Urząd Gminy Limanowa http://www.gminalimanowa.pl/ Najnowsze wpisy dla Urząd Gminy Limanowa pl-pl sekretariat@gminalimanowa.pl Copyright 2019 Informacja Wojewody Małopolskiego o udzieleniu pozwolenia na budowę inwestycji http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/07/informacja-wojewody-malopolskiego-o-udzieleniu-pozwolenia-na-budowe-inwestycji Na podstawie art. 72 ust. 6 ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jednolity Dz. U. z 2018 r., poz. 2081 ze zm.),
 
WOJEWODA  MAŁOPOLSKI
 
zawiadamia, że 13 maja 2019 r. została wydana na wniosek inwestora: Gminy Limanowa, ul. M. B. Bolesnej 18 B, 34-600 Limanowa, działającego przez  pełnomocnika Marcina Kitę, decyzja Nr 19/BZ/2019 (znak: WI-XI.7840.1.40.2019.MT) o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę inwestycji pn.: Budowa sieci kanalizacji sanitarnej  w miejscowości Męcina - Podgórze – przekroczenie linii kolejowej nr 104 relacji Chabówka – Nowy Sącz: w km 56.404, w km 57.750, w km 58.316 na działce nr 503/2 obr. Męcina, jedn. ewid. Limanowa (teren zamknięty).
 
Osoby zainteresowane mogą zapoznać się z treścią ww. decyzji Wojewody Małopolskiego, dotyczącej przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko oraz dokumentacją sprawy w siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków, Wydział Infrastruktury, pokój nr 65 (parter), w godzinach przyjmowania stron: w poniedziałek w godz. 900 – 1600, a od wtorku do piątku w godz. 800 – 1500.
   
 
]]>
Mon, 15 Jul 2019 12:18:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/07/informacja-wojewody-malopolskiego-o-udzieleniu-pozwolenia-na-budowe-inwestycji Inne
26 lipca startuje XI Wyścig Górski Limanowa - Przełęcz pod Ostrą http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/07/26-lipca-startuje-xi-wyscig-gorski-limanowa-przelecz-pod-ostra Wielkimi krokami zbliża się  jedna z najważniejszych imprez w polskim sporcie motorowym -  Wyścig Górski Limanowa - Przełęcz Pod Ostrą.  Wyścig rozgrywać się będzie w dniach 26 – 28 lipca br. na trasie w miejscowości Stara Wieś, odcinek drogi powiatowej K1609 Limanowa - Kamienica od miejscowości Stara Wieś do szczytu Przełęcz pod Ostrą. XI edycja wyścigu będzie jednocześnie eliminacją FIA EHC – Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Górskich oraz 5. i 6. rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski 2019.


 
Uczestnicy wyścigu na trasie liczącej 5493 metry mają do pokonania 33 zakręty. Imprezę corocznie obsługuje ponad 300 osób: służby ochrony zabezpieczające trasę, służby medyczne, strażacy - ochotnicy, policja, sędziowie Polskiego Związku Motorowego, obsługa Biura Zawodów czy biura prasowego.

Tradycyjnie dla kibiców przygotowane zostaną  parkingi z których łatwo będzie można dotrzeć w okolice startu oraz wyznaczonych punktów obserwacyjnych. Dodatkowo zmagania będzie można śledzić na telebimie oraz na bieżąco w relacji on-line. Organizatorzy dodatkowo dadzą możliwość śledzenia zmagań dla widzów poprzez transmisję radiową, która sobota / niedziela będzie dostępna na częstotliwości FM i poprzez odbiorniki radiowe, aplikacje w komórkach.

Głównym partnerem zawodów jest Małopolska oraz Tauron.  Gmina Limanowa od lat wspiera organizację Wyścigu Górskiego - Limanowa Przełęcz pod Ostrą między innymi poprzez pokrycie kosztów związanych z wydaniem informatora i zapewnieniem zaplecza noclegowego i sanitarnego (koszt 20.000,00 zł) oraz nieodpłatne użyczenie  sceny, terenu ośrodka wypoczynkowego pod Ostrą, budynku SP nr 1 w Starej Wsi na organizację biura zawodów oraz pomoc w zabezpieczeniu wyścigu.

