SP nr 2 w Starej Wsi w drodze do Krajowego Certyfikatu SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

20.12.2019
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi  świętowała zakończenie trzyletniej pracy nad programem „Szkoła Promująca Zdrowie”. Nikt nie ma wątpliwości, że szkoła ta promuje zdrowie. W roku 2016 placówka uzyskała wojewódzki certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Obecnie  podjęła działania o nadanie krajowego certyfikatu, który jest przyznawany przez Ministra Edukacji Narodowej. Niezbędnym warunkiem, jaki należy spełnić rozpoczynając starania o to wyróżnienie, jest przeprowadzenie publicznej prezentacji wyników autoewaluacji działań szkoły w zakresie czterech standardów Szkoły Promującej Zdrowie oraz oceny efektów działań w zakresie dobrego samopoczucia w szkole oraz podejmowanych przez społeczność szkolną działań dla umacniania zdrowia. Prezentacja odbyła się 17 grudnia 2019 roku.

To niezwykle ważne spotkanie swoją obecnością uświetnili: Jan Skrzekut- Wójt Gminy Limanowa, Teresa Szczurowska - starszy wizytator Kuratorium Oświaty z Nowego Sącza, Wojciech Korabik - Kierownik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Gminy Limanowa, Wiesława Bubula - kierownik Sekcji Żywności Szpitala Powiatowego w Limanowej, Dorota Musiał - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej, Dariusz Zagrodzki - prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Wsi, Ewa Wątroba – przedstawiciel Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Limanowej, koordynatorzy Szkół Promujących  Zdrowie  z gminy Limanowa oraz rodzice.
W pierwszej części spotkania koordynator ds. promocji zdrowia Małgorzata Opiela przedstawiła przybyłym gościom mocne strony placówki w zakresie tworzenia szkoły promującej zdrowie,  jak również  problemy, nad którymi w miarę możliwości szkoła musi jeszcze popracować. Prezentację uatrakcyjniały występy artystyczne uczniów, którzy poprzez śpiew, taniec, film i przedstawienia przekazywali ważne informacje dotyczące zdrowia fizycznego, umysłowego, społecznego i duchowego.

W drugiej części spotkania zgromadzeni mogli obejrzeć wystawę ,,Stacja zdrowie” – dokumentację fotograficzną działań związanych z trzyletnią pracą  nad programem Szkoła Promująca Zdrowie. Dużą atrakcją była loteria ,,Drogowskazy zdrowego stylu życia”. Nietypowe fanty, np. skakanka, mydło lub karton mleka przyciągały wszystkich uczestników spotkania. Uczniowie brali udział w grze ,,Kuchmistrz” oraz ,,Mistrz aktywności fizycznej”, a dzięki uprzejmości Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej uczestniczyli również w badaniu wpływu używek na organizm człowieka, korzystając z alkogogli i narkogogli.
Zwieńczeniem uroczystości była degustacja potraw przygotowanych przez rodziców i uczniów, których wyobraźnia w komponowaniu menu nie znała ograniczeń. Wszystkie pyszności trafiły na pięknie przyozdobiony szwedzki stół, a ich właściwości zdrowotne poleciła w zabawnej scence szkolna Magda Gessler.

W przygotowanie publicznej prezentacji zaangażowana była cała społeczność szkolna: dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, pracownicy administracji i obsługi  oraz rodzice, za co wszystkim serdecznie dziękujemy.

Serdeczne podziękowania kierujemy także w stronę naszych sponsorów: Tymbark - MWS SP. Z O.O. SP.K., Ferma drobiu Anna i Czesław Górka , Hurtownia Owoców Barbara i Mariusz Mól, KAZBUD Kazimierz Pazdur, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 2 w Starej Wsi. Ich pomoc przyczyniła się do realizacji naszych planów i zamierzeń organizacyjnych.

inf.: SP nr 2 w Starej Wsi