A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

Warsztaty Wielkanocne w Gminnych Bibliotekach Publicznych

11.04.2019
Mieszkańcy Gminy Limanowa są już gotowi na Niedzielę Palmową. W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Wielkanocne, Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Limanowej zorganizowała cykl warsztatów pt.: ,,Ozdoby Wielkanocne”. Zajęcia odbyły się w każdej bibliotecznej filii, pod czujnym okiem prowadzącej, wszechstronnie utalentowanej artystki ludowej, Stanisławy Oleksy z Męciny. Warsztaty były skierowane do seniorów i dzieci. Uczestnicy tych integracyjnych spotkań przygotowywali palmy wielkanocne.


 
Celem zajęć było podtrzymanie tradycji ręcznie robionych palm wielkanocnych, zaszczepienie w młodych pasji do rękodzieła przekazywanego z pokolenia na pokolenie oraz integracja środowiska. Dla seniorów, warsztaty były idealną okazją do wyjścia z domu, rozmowy i wspomnień.

Kultura ludowa jest podstawowym wyznacznikiem naszej tożsamości regionalnej, dlatego tak ważne jest jej podtrzymywanie i kultywowanie. Wpisuje się ona do skarbca dziedzictwa narodowego. Podtrzymywaniu tradycji służą też organizowane w kościołach na limanowszczyźnie konkursy na najładniejszą, ręcznie robioną palmę wielkanocną. Wiele z uczestników bibliotecznych warsztatów już zadeklarowało swój udział w tych konkursach.

Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i seniorów, o czym świadczą załączone poniżej zdjęcia. Uczestnicy dzielnie przez około trzy godziny robili kwiaty z bibuły, które następnie stały się ozdobą palm. Nie mogło zabraknąć także, gałązek wierzbowych i bukszpanu, które są podstawą każdej tradycyjnej palmy. I tak rdzeniem palmy był prosty patyk, kijek i gałązki wierzby z rozwiniętymi kotkami. Palma wielkanocna ma być kolorowa jak wiosna, ma dawać nadzieję, bo nadzieja rodzi się wiosną, jak przyroda budzi się do życia. Toteż palmy mieniły się wieloma kolorami tęczy i zostały przyozdobione  bukszpanem oraz bibułkowymi kwiatami: żonkilami, krokusami, makami. Trzeba przyznać, że końcowy efekt zachwycił wszystkich. Wszyscy solidarnie podkreślali także terapeutyczną wartość spotkań. Był to czas, kiedy można było się na chwilę oderwać od codziennych spraw. Tworzenie rękodzieła działa relaksująco, kiedy po ciężkim i stresującym dniu zasiadamy do pracy, nad której detalami musimy skupić się na tyle, by móc tym samy zapomnieć o trudach minionego dnia. Zajmowanie się rękodziełem niewątpliwie przynosi każdemu twórcy wiele korzyści. Dostarcza satysfakcji z ręcznie wykonanego dzieła i daje przyjemności tworzenia. Czyż to nie wystarczająca zachęta, by zagłębić się w świat ręcznie wykonywanych cudów? Może jednak warto wrócić do korzeni i spróbować taką palmę wykonać samemu?


Zadanie dofinansowane jest ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego w ramach projektu: ,,Rozwijanie form wsparcia i pomocy na rzecz osób starszych 50+"
Palma Wielkanocna w polskiej tradycji
 
Palma wielkanocna jest symbolem zmartwychwstania, ale także symbolem męki oraz odkupienia. Przypada na tydzień przed Niedzielą Wielkanocną. Tradycja święcenia palm sięga w Polsce XI wieku, choć sam zwyczaj ich przygotowania jest znacznie starszy. O początku chrześcijanie wierzyli, że jeśli domownicy mają poświęconą palmę, nic złego im się nie stanie. Z poświęconych palm robiono krzyżyki, które przybijano na ścianach domów i budynków gospodarskich oraz wbijano w pola. Wierzono, że zapewni to zdrowie, ochroni przed nieczystymi mocami nie tylko ludzi i zwierzęta, zachowa domowników i ich inwentarz od wszelkich nieszczęść, a plony uchroni przed niepogodą – gradobiciem, powodzią, pożarem, burzą, wichurą. Dziś wielu jeszcze kontynuuje ten zwyczaj. Przed laty po powrocie z kościoła w Niedzielę Palmową gospodynie dawały dzieciom do zjedzenia bazie kotki albo delikatnie uderzały palmami swoje dzieci. Wszystko dlatego, aby potomstwo było zahartowane, rosło silne i zdrowe. Dziś panuje moda na gotowe produkty, które można dostać od ręki w każdym sklepie.


Liczba wyświetleń: 634
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Tel: 18 33-72-252
Fax: 18 33-71-337
[email protected]
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30