Więcej informacji znaleźć można na stronie: wysciggorski.pl oraz na fanpage'u Auto Moto Klubu Limanowa. Patronat medialny nad imprezą pełni  radio RMF, TVP Sport, TVP Kraków oraz portal wysciggorski.pl.

Poniżej relacja z ubiegłorocznego wyścigu

]]>
Mon, 15 Jul 2019 10:49:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/07/26-lipca-startuje-xi-wyscig-gorski-limanowa-przelecz-pod-ostra Sport i turystyka
Bezpłatne badania słuchu na terenie gminy Limanowa http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/07/bezplatne-badania-sluchu-na-terenie-gminy-limanowa Mieszkańcy gminy Limanowa mają okazję bezpłatnie zbadać słuch w świetlicach wiejskich zlokalizowanych na terenie gminy Limanowa. Przez okres wakacyjny w okresie od lipca do września pracownicy gabinetu "Marmed" będą udzielać informacje na temat niedosłuchu oraz wykonywać badania specjalistyczne.  
Zakres badań obejmuje: wywiad z pacjentem, badanie otoskopowe ucha oraz badanie audiometryczne.
 
Dnia 10 lipca z bezpłatnej oferty badań słuchu można było skorzystać w świetlicach w Pasierbcu oraz Makowicy.
W dniu 24 lipca badania odbywać sie będą w świetlicy wiejskiej na Lipowem (w godz. 8.30-11.00), natomiast w sierpniu odbędą się one w świetlicy w Starej Wsi I ( 7 sierpnia w godz. 8.30-12.00 ) oraz w świetlicy wiejskiej w Siekierczynie I ( 21 sierpnia w godz. 8.30-12.00).
 
W miesiącu wrześniu na terenie gminy Limanowa planowane są kolejne badania. O terminach i miejscach spotkań będziemy informować.
 
]]>
Fri, 12 Jul 2019 07:34:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/07/bezplatne-badania-sluchu-na-terenie-gminy-limanowa Aktualności
„Spotkanie z Przygodą” podsumowanie półkolonii http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/07/spotkanie-z-przygoda-podsumowanie-polkolonii Dobiegła końca wyjazdowa półkolonia dofinansowana ze środków budżetu gminy Limanowa,  realizowana przez Bielak Active.  W dniach od 1 do 6 lipca w ramach zaplanowanych zajęć odbyła się letnia przygoda najmłodszych, w której uczestniczyło 20 dzieci z gminy Limanowa. Uczestnicy półkolonii codziennie rano wyruszali w podróż spod miejsca spotkania, którym była pływalnia limanowska, a każdy dzień przynosił im wiele nowych wrażeń.Półkolonia rozpoczęła się od  wizyty w rezerwacie przyrody „Skamieniałe Miasto” w Ciężkowicach. Dzieci poznały kilka faktów dotyczących geologicznego pochodzenia wychodni skalnych, a przewodnik opowiedział  legendy związane z miejscowymi podaniami.

Drugi dzień najmłodsi spędzili na terenie enklawy przyrodniczej „bobrowisko” w Starym Sączu. Uczestnicy mieli okazję poznać naturalne tereny bytowania bobrów oraz ich zwyczaje. Potem miała miejsce  krótka wycieczka rowerowa i powrót do domu.Trzeciego dnia dzieci odwiedziły zamek Lubomirskich i Potockich w Nowym Wiśniczu, a także spacerowały po Lipnicy Murowanej, odwiedzając  słynny kościółek św. Leonarda oraz pomnik przyrody -„Kamienie Brodzińskiego”.

