Gminni artyści zaprezentowali się na LIMANOWSKIEJ SŁAZIE

03.12.2019
Zakończył się jubileuszowy, 45. Festiwal Folklorystyczny "Limanowska Słaza". Było to 4 dniowe święto folkloru i kultury ludowej, wypełnione muzyką, tańcem i śpiewem. W ramach Festiwalu wystąpiło ponad 800 wykonawców z całego powiatu limanowskiego. Sukcesem zakończyły się prezentacje naszych gminnym artystów.

Komisja w składzie:

dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog
Lidia Czechowska – choreograf
Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta
Benedykt Kafel – etnograf
dr Artur Czesak – językoznawca, dialektolog

obejrzała i wnikliwej ocenie poddała 92 punkty programowe, w których uczestniczyło 836 osób w tym:

– 19 zespołów regionalnych, w tym 14 dorosłych i 5 dziecięcych,
– 2 grup regionalnych,
– 18 muzyk: 11 dorosłych, 4 młodzieżowych i 3 dziecięcych;
– 11 instrumentalistów: 7 dorosłych, 2 młodzieżowych i 2 dzieci;
– 13 śpiewaków solistów: 7 dorosłych, 1 młodzieżowego, 5 dzieci;
– 14 grup śpiewaczych: 8 dorosłych, 2 młodzieżowych i 4 dziecięcych;
– 11 gawędziarzy: 7 dorosłych, 1 młodzieżowego i 3 dzieci;
– 4 mistrzów z uczniami

Artystom z gminy Limanowa za starania o autentyczność, dbałość o gwarę, muzykę, śpiew i taniec Komisja przyznała następujące miejsca i nagrody:

ZESPOŁY REGIONALNE
Dorośli
I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 1200 zł zdobył Zespół Regionalny SPOD KICEK z Mordarki (równorzędnie z Zespołem Regionalnym ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy)

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 800 zł  otrzymał Zespół KIJOM WORCI z Pisarzowej (równorzędne z zespołami zespoły: DOLINĄ SŁOMKI ze Stronia, JURKOWIANAMI z Jurkowa i  SZCZYRZYCANAMI ze Szczyrzyca)

GRUPY REGIONALNE
II miejsce i okolicznościowy upominek oraz nagrodę pieniężną w wysokości 400 zł zdobyło KGW z Łososiny Górnej

INSTRUMENTALIŚCI LUDOWI
Dorośli
II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości w 150 zł otrzymał Józef Tokarczyk z Mordarki (heligonka)  (równorzędnie z  Edwardem Mąka z Limanowej (heligonka)

ŚPIEW SOLOWY
Dorośli
I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł zdobyła Magdalena Dudek z Makowicy (równorzędnie z Anastazją Trzópek z Porąbki)

Wyróżnieniem okolicznościowym upominkiem nagrodzona została  Stanisława Oleksy z Męciny.

GRUPY ŚPIEWACZE
Dorośli
II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymała grupa śpiewacza SPOD KICEK z Mordarki (równorzędnie z grupą OLSZOWIANKI z Olszówki)
III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 100 zł otrzymała grupa śpiewacza KIJOM WORCI z Pisarzowej (równorzędnie z grupami: SŁOMCANKI z Mszany Dolnej, LIMANOWIANIE Z Limanowej i SŁOPNICZANIE ze Słopnic)

Zespół regionalny SPOD KICEK z Mordarki wraz ze zdobyciem I miejsca wywalczył sobie również przepustkę na Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzańskie Gody”, który odbędzie się w Łużnej w 2020 r.

Komisja podkreśliła wysoki i wyrównany poziom występujących i pogratulowała każdemu nie tylko talentu, ale przede wszystkim pasji i zaangażowania w pracę jaką wykonują dla popularyzacji folkloru i ludowych tradycji.

Laureatom tegorocznej „Limanowskiej Słazy” reprezentującym gminę Limanowa gratulujemy wspaniałych występów i życzymy dalszych sukcesów na polu pielęgnowania kultywowania lokalnej tożsamości kulturowej regionu.

Pełne wyniki 45. Festiwalu Folklorystycznego „Limanowska Słaza” w załączniku poniżej.

Nagrania z występu Zespołu "Kijom Worci" pod linkami:

Liczba wyświetleń: 2002