miejsce polowa Eucharystia, którą sprawował kapelan WP ks. płk Waldemar Rawiński. Celebrę mszy św. uświetnił członek LSHO Jabłoniec 1914 Ignacy Tokarczyk, a w oprawę całej uroczystości włączył się Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Bożej Bolesnej. Po mszy  św. ks. płka Waldemar Rawiński poświęcił krzyż ufundowany przez Lidię i Czesława Kunów z rodziną na okoliczność setnej rocznicy poświęcenia limanowskiej świątyni.

W Niepodległościowym Złazie  uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Gminy Limanowa - Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół Edyta Król oraz Kierownik Wydziału Kultury i Promocji Wojciech Korabik. Obecni byli także przedstawiciele władz miasta Limanowa oraz lokalnych organizacji i stowarzyszeń historycznych. Na żołnierskich grobach złożone zostały kwiaty oraz zapalone znicze.


 
 
fot. http://www.lsho-jabloniec1914.pl/]]>
Wed, 07 Nov 2018 10:05:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/11/viii-niepodleglosciowy-zlaz-turystow-na-jabloncu Aktualności
Zespół „Kijom Worci” z wizytą u Polaków na Litwie http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/11/zespol-kijom-worci-z-wizyta-u-polakow-na-litwie Zespół Regionalny "Kijom Worci" z Pisarzowej dostał propozycję od Fundacji "Ignatianum" oraz Stowarzyszenia "Korzenie" do wzięcia udziału w akcji "Kredkobranie"- 100 uśmiechów na Stulecie Niepodległości. Celem akcji jest pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków, mieszkających na obszarze Kresów dawnej Rzeczypospolitej, poprzez zbiórkę dla nich przyborów szkolnych, materiałów plastycznych, książek i zabawek. Zadaniem Zespołu było towarzyszenie wolontariuszom na Litwę i danie kilku koncertów dla dzieciaków w polskich szkołach. Poniżej relacja z tego wyjątkowego wyjazdu.

Wolontariusze i Zespół odwiedzili szkoły w Koleśnikach, Ejszyszkach i Solecznikach. Nie da się opisać obopólnego wzruszenia w czasie tych spotkań, mnóstwa serdeczności, typowo polskiej gościnności, uśmiechów i... łez. To naprawdę niezwykłe, jak Litwa pełna jest Polski, jak mieszkający tutaj Polacy kultywują język, obyczaje, święta, jak szanują barwy i symbole narodowe, dbają o pamięć o historii i wielkich Polakach: Piłsudskim, Papieżu Janie Pawle II, Mickiewiczu, Syrokomli, Słowackim, Kraszewskim, siostrze Faustynie Kowalskiej, Lelewelu, Gucewiczu i wielu, wielu innych.Jeden dzień był przeznaczony na zwiedzanie Wilna i okolic. Dzień to oczywiście za mało, żeby "dotknąć" wszystkiego, co oferuje to miasto, ale i tak udało się odwiedzić te najważniejsze, niejako obowiązkowe miejsca. Na początek odwiedziny w drewnianym, zabytkowym  kościółku  św. Kazimierza w Powiewiórce, gdzie 15 grudnia 1867 r. został ochrzczony Józef Piłsudski. Wyeksponowana chrzcielnica i zapisy w księdze parafialnej stanowią cenne świadectwo tego wydarzenia. Następnie kierunek Zułów, gdzie urodził się marszałek Piłsudski. Miejsce to upamiętnia tablica, obok której rośnie okazały dąb, zasadzony w 1937 r. przez Prezydenta Ignacego Mościckiego i Aleksandrę Piłsudską. Pozwoliliśmy sobie zabrać trochę ziemi z tego historycznego miejsca, planujemy posadzić na niej jubileuszowy dąb (przy szkole w Pisarzowej), który zapoczątkuje następne i kolejne, miejmy nadzieję, stulecia niepodległości.Ukłony głębokie dla Związku Polaków na Litwie, który nie tylko czyni starania o godne otoczenie tego miejsca, ale był inicjatorem "posadzenia" symbolicznych "dębów" w formie obelisków, tworzących Aleję Pamięci Narodowej. Mają one czcić osobistości i wydarzenia, które zaważyły na dziejach Państwa Polskiego. Kolejne miejsce to już samo Wilno, którego zwiedzanie rozpoczęliśmy od cmentarza na Rossie, gdzie spoczywa Matka Józefa Piłsudskiego i serce marszałka. Im dalej w głąb nekropoli, tym większe wrażenia i trudno powiedzieć, co jest głównym powodem tego stanu: położenie cmentarza, jego tragiczna historia, unikalne, zabytkowe nagrobki, czy niezwykłe dzieje złożonych tu ludzi.Dalsza część dnia to zwiedzanie całego Wilna, a wśród miejsc odwiedzonych znalazły  się m.in.: ogromny Plac Katedralny z Bazyliką, dzwonnicą i monumentalnym pomnikiem Giedymina, a także będącym jeszcze w budowie Pałacem Władców, Ostra Brama ze słynnym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, Kościół Wszystkich Świętych, Kościół Wniebowzięcia N.M.P, kościół Jana Chrzciciela, Jana Ewangelisty, Świętej Trójcy, Św. Teresy, Ducha Świętego i wiele,  wiele innych,  na zwiedzenie których niestety nie starczyło czasu. Z ciekawszych miejsc, które uczestnicy wyjazdu  zobaczyli, warto wymienić klimatyczną ulicę Literacką, Pałac Prezydencki, górę Zamkową z Wieżą Giedymina  z widokiem na Górę trzech Krzyży i panoramę miasta, kompleks Zespołu Uniwersytetu Wileńskiego, Alumnat papieski czy park pałacowy.Nie można zapomnieć również o czymś dla ciała, smaki Wileńszczyzny to kindziuk, ser dziugas, bliny, kiszka ziemniaczana, kwas litewski, pielmieni, cepeliny, ser jabłkowy i pyszny chleb litewski.
    
Jak podkreśla  kierownik Zespołu „Kijom Worci” Małgorzata Raczek  - Wszyscy jeszcze długo będziemy wspominać i przeżywać  ogrom wrażeń z Litwy, a Wy, jeżeli kiedykolwiek znajdziecie okazję podróży na Kresy, to koniecznie ją zrealizujcie. To niezwykła, wielowymiarowa przygoda, niepowtarzalna i bardzo emocjonująca.
        ]]>
Wed, 07 Nov 2018 07:09:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/11/zespol-kijom-worci-z-wizyta-u-polakow-na-litwie Kultura