Urząd Gminy Limanowa http://www.gminalimanowa.pl/ Najnowsze wpisy dla Urząd Gminy Limanowa pl-pl sekretariat@gminalimanowa.pl Copyright 2018 Kolejne ostrzeżenie IMGW - dalsze opady deszczu z burzami http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/07/kolejne-ostrzezenie-imgw-dalsze-opady-deszczu-z-burzami IMiGW wydało kolejne ostrzeżenie.
Dziś od godz. 15.00 do jutra rana prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności ostrzeżenia - miejscami od 20 mm do 40 mm.  W trakcie opadów deszczu możliwe są burze z porywami wiatru do 65 km/h.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 85%]]>
Thu, 19 Jul 2018 09:03:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/07/kolejne-ostrzezenie-imgw-dalsze-opady-deszczu-z-burzami Aktualności
Pogotowie przeciwpowodziowe w gminie Limanowa http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/07/pogotowie-przeciwpowodziowe-w-gminie-limanowa Zarządzeniem nr 107/2018 Wojta Gminy Limanowa w dniu 18 lipca 2018 r. zostaje ogłoszone pogotowie przeciwpowodziowe w związku z intensywnymi opadami deszczu od godziny 18.00 do odwołania na terenie gminy Limanowa. ]]> Wed, 18 Jul 2018 18:18:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/07/pogotowie-przeciwpowodziowe-w-gminie-limanowa Aktualności Awaria Wodociągu w Lipowem http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/07/awaria-wodociagu-w-lipowem Wed, 18 Jul 2018 14:31:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/07/awaria-wodociagu-w-lipowem Aktualności 28 lipca startuje 10. Wyścig Górski Limanowa - Przełęcz Pod Ostrą http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/07/28-lipca-startuje-10-wyscig-gorski-limanowa-przelecz-pod-ostra Wielkimi krokami zbliża się  jedna z najważniejszych imprez w polskim sporcie motorowym -  Wyścig Górski Limanowa - Przełęcz Pod Ostrą.  Wyścig rozgrywać się będzie w dniach 27 – 29 lipca br. na trasie w miejscowości Stara Wieś, odcinek drogi powiatowej K1609 Limanowa - Kamienica od miejscowości Stara Wieś do szczytu Przełęcz pod Ostrą. Jubileuszowa X edycja wyścigu będzie jednocześnie eliminacją FIA EHC – Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Górskich oraz 5 i 6 rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.  