Czwarty dzień uczestnicy półkolonii spędzili na „polowaniu” na ptaki. Wraz z pracownikami Gorczańskiego Parku Narodowego poznawali zachowania ptaków oraz najważniejsze cechy poszczególnych gatunków. Najwięcej trudności sprawiała obsługa lornetki, dlatego niektórzy uczestnicy zdecydowali się na obserwację bez zbędnego sprzętu.Piątego dnia najmłodsi skorzystali  z gościnności pracowników Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy stadionie LKS „Zalesianka” w Zalesiu. Każda grupa zbudowała swój własny szałas, a starsi uczestnicy mieli okazję spróbować rozpalić ogień bez użycia zapałek oraz odszukać zagubiony przedmiot korzystając wyłącznie z kompasu. Na zakończenie odbyło się wspólne  ognisko z menu uwzględniającym pierwszy piątek oraz dietę wegetariańską  (ryba, warzywa i owoce).

Całość  półkolonii  zakończyła sobotnia wizyta w Jaworkach. Podczas spaceru doliną Białej Wody uczestnicy  zwiedzili bacówkę, a potem centrum Szczawnicy. Był czas na lody i chłodzenie się w potoku Grajcarek.Realizacja poszczególnych atrakcji, które odbyły sie w ramach półkolonii możliwa była dzięki dofinansowaniu ze środków gminy Limanowa.]]>
Thu, 11 Jul 2019 11:26:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/07/spotkanie-z-przygoda-podsumowanie-polkolonii Aktualności
Trwa nabór do programu dla osób nie radzących sobie z napięciem emocjonalnym i stresem http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/07/trwa-nabor-do-programu-dla-osob-nie-radzacych-sobie-z-napieciem-emocjonalnym-i-stresem Nie radzisz sobie z napięciem emocjonalnym i stresem? Chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o sobie samym, zdobyć wiedzę na temat skutecznych metod radzenia sobie w trudnych sytuacjach bez użycia siły? Znalazłeś się w trudnej sytuacji życiowej? Nie panujesz nad emocjami! Miewasz niekontrolowane wybuchy złości i ranisz swoim zachowaniem najbliższych członków rodziny? Nie wiesz jak naprawić popsute relacje z rodziną? Chcesz pozyskać wiedzę i umiejętności konstruktywnego wyrażania uczuć? Masz doskonałą okazję by zmienić swoje życie i poprawić relacje z innymi!

Udział w programie pozwoli Ci na zdobycie nowych umiejętności służących rozwiązywaniu konfliktów w rodzinie przy pomocy dialogu i negocjacji, bez stosowania agresji.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej zaprasza wszystkie osoby mające trudności w relacjach z innymi, zauważające trudności z rozpoznawaniem przeżywanych emocji oraz z ich samokontrolą. Zachęcamy osoby, które stosują agresję w osiąganiu celów i rozwiązywanie konfliktów do zgłaszania swojego udziału w programie korekcyjno-edukacyjnym.

Swój udział można zgłaszać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 7:15-15:15 w pokoju 138a w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej (ul. Józefa Marka 9) lub pod numerem telefonu (18) 33-37-912. Szczegółowych informacji udziela Pani Joanna Kuźniacka.
 
]]>
Wed, 10 Jul 2019 08:12:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/07/trwa-nabor-do-programu-dla-osob-nie-radzacych-sobie-z-napieciem-emocjonalnym-i-stresem Inne
Obwieszczenia o zakończonych postępowaniach http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/07/obwieszczenia-o-zakonczonych-postepowaniach Na podstawie art. 49, art. 10 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018, poz.2096 ze zm.) oraz art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zawiadamia się, iż w dniu 09.07.2019r. zostały zakończone postępowania administracyjne wszczęte na wniosek:
 
1. Polskiej Spółki Gazownictwa  Sp. z o.o. Oddział Zakład Gazowniczy w Krakowie, gazownia w Limanowej z s. ul. Ks. Łazarskiego 16 reprezentowanej przez pełnomocnika: Firmę Handlowo-Usługową „JĘDREK” Henryk Jędrzejek pn.: „Budowie sieci gazowej średniego ciśnienia wraz z przyłączem do punktu gazowego dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych. ”obejmującego teren działek o numerach ewidencyjnych: 891/2, 884/2, 884/1, 891/4, 891/5 Mordarka.

