Kilkaset młodych osób uczestniczyło w Rajdzie „Beskidzkie Wyspy”

08.05.2019
We wtorek 7 maja na górze JAWORZ odbył się VI Rajd Dzieci i Młodzieży "Beskidzkie Wyspy". Spotkanie młodych piechurów na Jaworzu to kolejna inicjatywa odbywająca się w ramach akcji OBW 2019, a organizatorem wydarzenia była Gmina Limanowa.

Uczestnicy Rajdu wędrowali na Jaworz trzema trasami:

trasa nr 1 - PKP Pisarzowa - Sałasz - Jaworz /szlak zielony/:
Szkoły Podstawowe: Chabówka - 30 osób, Kamionka Mała - 15 osób, Gruszów - 15 osób, Jaworzna - 54 osoby, Przyszowa - 32 osoby, Mordarka - 20 osób,

trasa nr 2 - Łososina Górna (koło "Wolimexu") - Dzielec - Groń - Sałasz - Jaworz /szlak zielony/:
Zespół Szkolno- Przedszkolny w Laskowej - 20 osób, Zespół Szkolno- Przedszkolny w Ujanowicach - 50 osób, Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Słopnicach - 20 osób, nr 3 w Słopnice - 10 osób, Zespół Placówek Oświatowych w Słopnice - 17 osób, Żmiąca – 5, Tenczyn - 49 osób,

Młodzi piechurzy trasą nr 2 wędrowali pod opieką przewodnika PTTK Mirosława Sipaka.

trasa nr 3 - Męcina stacja PKP - Jaworz /szlak żółty/:
Szkoły Podstawowe: nr 1 w Męcina - 50 osób, Ponice - 25 osób, nr 1 Stara Wieś- 30 osób, Podłopień - 13 osób, Wiśniowa - 55 osób, Kłodne - 23 osoby, nr 2 w Męcinie - 60 osób, nr 4 w Słopnicach - 50 osób,

Na górze Jaworz na uczestników Rajdu czekał poczęstunek przygotowany przez obecne na miejscu członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Męcinie na czele z Przewodniczącą Koła  - Danutą Smoleń. Oprócz grochówki, kapuśniaka, skosztować można było chleb ze smalcem, kiszone ogórki, drożdżowe bułeczki z wiejskim masłem, oraz niezliczoną ilość słodkich wypieków.

Na uczestników spotkania zorganizowano konkursy  - wiedzy o Beskidzie Wyspowym i Gminie Limanowa oraz konkurs piosenki turystycznej.

W konkursie wiedzy o Beskidzie Wyspowym i Gminie Limanowa udział wzięło aż 37 osób, a  największą wiedzą wykazali się tutaj uczniowie z Męciny:
Krystian Pawlik  -  I miejsce
Marzena Pociecha - II miejsce
Ewelina Dotka - III miejsce

Z kolei w konkursie piosenki turystycznej najlepszymi okazali się:
I miejsce -  Gabrysia Rokosz ze Szkoły Podstawowej w Wiśniowej

Wyróżnienia:
- zespół muzyczny ze Szkoły Podstawowej w Wiśniowej
- Dominika Wiewióra ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Męcinie
- grupa starsza ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Męcinie

Laureaci konkursów otrzymali nagrody i dyplomy, które wręczali: gospodarz terenu i organizator spotkania Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut oraz członek Zarządu Powiatu Limanowskiego Wojciech Włodarczyk.

Wszyscy uczestnicy spotkania na górze Jaworz otrzymali pamiątkowe znaczki, stemple, mapy i materiały promocyjne związane z gminą Limanowa i Beskidem Wyspowym.

Spotkanie prowadził stały uczestnik akcji OBW Stanisław Przybylski, a nad bezpieczeństwem piechurów czuwali ratownicy GOPR, przy wsparciu  naczelnika OSP Męcina Eugeniusza Krzyżaka.

Zadanie współfinansowane  przez Województwo Małopolskie w ramach konkursu „Małopolska Gościnna 2019”.

Organizatorzy: Forum Gmin Beskidu Wyspowego, Województwo Małopolskie, FRR Rabka

Patronat medialny: Dziennik Polski, telewizja internetowa TV28