17 czerwca w Karczmie Matras w Limanowej odbyło się spotkanie organizacyjne połączone z  konferencja prasowa na którym oprócz licznie przybyłych dziennikarzy, spotkali się przedstawiciele organizatorów, a także wszystkich służb, by omówić najistotniejsze kwestie związane z tegoroczną edycją wyścigu. W konferencji udział wzięli przedstawiciele komitetu organizacyjnego: Jerzy Budacz – Przewodniczący Komitetu organizacyjnego, Bogdan Pałka – Dyrektor 10. Wyścigu Górskiego Limanowa – Przełęcz pod Ostrą, Mirosław Kaja – Dyrektor ds. trasy i jej zabezpieczenia 10. Wyścigu Górskiego Limanowa – Przełęcz pod Ostrą, Leszek Szewczyk, Dyrektor ds. sędziów 10 Wyścigu Górskiego Limanowa – Przełęcz pod Ostrą, Justyna Tokarczyk – Dyrektor ds. organizacyjnych 10. Wyścigu Górskiego Limanowa – Przełęcz pod Ostrą jednocześnie Dyrektor Wydziału Promocji, Projektów i Przedsiębiorczości Starostwa Powiatowego w Limanowej oraz Bogumił Talar, Bogdan Bukowiec, Grzegorz Szumilas – Członkowie Zarządu AMK w Limanowej.
Zaproszenie na spotkanie przyjęła również  Urszula Nowogórska - Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, które objęła patronat honorowy nad X jubileuszową edycją  wyścigu.Wśród zaproszonych gości pojawili się również Wiesław Janczyk Poseł na Sejm RP,  Jan Puchała Starosta Limanowski, Mieczysław Uryga Wicestarosta Limanowski, Wojciech Włodarczyk Członek Zarządu Powiatu, Władysław Bieda Burmistrz Miasta Limanowa wraz z zastępcą Wacławem Zoniem, Marian Mąka Z-ca Wójta Gminy Limanowa, Marcin Radzięta Dyrektor Szpitala Powiatowego w Limanowej,  Marek Urbański Dyrektor PZD Limanowa, podinsp. Krzysztof Dymura z-ca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komedy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Krzysztof Chochliński I z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Limanowej, Wojciech Frączek – Komendant Powiatowy PSP Limanowa, Marek Rutkowski Prezes Zarządu Okręgowego PZM w Krakowie, Jolanta Szyler Naczelnik Wydziału Promocji Miasta Limanowa, Wojciech Korabik – Kierownik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Gminy Limanowa, Wiesław Kądziołka, z-ca dyrektora MORD wraz z Agnieszką Rossmanith, podkom. Daniel Strug – Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP Limanowa, a także zawodnicy GSMP m.in. Waldemar Kluza, Marcin Wrona, Konrad Biela, Radosław Ćwięczek, Szymon Łuszczyk.Uczestnicy wyścigu na trasie liczącej 5493 metry mają do pokonania 33 zakręty. Imprezę corocznie obsługuje ponad 300 osób: służby ochrony zabezpieczające trasę, służby medyczne, strażacy - ochotnicy, policja, sędziowie Polskiego Związku Motorowego, obsługa Biura Zawodów czy biura prasowego. Dla kibiców przygotowane zostaną  parkingi z których łatwo będzie można dotrzeć w okolice startu oraz wyznaczonych punktów obserwacyjnych. Dodatkowo zmagania będzie można śledzić na telebimie oraz na bieżąco w relacji on-line. W tym roku organizatorzy dodatkowo dadzą możliwość śledzenia zmagań dla widzów poprzez transmisję radiową, która sobota / niedziela będzie dostępna na częstotliwości FM i poprzez odbiorniki radiowe, aplikacje w komórkach.
Głównym partnerem zawodów jest Małopolska oraz Tauron. Więcej informacji znaleźć można na stronie: wysciggorski.pl. Patronat medialny nad imprezą pełni  radio RMF, TVP Sport, TVP Kraków oraz portal wysciggorski.pl.

Poniżej mapka trasy tegorocznego wyścigu:


]]>
Wed, 18 Jul 2018 07:12:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/07/28-lipca-startuje-10-wyscig-gorski-limanowa-przelecz-pod-ostra Sport i turystyka
Festiwal „Beskidzkie Rytmy i Smaki” w Siekierczynie http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/07/festiwal-beskidzkie-rytmy-i-smaki-w-siekierczynie 5 sierpnia br.  Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego  „Beskidzkie Rytmy i Smaki” zawita do Siekierczyny. W programie m. in. występy Zespołów Regionalnych „KIJOM WORCI” z Pisarzowej i „SPOD KICEK” z Mordarki, degustacja  potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Limanowa oraz finałowa gala projektu „Mozart kontra Sinatra” realizowanego przez MIROSŁAWA WITOWSKIEGO – uczestnika programu „The Voice of Poland”.  Na zakończenie wieczoru zabawa taneczna z  zespołem VERNE.W trakcie trwającego od 24 czerwca do 26 sierpnia Festiwalu, którego organizatorem już po raz szósty jest Forum Gmin Beskidu Wyspowego,  prezentowana i promowana jest kultura, folklor i uroki regionu. Odbywają się koncerty zespołów regionalnych, kapel, chórów, orkiestr, zespołów muzycznych, wystawy rękodzieła artystycznego, kiermasze produktów regionalnych, konkursy oraz zabawy taneczne. Prezentowany jest również folklor, tradycje, muzyka, tańce, wyroby i produkty regionalne oraz rozstrzygany jest konkurs na potrawę i produkt regionalny pięciu grup etnicznych zamieszkujących Beskid Wyspowy Białych Górali, Lachów, Kliszczaków, Podhalan i Zagórzan.

Już dziś zapraszamy do Siekierczyny!
 