2. Gminy Limanowa z s. ul. Matki Boskiej Bolesnej 18b reprezentowanej przez pełnomocnika: Pana Jarosława Kowalskiego zam. ul. Jabłoniecka 34, 34- 600 Limanowa pn.: „Budowa elektroenergetycznej sieci kablowej niskiego napięcia nN-0.4 kV oświetlenia przejścia dla pieszych w ciągu drogi powiatowej nr 1619k. ” obejmującego teren działek o numerach ewidencyjnych: 743/1, 743/10, 242/2 Rupniów.

3. Pana Dariusza Kęski pn.: „Budowie sieci gazowej średniego ciśnienia i rozbiórki istniejącej sieci. ”obejmującego teren działek o numerach ewidencyjnych: 596, 597/4, 597/2, 597/5, 597/1, 634/2, 644 Młynne.
 
 
W związku z powyższym strony mogą zapoznać się z materiałem dowodowym zgromadzonym w przedmiotowej sprawie, jak również wypowiedzieć się, co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań, w tym złożyć wyjaśnienia na piśmie w Wydziale Geodezji, Planowanie Przestrzennego i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B, pok. nr 6 w dniach od 09.07.2019r. do 16.07.2019r.
 
Po upływie zakreślonego terminu, Wójt Gminy Limanowa wyda decyzję kończącą przedmiotowe postępowanie.
 
 
Godziny przyjęć stron:
Poniedziałek  -  piątek: 8.00 – 15.00  
 ]]>
Tue, 09 Jul 2019 10:59:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/07/obwieszczenia-o-zakonczonych-postepowaniach Inne
Obwieszczenie OKW nr 155 w sprawie wyborów do Rady Powiatowej Małopolskiej Izby Rolniczej http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/07/obwieszczenie-okw-nr-155-w-sprawie-wyborow-do-rady-powiatowej-malopolskiej-izby-rolniczej Okręgowa Komisja Wyborcza  nr 155 w Limanowej  podaje do publicznej wiadomości  protokół rejestracji kandydatów, protokół w sprawie uznania zarejestrowanych kandydatów oraz obsadzenia mandatów do Rady Powiatowej Małopolskiej Izby Rolniczej bez głosowania. Decyzja ta wynika z faktu, iż do dnia 05.07.2019 r. zarejestrowano dwóch kandydatów, co oznacza że liczba zgłoszonych i pozytywnie zweryfikowanych kandydatów była równa liczbie mandatów do obsadzenia.]]> Tue, 09 Jul 2019 09:26:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/07/obwieszczenie-okw-nr-155-w-sprawie-wyborow-do-rady-powiatowej-malopolskiej-izby-rolniczej Inne Turyści spotkali się na Sałaszu http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/07/turysci-spotkali-sie-na-salaszu W niedzielę 7 lipca miało miejsce spotkanie turystów na górze Sałasz zorganizowane w ramach akcji ODKRYJ BESKID WYSPOWY 2019. Na szczyt Sałasza turyści docierali z różnych stron, a główna grupa pod opieką przewodnika PTTK dotarła wędrując szlakami od strony Męciny.

Turyści pod opieką przewodnika PTTK Mirosława Sipaka o godz. 8.00 wyruszyli ze stacji PKP w Męcinie i kilka minut po 11.00 dotarli na szczyt Sałasza. Na miejscu przybyłą grupę oraz innych obecnych wędrowców przywitali Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut wraz ze Starostą Limanowskim Mieczysławem Urygą.

Po oficjalnym przywitaniu na szczycie Sałasza ksiądz Paweł Wąsik z parafii pw. św. Jana Ewangelisty w Pisarzowej odprawił mszę św., przy oprawie muzycznej kapeli lachowskiej z Łososiny Dolnej.


