A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

Przesłanie I Pielgrzymki Jana Pawła II wybrzmiało w bibliotece w Pisarzowej

26.07.2019
Czwartkowy wykład ks. prof. dr hab. Józefa Mareckiego pt.„Rola Jana Pawła II   w budowaniu postaw patriotycznych Polaków - przesłanie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny" przyciągnął tłumy do Biblioteki Publicznej w Pisarzowej. Wykład został zorganizowany w przypadającą w tym roku 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Była to okazja do wspomnień i przypomnienia sobie słów Papieża.

Spotkanie otworzył dyrektor biblioteki Jacenty Musiał: ,,40 lat temu byliśmy świadkami niezwykłego wydarzenia. Wielu z nas, ja także, uczestniczyło w spotkaniu z Papieżem osobiście. Wydarzenie to zmieniło nasz kraj, tchnęło w omdlałą ludzkość ducha nadziei i wiary. Polacy odzyskali swoją godność i poczucie dumy narodowej. Dziś już wiemy, że w czerwcu 1979 roku, wraz z pierwszą pielgrzymką Jana Pawła II do Ojczyzny, rozpoczęła się nasza droga do wolności” – podkreślał dyrektor. Wyraził także radość z faktu, że wedle postanowienia sejmu, rok 2020 będzie rokiem św. Jana Pawła II – „Wyzwoliciela narodu”, „Papieża rodziny”, „Obrońcy życia od poczęcia”. Wójt gminy Limanowa, Jan Skrzekut, który brał udział w spotkaniu dodał, iż zwłaszcza teraz, słowa Papieża są niezwykle aktualne i powinnyśmy do nich cały czas sięgać.

Następnie głos zabrał wykładowca.Wskazał, że wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową zatrząsł fundamentami skostniałych systemów. Coś ważnego się stało. Coś wtedy pękło. Blady strach padł na ówczesne władze i jak historia pokazała, były to słuszne obawy. Pielgrzymka, do której władze starały się nie dopuścić za wszelką cenę, stała się trzęsieniem ziemi, podczas którego popękały kajdany zniewolenia a dla Polaków zajaśniała jutrzenka wolności.

 - Władze nie były w stanie zapanować nas powszechnym entuzjazmem, graniczącym wręcz z szaleństwem. Fałszowane były transmisje telewizyjne, z których wycinano widok tłumów, relacje prasowe, które w każdej właściwie gazecie podawały tę samą suchą treść, ale nie można było oddzielić tych tłumów, które gromadziły się na placach i chłonęły każde słowa wypowiadane przez Papieża Polaka – zaznaczał ks. Józef. 

Ta wizyta niosła im nadzieję na zmianę. Mury systemu  zatrzęsły się w posadach, kiedy w Warszawie na placu Zwycięstwa Papież wypowiadał znamienne słowa: "Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze Ziemi!… Tej Ziemi!".

To wołanie na pl. Zwycięstwa było najbardziej wyrazistym wystąpieniem Jana Pawła II– jednoznaczną i jakże wymowną deklaracją jego poglądów oraz zapowiedzią wsparcia dla zgnębionego narodu polskiego. Na trasie przejazdu Papieża znalazło się także Gniezno, skąd Ojciec św. poleciał do Częstochowy, gdzie podczas trzech spędzonych tam dni odnowił Akt Oddania Narodu Polskiego Najświętszej Marii Pannie. 

Prelegent nie mógł pominąć także wątku Krakowa, gdzie witany był szczególnie owacyjnie, a szczególnie jego pierwszego spotkania pod oknem jego pokoju w rezydencji arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. To właśnie wtedy rozpoczęła się historii ,,okiennych rekolekcji”. Jan Paweł II rozmawiał z młodymi, słuchał ich wołania. Papież wychodząc do młodych mówił: "Kiedy tu dawniej byłem w Krakowie, byłem całkiem porządnym człowiekiem. Nigdy nie wyłaziłem na okna. A teraz co się ze mną stało". Po kilku dniach Ojciec św. wrócił do Rzymu. Ówczesne władze i Polacy dobrze wiedzieli, że już nic nie będzie takie samo, jak wcześniej, że wraz z końcem pielgrzymki nic się nie skończyło, przeciwnie - wszystko się zaczęło. Ks. Józef zaznaczył, iż Papież był człowiekiem pokoju, uczył miłości do Ojczyzny i głębokiego patriotyzmu. Wykład ubogacony był prezentacją multimedialną.

Dla wielu osób, które przyszły na wykład była to sentymentalna podróż, ponieważ wielu z nich 40 lat temu stało na placu w Nowym Targu czy Krakowie i wsłuchiwało się w słowa Papieża. Widać było wzruszenie na ich twarzach.

Po wykładzie dyrektor biblioteki i wójt Limanowej podziękowali wykładowcy za przypomniane przesłanie pierwszej pielgrzymki papieża do Ojczyzny, a dyrektor biblioteki zaprosił zebranych na kolejne spotkanie 31 lipca (tj. środa) pt.: ,,Szlaki Papieskie na Ziemi Limanowskiej” prowadzony przez Urszulę Własiuk i Jerzego Riegera.  Na koniec zebrani zaśpiewali ,,Barkę”, ulubioną pieśń Papieża. Na spotkaniu obecny był także: Radny Gminy Andrzej Malinowski, Radny Miasta Leszek Mordarski.

Spotkanie trwało do późnych godzin. Było co wspominać.
 


Liczba wyświetleń: 271
6

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30