Znamy laureatów 24. Gminnego Przeglądu Grup Kolędniczych

13.01.2020
W minioną niedzielę 12 stycznia w świetlicy wiejskiej w Starej Wsi odbył się 24. Przegląd Grup Kolędniczych z  terenu gminy Limanowa. W ramach Przeglądu prezentowało sie 10 grup kolędniczych - 5 dziecięcych, 1 młodzieżowa i 4 grupy dorosłe.

24.Przegląd Grup Kolędniczych otworzył Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Limanowa Stanisławem Młyńskim, witając wszystkich uczestników oraz przybyłych na kolędowanie gości. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Poseł na Sejm RP Wiesław Janczyk, Radny Sejmiku Woj. Małopolskiego oraz Prezes MOT Grzegorz Biedroń,  Starosta Limanowski - Mieczysław Uryga, Radny Powiatu Limanowskiego Stefan Hutek, Radni Gminy Limanowa: Cecylia Kochańczyk, Zuzanna Kolawa, Adam Ryś, Sylwester Hasior, Bogdan Pałka oraz sołtysi: miejscowa sołtys Starej Wsi I Urszula Biernat oraz  Starej Wsi II Ryszard Piszczek, Siekierczyny nr 2 Tomasz Pałka, Starego Rybia Jerzy Kruczek a także Dyrektor Biblioteki Gminnej Jacenty Musiał.

Oceny przygotowanych przez grupy kolędnicze programów dokonała Komisja Artystyczna w składzie:

-  Benedykt Kafel - etnograf z MCK "Sokół" w Nowym Sączu
-  Jadwiga Adamczyk - muzyk, folklorysta z MCK "Sokół" w Nowym Sączu
-  Marta Smólczyńska - etnolog z MCK "Sokół" w Nowym Sączu

przyznając następujące miejsca i nagrody pieniężne, ufundowane przez Wójta Gminy Limanowa:

w kat. grup dziecięcych :

- dwa równorzędne I miejsca  i nagrody pieniężne w kwocie po 500,00 zł

Grupie Kolędniczej  "Scodroki" z Zespołu Regionalnego "Mali Męcinianie" z Męciny

Grupie Kolędniczej "Z Gwiazdą" ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siekierczynie

- trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 400,00 zł

Grupie Kolędniczej "Z Gwiazdą" ze Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu
Grupie Kolędniczej "Konorscoki" ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starej Wsi
Grupie Kolędniczej "Z  Szopką lalkową" ze Szkoły Podstawowej w Mordarce

- I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 500,00 zł  - młodzieżowej Grupie Kolędniczej "Trzej Królowie" ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siekierczynie

w tak. grup dorosłych:
- I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 1.100,00 zł  - Grupie Kolędniczej "Pasterze" z Zespołu Regionalnego "Kijom Worci" z Pisarzowej

- trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie po 1.000,00 zł :

Grupie Kolędniczej z Zespołu Regionalnego "Spod Kicek" z Mordarki - "Kolędowanie z Heligonką"
Grupie Kolędniczej "Z Gwiazdą" z Koła Gospodyń Wiejskich w Pasierbcu
Grupie Kolędniczej "Z Gwiazdą" z Koła Gospodyń Wiejskich w Makowicy

Wręczenia nagród grupom uczestniczącym w Przeglądzie dokonali: Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut i Przewodniczący Rady Gminy Limanowa Stanisław Młyński wraz z zaproszonymi  gośćmi Posłami na Sejm RP Urszula Nowogórską i Wiesławem Janczykiem oraz Radnym Sejmiku Woj. Małopolskiego Grzegorzem Biedroniem.

Komisja Artystyczna na dalsze eliminacje  - XXI Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych wydelegowała 4 grupy kolędnicze - laureatów pierwszych miejsc wszystkich kategorii wiekowych. Powiatowy Przegląd, podczas którego ponownie obejrzeć można będzie występy naszych gminnych grup odbywać się będzie w dniach 18-19 tycznia br. w  Szkole Podstawowej nr 2 w Lubomierzu.