Muzyka góralska i biesiadna w wykonaniu kapeli towarzyszyła turystom również podczas dalszej części spotkania - konkursów oraz wspólnego poczęstunku przygotowanego przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Sowlinach. Oprócz ciepłego posiłku jakim był bigos i grochówka można było skosztować także m. in. wiejski chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym oraz mnóstwo słodkich wypieków, wśród których królowało ciasto z rabarbarem.W trakcie trwania spotkania tradycyjnie odbyły się konkursy, a do laureatów trafiły cenne nagrody rzeczowe, przydatne podczas górskich wędrówek. Zdobywcami nagród zostali:

NAJMŁODSZY UCZESTNIK : Marcel Korabik /7 tygodni/ - Pisarzowa

NAJSTARSZY UCZESTNIK : Jadwiga Zelek /82 lata/ - Jaworzna
UCZESTNIK Z NAJDALSZEGO ZAKĄTKA POLSKI: Łukasz Gawron – Czystogarb /gmina Komańcza/

UCZESTNIK Z NAJDALSZEGO ZAKĄTKA ŚWIATA: Iza Cieślak - Mount Prospect i Wiktoria Niedźwiedź - Wheaton, Stan Illinois, /USA/KONKURS WIEDZY O BESKIDZIE WYSPOWYM i GMINIE LIMANOWA:

I miejsce - Anna Lewandowska /Kraków/

II miejsce - Kinga Mirek /Kraków/

III miejsce - Patryk Smoroński /Kraków/

RODZINNE ODKRYWANIE: Rodzina Tątów z Limanowej /16 osób/


NAJMILSZA UCZESTNICZKA : Zenona Wojtaszczyk - Sowliny
NAJMILSZY UCZESTNIK: Łukasz Fryźlewicz – PisarzowaNagrody oraz dyplomy zwycięzcom wręczali: Jan Skrzekut - Wójt Gminy Limanowa oraz Mieczysław Uryga - Starosta Limanowski.


Nad bezpieczeństwem turystów czuwali przedstawiciele GOPR Sekcja Operacyjna Limanowa pod kierownictwem Adama Matrasa. Szczególne podziękowania kierujemy do Jana Dziedzica za udostępnienie terenu.

Organizatorem i gospodarzem spotkania na Sałaszu była Gmina Limanowa, Forum Gmin Beskidu Wyspowego oraz Fundacja Rozwoju Regionu Rabka. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Województwo Małopolskie w ramach konkursu „Małopolska Gościnna 2019”.

Patronat medialny: Dziennik Polski, telewizja internetowa TV28, portal Gorce24.pl.]]>
Mon, 08 Jul 2019 12:15:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/07/turysci-spotkali-sie-na-salaszu Sport i turystyka
ZWROT PODATKU AKCYZOWEGO DLA ROLNIKÓW - sierpień 2019 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/07/zwrot-podatku-akcyzowego-dla-rolnikow-sierpien-2019 Wszystkim rolnikom posiadającym użytki rolne na terenie Gminy Limanowa, przypominamy o możliwości odzyskania podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Aby otrzymać zwrot podatku w drugim terminie należy złożyć wniosek do wójta gminy w terminie od 1 sierpnia 2019 r.– 2 września 2019 r.

Kompletny wniosek wraz z dołączonymi fakturami VAT lub ich kopiami wystawionymi w okresie od  1 lutego 2019 r. – 31 lipca 2019 r. należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie  od 1 sierpnia 2019 r. – 2 września 2019 r. w pokoju nr 4 Urzędu Gminy Limanowa w godzinach pracy urzędu.


Rolnicy, którzy w 2018 r. byli posiadaczami bydła, mogą ubiegać się, poza kwotą 100 złotych do każdego hektara, również o dopłaty do paliwa wykorzystywanego przy chowie i hodowli bydła. W tym wypadku limit zwrotu podatku akcyzowego będzie wyliczany jako iloczyn stawki zwrotu akcyzy za 1 l ON określanej co roku przez rząd, liczby 30 oraz średniej ilości bydła, które hodował rolnik w roku poprzedzającym złożenie wniosku. Liczba bydła będzie natomiast podawana w dużych jednostkach przeliczeniowych (DJP). Aby otrzymać dodatkowy zwrot podatku, rolnicy muszą załączyć do wniosku zaświadczenia z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa potwierdzające średnią roczną liczbę bydła.