 ]]>
Tue, 17 Jul 2018 11:35:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/07/festiwal-beskidzkie-rytmy-i-smaki-w-siekierczynie Kultura
Świadczenie wychowawcze, rodzinne i fundusz alimentacyjny - nowy okres wnioskodawczy 2018/2019 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/07/swiadczenie-wychowawcze-rodzinne-i-fundusz-alimentacyjny-nowy-okres-wnioskodawczy-20182019 Korzystanie ze świadczenia wychowawczego w zbliżającym się okresie 2018/2019 wymaga złożenia nowego wniosku. Będzie to możliwe od 1 sierpnia, natomiast drogą elektroniczną już od 1 lipca. Od tego dnia można ubiegać się także o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres.
Formularze wniosków i innych dokumentów niezbędnych do ubiegania się o świadczenia wychowawcze oraz świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego będzie udostępniał mieszkańcom Gminy Limanowa Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej od poniedziałku do piątku - w godzinach od 7.30 do 15.30 (pokój nr 24).  Wnioski te również można pobrać ze strony Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/wzory-wnioskow-o-swiadczenia-dla-rodzin/.


Wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze można będzie złożyć osobiście w siedzibie Ośrodka lub listownie. Można to zrobić także online. Strony mają do wyboru 4 kanały. Wśród nich: ministerialny Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia, bankowość elektroniczną, PUE ZUS – Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz ePUAP – elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej.
Wnioski o świadczenia rodzinne lub świadczenia z funduszu alimentacyjnego można będzie złożyć osobiście w siedzibie Ośrodka lub listownie, a także za pośrednictwem ministerialnego Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia oraz ePUAP.

Zaznaczyć należy, że aby otrzymać świadczenia wychowawcze, świadczenia rodzinne lub świadczenia z funduszu alimentacyjnego, do wniosku należy dołączyć odpowiednie, zależne od indywidualnej sytuacji rodziny wnioskodawcy, dokumenty, w tym oświadczenia, niezbędne do ustalenia prawa do danej formy wsparcia.
 
Prawo do świadczeń ustala się na okresy zasiłkowe. W przypadku świadczeń wychowawczych w ramach rządowego Programu „Rodzina 500 +”, prawo do tej formy wsparcia jest ustalane na okres roku – od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Taki sam okres obowiązuje w odniesieniu do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Z kolei dla świadczeń rodzinnych okres zasiłkowy zaczyna się 1 listopada i trwa do 31 października następnego roku kalendarzowego.
 
Jeśli wnioskodawca złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 31 sierpnia, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik nastąpi do 31 października. Złożenie wniosku we wrześniu spowoduje, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada. W przypadku gdy wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia. Gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do dnia 31 stycznia następnego roku. Gdy wniosek zostanie złożony w okresie od 1 grudnia do 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.
W przypadku złożenia wniosku później niż w październiku, prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu zasiłkowego.
 
W razie złożenia wniosku o świadczenie z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy do 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do 31 października. Jeśli wniosek zostanie złożony w okresie od 1 do 30 września, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik i listopad następuje do dnia 30 listopada. Gdy wniosek zostanie złożony w okresie od 1 do 31 października, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiące od października do grudnia następuje do dnia 31 grudnia. Gdy wniosek zostanie złożony w okresie od 1 do 30 listopada, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiące od listopada do stycznia następuje do dnia 31 stycznia. Gdy wniosek zostanie złożony w okresie od dnia 1 grudnia do dnia 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.
 
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 31 sierpnia, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc listopad następuje do dnia 30 listopada. Gdy wniosek zostanie złożony w okresie od 1 września do 31 października, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc listopad i grudzień następuje do dnia 31 grudnia. Gdy wniosek o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy zostanie złożony w okresie od 1 listopada do 31 grudnia, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.
 
„Dobry Start” w Gminie Limanowa
 
Od 1 lipca 2018 r. Gmina Limanowa realizuje program rządowy „Dobry Start”.  Oznacza to, że mieszkańcy Gminy otrzymają m.in. w tym roku pomoc w wysokości 300 zł. To 300 złotych jednorazowego wsparcia dla ucznia rozpoczynającego rok szkolny. Co ważne, rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej.
 
Kto może otrzymać wsparcie?
 
Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Świadczenie dobry start przysługuje także w przypadku:
–– ukończenia 20. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 20. rok życia;
–– ukończenia 24. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 24. rok życia – w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.

Uwaga. Świadczenie dobry start nie przysługuje na dziecko uczęszczające do przedszkola, w tym na dziecko realizujące roczne przygotowanie przedszkolne („tzw. zerówka”) w szkole podstawowej, a także w przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Nie przysługuje również na dziecko uczęszczające do szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych. Świadczenie nie przysługuje także, jeżeli dziecko lub osoba ucząca się zostały umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie.
 
Ważne: Świadczenie dobry start nie podlega unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
 
Jak otrzymać świadczenie dobry start?
 
Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
 
Gdzie złożyć wniosek?
 
Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej, który realizuje świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+” - właściwy dla miejsca zamieszkania rodzica ubiegającego się o wyprawkę na dziecko. W przypadku Powiatu Limanowskiego – dotyczy dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej - świadczenia będą realizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej.
Kiedy złożyć wniosek?
 
Wniosek – podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+”  można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną banków. Elektroniczne drogi składania wniosków o świadczenie dobry start, nie mają zastosowania do wniosków dotyczących dzieci przebywających w pieczy zastępczej i osób uczących się będących osobami usamodzielnianymi – wnioski dotyczące prawa do świadczenia dobry start na ww. dzieci/osoby należy złożyć wyłącznie w tradycyjnej formie papierowej do powiatowego centrum pomocy rodzinie.
 
Od 1 sierpnia wnioski można złożyć także drogą tradycyjną (papierową). Wniosek można złożyć osobiście albo przesłać za pośrednictwem Poczty Polskiej. Formularze wniosków o świadczenie dobry start udostępni mieszkańcom Gminy Limanowa Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej.
Przykładowy wzór wniosku o świadczenie dobry start znajduje się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod adresem: https://www.mpips.gov.pl/bip/wzory-wnioskow-o-swiadczenia-dla-rodzin/
Wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 listopada. Wnioski złożone po upływie terminu 30 listopada pozostawia się bez rozpatrzenia.
Uwaga: Jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia dobry start,
świadczenie przysługuje, jeżeli w okresie pomiędzy 1 lipca, a 30 listopada toczyło się postępowanie o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności.
 
Kiedy rodzina otrzyma wsparcie?
 
W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach Ośrodek będzie miał maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.
Przyznanie świadczenia dobry start nie wymaga wydania decyzji. Wydania decyzji administracyjnej wymaga natomiast odmowa przyznania świadczenia dobry start oraz rozstrzygnięcia w sprawach nienależnie pobranego świadczenia dobry start.
Ważne: Ośrodek prześle wnioskodawcy informację o przyznaniu świadczenia dobry start na wskazany przez niego we wniosku adres poczty elektronicznej. W przypadku, gdy wnioskodawca nie wskaże adresu poczty elektronicznej, Ośrodek, odbierając wniosek od wnioskodawcy, poinformuje go o możliwości późniejszego odebrania informacji o przyznaniu świadczenia dobry start. Nieodebranie informacji o przyznaniu świadczenia dobry start nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia.
 
 
Szczegółowe informacje na temat świadczenia dobry start można znaleźć na stronie mrpips.gov.pl/DobryStart, gdzie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  uruchomiło specjalną zakładkę poświęconą nowej formie wsparcia.
 
 
 
 
.]]>
Tue, 17 Jul 2018 07:10:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/07/swiadczenie-wychowawcze-rodzinne-i-fundusz-alimentacyjny-nowy-okres-wnioskodawczy-20182019 Aktualności
„Dobry Start” w Gminie Limanowa http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/07/dobry-start-w-gminie-limanowa Od 1 lipca 2018 r. Gmina Limanowa realizuje program rządowy „Dobry Start”.  Oznacza to, że mieszkańcy Gminy otrzymają w tym roku pomoc w wysokości 300 zł. To 300 złotych jednorazowego wsparcia dla ucznia rozpoczynającego rok szkolny. Co ważne, rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód. Program obejmuje dzieci wychowujące się zarówno w rodzinach, jak i te przebywające w pieczy zastępczej.
 
Kto może otrzymać wsparcie?
 
Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Świadczenie dobry start przysługuje także w przypadku:
– ukończenia 20. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 20. rok życia;
– ukończenia 24. roku życia przez dziecko lub osobę uczącą się przed rozpoczęciem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko lub osoba ucząca się kończy 24. rok życia – w przypadku dzieci lub osób uczących się legitymujących się orzeczeniem o niepełnosprawności.

Uwaga. Świadczenie dobry start nie przysługuje na dziecko uczęszczające do przedszkola, w tym na dziecko realizujące roczne przygotowanie przedszkolne („tzw. zerówka”) w szkole podstawowej, a także w przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego. Nie przysługuje również na dziecko uczęszczające do szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych. Świadczenie nie przysługuje także, jeżeli dziecko lub osoba ucząca się zostały umieszczone w domu pomocy społecznej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie.
 
