Święto Szkoły w SP nr 1 w Starej Wsi

22.10.2019
Święto Edukacji dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Starej Wsi  jest nie tylko okazją do odpoczynku od codziennego trudu pracy – zarówno dla nauczycieli, jak i dla uczniów, lecz przede wszystkim okazją do upamiętnienia dzielnych patronów – Bohaterów Westerplatte. Zgodnie z kalendarzem szkolnych wydarzeń dzień 14 października to Dzień Edukacji Narodowej, ale także Święto Szkoły. W tym ważnym do placówki dniu szkołę odwiedzili zaproszeni goście: Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut, proboszcz parafii w Starej Wsi ks. Prałat Marian Tyrka, radny gminy Limanowa Bogdan Pałka, sołtys wsi Urszula Biernat oraz przedstawiciele Rady Rodziców szkoły, na czele z przewodniczącą Sylwią Postrożny i skarbnikiem Anną Zoń. Organizatorom uroczystości miło było również gościć liczne grono rodziców.

Po przywitaniu szanownych gości przez dyrektor Halinę Mąkę, uczniowie klasy VI b – w 80 lat po historycznych wydarzeniach, rozpoczęli akademię od odśpiewania przy wzniesionym sztandarze hymnu szkoły – tym samym oddając hołd poległym w walce Bohaterom Westerplatte. Najgłębszym wyrazem obecności w uczniach świadomości historyczno – moralnej, a także świadectwem chęci życia w świecie pełnym godnych wartości jest piękna recytacja oraz zasługujące na uwagę wykonanie przejmującej piosenki „Uwierz Polsko” przez uczennice szkoły. Tę piękną lekcję historii podsumowali uczniowie klasy IV - tworząc rozwinięcie nazwy WESTERPLATTE podali cechy, którymi odznaczali się dzielni patroni.

Wzniosła uroczystość jaką jest Święto Szkoły, było jak co roku również szczególną okazją do przywitania w uczniowskim gronie pierwszoklasistów. Szesnaścioro uśmiechniętych chłopców i osiem wesołych dziewczynek pod czułą ręką wychowawczyni Anny Twaróg, zostało pasowanych przez dyrektor Halinę Mąkę na uczniów pierwszej klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Starej Wsi. Wcześniej jednak nowi uczniowie placówki, zdali maleńki egzamin przed społecznością szkolną wykazując się wiedzą na temat swojego miejsca zamieszkania, szkoły oraz swojej narodowości, a także dając popis swym umiejętnościom artystycznym.

Do młodszych kolegów i koleżanek skierowano życzenia chęci do pracy oraz sukcesów, aby w przyszłości mogli się odznaczyć tymi wspaniałymi cechami, jakimi charakteryzowali się Bohaterowie Westerplatte. Na zakończenie z najlepszymi życzeniami, uczniowie klasy pierwszej otrzymali od Wójta Gminy Jana Skrzekuta drobne upominki - w tym kamizelki odblaskowe. Z okazji Święta Edukacji Narodowej Wójt, ksiądz proboszcz oraz przedstawiciele Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia także wszystkim nauczycielom.