Limity, obowiązujące w 2019 roku, stanowić będą sumę:
a) kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku za 1 litr oleju napędowego, liczby 100 oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu producenta rolnego,
oraz
b) kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku za 1 litr oleju napędowego, liczby 30 oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych bydła będących w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku.

Średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła, ustalana będzie jako iloraz sumy dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w ostatnim dniu każdego miesiąca roku poprzedzającego rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku, ustalonych z uwzględnieniem wartości współczynników przeliczeniowych sztuk bydła na duże jednostki przeliczeniowe i liczby 12.

Przypominamy, że:
Stawka zwrotu podatku za 1 litr oleju napędowego w 2019 roku – 1,00 zł.
Limit zwrotu podatku akcyzowego na 1 ha użytków rolnych w 2019 roku – 100,00 zł.

UWAGA! Osoby, które złożyły w lutym br. wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej i wykorzystały cały limit przyznany na 2019 rok – nie mogą ponownie składać wniosku w sierpniu. Prosimy, aby rolnicy podawali we wnioskach numer rachunku bankowego, na który dokonana zostanie wypłata środków.
Wypłata zwrotu podatku akcyzowego nastąpi w miesiącu październiku 2019 r.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Organizacyjnym Urzędu Gminy Limanowa w pokoju nr 4 lub pod nr telefonu 18 337 22 52 wew. 132.  ]]>
Mon, 08 Jul 2019 11:03:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/07/zwrot-podatku-akcyzowego-dla-rolnikow-sierpien-2019 Aktualności
Wyjazdowe warsztaty dla Najaktywniejszych Czytelników http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/07/wyjazdowe-warsztaty-dla-najaktywniejszych-czytelnikow Wakacje zaczęły się już na dobre. Słoneczna pogoda zachęca do wyjścia na zewnątrz. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najmłodszych, Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi zorganizowała dla Najaktywniejszych Czytelników z wszystkich filii wyjazdowe warsztaty 4 lipca do Nowego Sącza pt.: ,,Na Polanie Pod Kopką, czyli dawne zabawy i zabawki ludowe”. Warsztaty były przeprowadzone w ramach Bonu Kulturowego Małopolskiego Centrum Kultury ,,Sokół”.


 
Wycieczkowiczom towarzyszył dyrektor GBP Jacenty Musiał, doświadczony przewodnik beskidzki, Stefan Bugajski oraz panie bibliotekarki. Zajęcia prowadziła, dobrze znana wszystkim aktywnym Czytelnikom – Monika Zielińska-Klimczak. Tym razem dzieci i młodzież tworzyły magnesy, które własnoręcznie ozdabiały. Wszyscy z wypiekami na twarzach pracowali, a spod ich rąk wyrastały prawdziwe, kolorowe cudeńka. Warsztaty dla dzieci z gminnych bibliotek były prowadzone są bezpłatnie, w ramach długiej współpracy między obiema instytucjami. Po dwóch godzinach zajęć, w drodze powrotnej autobus zatrzymał się nad zaporą w Rożnowie. W czasie postoju dzieci mogły podziwiać Jezioro Rożnowskie, a przewodnik Bugajski opowiadał historię tego miejsca. Jako, że tegoroczne wakacje przebiegają pod hasłem ,,Najbliżsi czytają dzieciom” nie mogło zabraknąć książkowego akcentu. Dyrektor biblioteki zachęcał wszystkie dzieci oraz obecnych na wycieczce rodziców, do codziennego czytania, które pobudza wyobraźnię i zabiera dzieci w świat cudów, przygód i marzeń. Podkreślał, by zaprzyjaźnić się z książką, i by stała się ona nieodłączną towarzyszką naszych wakacyjnych wyjazdów.
 

Gminne biblioteki zapraszają dzieci i młodzież do skorzystania z bibliotecznej oferty wakacyjnej!

 
]]>
Mon, 08 Jul 2019 10:04:00 +0000 http://www.gminalimanowa.pl/aktualnosci/2019/07/wyjazdowe-warsztaty-dla-najaktywniejszych-czytelnikow Kultura