Ważne: Świadczenie dobry start nie podlega unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
 
Jak otrzymać świadczenie dobry start?
 
Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
 
Gdzie złożyć wniosek?
 
Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej, który realizuje świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+” - właściwy dla miejsca zamieszkania rodzica ubiegającego się o wyprawkę na dziecko. W przypadku Powiatu Limanowskiego – dotyczy dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej - świadczenia będą realizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej.
Kiedy złożyć wniosek?
 
Wniosek – podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+” będzie można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną banków.
Elektroniczne drogi składania wniosków o świadczenie dobry start, nie mają zastosowania do wniosków dotyczących dzieci przebywających w pieczy zastępczej i osób uczących się będących osobami usamodzielnianymi – wnioski dotyczące prawa do świadczenia dobry start na ww. dzieci/osoby należy złożyć wyłącznie w tradycyjnej formie papierowej do powiatowego centrum pomocy rodzinie.
 
Od 1 sierpnia wnioski można złożyć także drogą tradycyjną (papierową). Wniosek można złożyć osobiście albo przesłać za pośrednictwem Poczty Polskiej. Formularze wniosków o świadczenie dobry start udostępni mieszkańcom Gminy Limanowa Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej.
Przykładowy wzór wniosku o świadczenie dobry start znajduje się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pod adresem: https://www.mpips.gov.pl/bip/wzory-wnioskow-o-swiadczenia-dla-rodzin/
Wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 listopada. Wnioski złożone po upływie terminu 30 listopada pozostawia się bez rozpatrzenia.
Uwaga: Jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia dobry start,
świadczenie przysługuje, jeżeli w okresie pomiędzy 1 lipca, a 30 listopada toczyło się postępowanie o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności.
 
Kiedy rodzina otrzyma wsparcie?
 
W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach Ośrodek będzie miał maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.
Przyznanie świadczenia dobry start nie wymaga wydania decyzji. Wydania decyzji administracyjnej wymaga natomiast odmowa przyznania świadczenia dobry start oraz rozstrzygnięcia w sprawach nienależnie pobranego świadczenia dobry start.
Ważne: Ośrodek prześle wnioskodawcy informację o przyznaniu świadczenia dobry start na wskazany przez niego we wniosku adres poczty elektronicznej. W przypadku, gdy wnioskodawca nie wskaże adresu poczty elektronicznej, Ośrodek, odbierając wniosek od wnioskodawcy, poinformuje go o możliwości późniejszego odebrania informacji o przyznaniu świadczenia dobry start. Nieodebranie informacji o przyznaniu świadczenia dobry start nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia.

 
 
Szczegółowe informacje na temat świadczenia dobry start można znaleźć na stronie https://www.mpips.gov.pl/dobrystart/, gdzie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  uruchomiło specjalną zakładkę poświęconą nowej formie wsparcia.


 
 
 
 
.]]>
Tue, 17 Jul 2018 05:46:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/07/dobry-start-w-gminie-limanowa Aktualności
Odkryj Beskid Wyspowy 2018 - Jaworz zdobyty! http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/07/odkryj-beskid-wyspowy-2018-jaworz-zdobyty Liczne grono miłośników pieszych wędrówek uczestniczyło we wspólnym wyjściu na górę Jaworz w dniu 15 lipca br.  Wznoszący się na wysokości 921 m n.p.m. szczyt był kolejnym celem zdobywanym przez turystów w ramach tegorocznej edycji akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.


Od samego rana grupy turystów z różnych stron zmierzały na szczyt Jaworza. Najliczniejsza grupa o godz.9.00 wyruszyła spod stacji PKP w Pisarzowej  szlakiem zielonym i  niebieskim pod opieką przewodnika PTTK Mirosława Sipaka oraz inicjatora akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” Czesława Szynalika. Mimo bardzo zmiennej pogody  i przelotnych opadów deszczu, po ponad dwugodzinnej wędrówce wszyscy uczestnicy dotarli na szczyt.


