Uczniowie SP w Starej Wsi I uczestnikami Małopolskiej Nocy Naukowców

02.10.2019
Jak niemalże z początkiem każdego roku szkolnego, tak i w tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi wyruszyli do Instytutu Technicznego w Nowym Sączu, aby móc zaspokoić część swojej naukowej wiedzy. Młodzież szkolna uczestniczyła w warsztatach, pokazach i zajęciach w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców, a wizyta w Instytucie Technicznym w Nowym Sączu miała miejsce 27 września.

Tym razem uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o najważniejszych i szczególnie ich dotyczących zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, o układach sprężonego powietrza, miernikach PH, czy też odnawialnych źródłach energii z bliższej perspektywy (m.in. zasady działania pompy ciepła, fotowoltaika). Mogli również wziąć udział w warsztatach komputerowych dla uczniów szkół podstawowych (tematyką było tworzenie algorytmu) oraz pokazie doświadczeń fizycznych, gdzie głównym bohaterem był oczywiście ciekły azot. Rzecz jasna największe wrażenie na uczniach zrobiły ostatnie pokazy, jednak nie mniejszym zainteresowaniem cieszyło się przedstawienie na temat źródeł i sposobów pozyskiwania energii cieplnej i elektrycznej – zgodnych z polityką proekologiczną, a także sposoby pomiaru odczynu PH.

Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali pamiątkowe legitymacje oraz upominki związane z bezpieczeństwem na drodze.

Oczywiście ciekawość odwiedzających została zaspokojona jedynie po części, więc młodzież wyczekuje już kolejnej wizyty, a ta tradycyjnie odbędzie się w przyszłym roku.