A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

W upalne dni pamiętajmy o zwierzętach

14.06.2019
Wysokie temperatury powietrza są niebezpieczne nie tylko dla zdrowia i życia ludzi. To czas, by w szczególności zadbać również o zwierzęta. Towarzystwo Ochrony Zwierząt  ostrzega, że bardzo wysokie temperatury i wystawianie zwierząt na intensywne nasłonecznienie mogą stanowić zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Co roku inspektorat TOZ notuje dziesiątki przypadków udaru z powodu przegrzania organizmu, a także śmierci zwierząt wskutek braku wiedzy czy bezmyślności ich właścicieli.

Zwierzęta, również te gospodarskie, powinny przede wszystkim mieć nieograniczony dostęp do czystej i świeżej wody. Ważne, by wodę w misce zmieniać odpowiednio często, ponieważ bardzo szybko namnażają się w niej niebezpieczne bakterie. Drugą równie istotną rzeczą, o której muszą pamiętać właściciele zwierząt, jest zapewnienie im chłodnego i zacienionego schronienia. W przypadku psów gospodarskich, buda lub kojec powinny być choć częściowo ustawione w cieniu, tak aby nie były wystawione na ciągłe działanie promieni słonecznych. Zwierzętom przebywającym w domu zostawmy otwartą łazienkę – w upały na pewno docenią walory chłodnej posadzki. W żadnym wypadku nie wolno wystawiać zwierzaka na bezpośrednie i długotrwałe nasłonecznienie. Niedopuszczalnym jest także zamykanie zwierząt w nagrzanym samochodzie, który w upały przypomina duży piekarnik. Bydło i trzoda chlewna upału nie lubi, upał jest dla nich stresujący. Należy zapewnić zwierzętom zacienione miejsce na wybiegu  i dostęp do wody. Ważna jest również wentylacja pomieszczeń gospodarskich i więcej przestrzeni, a zwierzęta warto dodatkowo zraszać.

Pamiętajmy, aby:

1. Nie więzić psów na łańcuchach. Należy psu  zapewnić miejsce, gdzie będzie mógł  swobodnie żyć i mieć ruch np. ogrodzenie lub kojec, z którego jest wypuszczany, by mógł się wybiegać.

2. Psom żyjącym i śpiącym na polu zapewnić budę dopasowaną do wielkości psa i zapewniającą mu bezpieczne schronienie przed warunkami pogodowymi.

3. Obowiązkowo zapewnić psu stały dostęp do miski z czystą, świeżą i zimną wodą, którą należy wymieniać, gdy będzie nagrzana. Miskę z wodą należy postawić w nie nasłonecznionym miejscu, by dłużej pozostała zimna. Podczas upałów zwierzak szybko traci wodę z organizmu, dlatego musi ją stale uzupełniać.

4. Zabierając psa do samochodu podczas upałów, nigdy nie zostawiać go samego w środku w rozgrzanym aucie.

5. W przypadku zauważenia psa lub innego zwierzęcia zamkniętego w samochodzie bezzwłocznie zawiadamić  Policję 997 lub Straż Miejska 986. Wybicie szyby w aucie w celu ratowania umierającego zwierzęcia jest uznane, za stan wyższej konieczności

                    
Przypominamy, że grzywną nawet do 5000 tyś zł zagrożone są wykroczenia:
 
  • Niezapewnienie psu stałego dostępu do czystej wody
  • Brak dostępu do właściwego pożywienia
  • Trzymanie psa na uwięzi łańcuchu krótszym niż 5 metrów, oraz przez ponad 12 godzin  na dobę
  • Utrzymywanie w warunkach powodujących uszkodzenie ciała(np. ciężki łańcuch powodujący zwyrodnienie kręgosłupa i inne choroby)
  • Brak budy lub innego pomieszczenia chroniącego przed warunkami atmosferycznymi(również np. buda dziurawa, nie właściwie zaizolowana)
  • Brak aktualnych szczepień przeciwko wściekliźnie.


Liczba wyświetleń: 455
1

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30