Na miejscu gospodarz spotkania – Wicewójt Gminy Limanowa  Marian Mąka, który dotarł na miejsce wraz z grupą piechurów powitał wszystkich zgromadzonych i podziękował za udaną wędrówkę.
                                                                     

Tuż po godz.11.00 odprawiona została msza św.,  sprawowana przez ks. Stanisława Pachowicza, proboszcza parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Chomranicach. Po nabożeństwie uczestnicy spotkania  mogli się posilić specjałami przygotowanymi  przez panie z  Koła Gospodyń Wiejskich z Męciny na czele z przewodniczącą Danutą Smoleń.W dalszej części spotkania miało miejsce rozstrzygnięcie Konkursu o Gminie Limanowa i Beskidzie Wyspowym w którym największą wiedzą wykazali się:

I miejsce: Marcin Kowalski, Wejherowo
II miejsce: Magdalena Banach, Lipowe
III miejsce: Ryszard Musiał, Kokotów

 
Dokonano też wyboru Najmilszej, Najmilszego, Najmłodszego i Najstarszego Uczestnika spotkania, Uczestnika z Najdalszego Zakątka Polski i Świata oraz przyznano  nagrodę za Rodzinne Odkrywanie:

Najmłodszy uczestnik: Michał Bukowiec /6 miesięcy/, Laskowa
Najstarszy uczestnik: Jan Krzak /94 lata/, Londyn
Najdalszy zakątek Polski: grupa członków Bolszewskiego Klubu Rowerowego „Cyklista” z Wejherowa
Najdalszy zakątek świata: Emilia i Martyna Matuszyk, Houston, Texas, USA
Najmilsza uczestniczka: Marlena Myszka, Chicago, USA
Najmilszy uczestnik: ks. Stanisław Pachowicz, Chomranice
Rodzinne Odkrywanie: Rodzina P. Śliwów ze Skawiny /9 osób/
Pobyt na szczycie Jaworza umilał wszystkim  zespół „Kijom Worci” z Pisarzowej, który zapoczątkował swój występ oprawą muzyczną do mszy św., a kontynuował w  dalszej części spotkania zachęcając zebranych do wspólnej zabawy.


Wielu zgromadzonych na Jaworzu turystów zdecydowało się na podziwianie pięknej okolicy ze szczytu wieży widokowej. Wśród nich znalazła się grupa członków Bolszewskiego Klubu Rowerowego „Cyklista” z Wejherowa przebywająca obecnie z wizytą na terenie gminy Limanowa, która rzecz jasna dotarła na szczyt na rowerach.


Nad bezpieczeństwem zgromadzonych na Jaworzu turystów czuwali ratownicy z GOPR – sekcji operacyjnej Limanowa z dowódcą Adamem Matrasem.

Organizator akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”: Forum Gmin Beskidu Wyspowego, Województwo Małopolskie, FRR Rabka

Patronat medialny: Dziennik Polski, Telewizja internetowa TV28, Radio PLUS, Portal Gorce24.pl, Partner akcji: Małopolska Izba Turystyki, COTIG PTTK.

Za tydzień w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” Organizatorzy zapraszają na nocne odkrywanie Ćwilina, a w niedzielę na Łopusze Wschodnie.
 ]]>
Mon, 16 Jul 2018 09:45:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/07/odkryj-beskid-wyspowy-2018-jaworz-zdobyty Sport i turystyka
"Wsi spokojna, wsi wesoła" - projekt stowarzyszenia LGD Przyjazna Ziemia Limanowska http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/07/wsi-spokojna-wsi-wesola-projekt-stowarzyszenia-lgd-przyjazna-ziemia-limanowska Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania ,,Przyjazna Ziemia Limanowska” otrzymała dotację w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w obszarze działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, kultury, sztuki ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, ekologii ochrony zwierząt i ochrony dziedzictwa przyrodniczego pn. ,,Małopolska - czas na wieś”. W ramach przyznanej dotacji Stowarzyszenie będzie realizować projekt pn. ,,Wsi spokojna, wsi wesoła”.
 
W ramach działań projektowych planuje się m.in. spotkania edukacyjne poszerzające i upowszechniające wiedzę dotyczącą tematyki ochrony przyrody, głównie ptaków, które zamieszkują tereny wiejskie połączone z warsztatami artystyczno-manualnymi; drewniana budka lęgowa oraz sadzonka rośliny/drzewa dla każdego uczestnika biorącego udział w/w spotkaniach edukacyjnych; konkurs plastyczny – obraz wsi widziany okiem uczestnika konkursu. Dwie kategorie wiekowe 7-13 lat oraz 14-20 lat.

Więcej informacji na temat realizowanego projektu można uzyskać w siedzibie biura Stowarzyszenia:
ul. Piłsudskiego 20, 34-600 Limanowa  
lub pod numerem telefonu: 511 091 844
 
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
 ]]>
Fri, 13 Jul 2018 06:19:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/07/wsi-spokojna-wsi-wesola-projekt-stowarzyszenia-lgd-przyjazna-ziemia-limanowska Kultura
Projekt „Z Ziemi Limanowskiej ku niepodległości” rozpoczęty http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/07/projekt-z-ziemi-limanowskiej-ku-niepodleglosci-rozpoczety Dnia 5 lipca oficjalnie rozpoczęto realizację projektu „Z Ziemi Limanowskiej ku niepodległości”. Zainaugurowano go edukacyjnie i ciekawie zarazem – wycieczką -  „Śladami niepodległości po Ziemi Limanowskiej”.  W wyjeździe wzięły udział dzieci i młodzież ze wszystkich bibliotek publicznych gminy Limanowa, dyrektor Jacenty Musiał oraz bibliotekarki. Wiedzą służył doświadczony przewodnik Stefan Bugajski. Uczestnicy zwiedzanie rozpoczęli od Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej. Tu zobaczyli i dowiedzieli się więcej o elementach patriotycznych w architekturze tej świątyni.

Potem był czas na Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej ze szczególnym uwzględnieniem pamiątek związanych z 100 rocznicą odzyskania niepodległości na naszym terenie. O skarbach muzeum opowiadała Anna Kulpa. Ponadto dzieci i młodzież poznali historię cmentarza na Jabłońcu, gdzie 7-12 grudnia miała miejsce operacja limanowsko-łapanowska. Wyjazd był dobrą okazją do przybliżenia wiadomości na temat innych cmentarzy wojennych: w Laskowej, Kamionce Małej, Tymbarku czy Szczyrzycu. Na trasie wyjazdu znalazła się Łososina Górna i Pomnik legionistów  Józefa Piłsudskiego. Ciekawym punktem była Stróża i Oficerska Szkoła Strzelecka w Stróży – placówka szkoleniowa, powołana w 1913 w celu szkolenia kadry oficerskiej dla przyszłych polskich formacji wojskowych. To tutaj, 9 grudnia, 2017 roku, Prezydent Andrzej Duda zainaugurował  Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchody zorganizował Instytut Pamięci Narodowej.  Prezydent zaznaczył, że chciałby, aby obchody upamiętniające 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, odbywały się nie tylko w wielkich miastach, nie tylko w Warszawie, nie tylko w parlamencie, nie tylko na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza, ale żeby odbywały się we wszystkich polskich miastach, miasteczkach, wioskach – wszędzie tam, gdzie mieszkamy, gdzie jesteśmy w stanie upamiętnić 100-lecie odzyskania niepodległości. Prezydent zwrócił uwagę, że Stróża rzeczywiście ma dla stulecia odzyskania niepodległości wymiar szczególny. Bo to tutaj, w tej wiosce, w budynku, przed którym odbywała się uroczystość, powstała w 1913 roku, a więc pięć lat przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę – jeszcze przed rozpoczęciem I wojny światowej – Oficerska Szkoła Strzelecka Związku Walki Czynnej, której komendantem był późniejszy Marszałek Józef Piłsudski, a dowódcą Kazimierz Sosnkowski.
Piękne krajobrazy rozciągały się z Chyszówek, gdzie wszyscy mogli zobaczyć  Przełęcz Rydza-Śmigłego i kamienny obelisk z 1938 r., oraz krzyż, postawione na pamiątkę walk Legionów Polskich (w 1914 r.), dowodzonych przez Edwarda Rydza-Śmigłego (późniejszego marszałka Polski).

Ciekawe informacje związane z 100 rocznicą odzyskania niepodległości związane są z Porębą Wielką i muzeum biograficznym W. Orkana. Przewodnik Stefan Bugajski skrupulatnie przekazywał najważniejsze informacje uczestnikom wyprawy. Ostatnim punktem programu była Szczawa: Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej i Kamienica Gorczańska: działalność Maksymiliana Marszałkowicza działacza gospodarczego i politycznego. Wycieczka była pełna wrażeń, wiedzy i uroków beskidzkich krajobrazów. Podsumowując – pożytecznie i wartościowo.
 
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.]]>
Thu, 12 Jul 2018 13:01:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2018/07/projekt-z-ziemi-limanowskiej-ku-niepodleglosci-rozpoczety Kultura