,,Małopolski e-Senior" - podsumowanie projektu

30.04.2019
W piątek 26 kwietnia, nastąpiło uroczyste wręczenie certyfikatów seniorom, którzy ukończyli szkolenie w ramach projektu „Małopolski e-Senior” w  bibliotece w Rupniowie. Przybyłym pilnym studentom w krótkiej prezentacji przedstawiono podsumowanie ukończonego przez nich kursu, a następnie  trener całego kursu - Roman Tudaj, dyrektor biblioteki Jacenty Musiał oraz przybyły wójt Gminy Limanowa - Jan Skrzekut, wręczyli uroczyście certyfikaty i pogratulowali uczestnikom szkolenia.

Seniorzy otrzymali także na własność tablety, na których pracowali podczas kursu. Na zakończenie uczestnicy stanęli do pamiątkowego zdjęcia, a potem przy herbatce i ciastku długo wymieniali swoje pierwsze internetowe doświadczenia. Jak zgodnie podkreślali, istnieje duża potrzeba organizowania tego typu szkoleń, które nie tylko podnoszą umiejętności, ale i są okazją do wyjścia z domu i większej integracji ze środowiskiem. Seniorzy także podkreślali ogromną rolę takich spotkań.

To już trzeci kurs realizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Starej Wsi we współpracy z Insytutem Myśli Innowacyjnej w Nowym Sączu. Pierwsze takie szkolenie odbyło się w bibliotece w Męcinie w 2018 r., kolejne w bibliotece w Starej Wsi, a trzecie w bibliotece w Rupniowie. Każde szkolenie składało się z cyklu 15 spotkań.

W trakcie 2-miesięcznych szkoleń seniorzy pilnie uczyli się, jak korzystać z dobrodziejstw techniki elektronicznej, pod okiem wyspecjalizowanego trenera. Zrealizowano cały program szkoleń, który obejmował następujące zagadnienia:
  • Pierwsze kroki z tabletem i Internetem
  • Jak ocenić wiarygodność źródeł w Internecie?
  • Moja pierwsza poczta elektroniczna
  • Skype – bezpłatne rozmowy z rodzina i ze znajomymi
  • Facebook – serwis społecznościowy
  • Aktywność obywatelska online
  • Zarządzanie tożsamością cyfrową na przykładzie konta e-PUAP
  • Podstawy obsługi edytora tekstu
  • Podstawy obsługi arkusza kalkulacyjnego
  • Robienie zdjęć oraz prosta edycja obróbka/nagrania wideo
  • Bezpieczeństwo i ochrona danych osobowych
  • Sprawy codzienne a Internet
  • Potrzeby duchowe a Internet
  • Zarządzanie swoimi finansami
  • Rozrywka z Internetem
​​Projekt „E-Senior” skierowany był do osób, które ukończyły 65 rok życia i chcieli poznawać możliwości jakie dają korzystanie z komputera, Internetu i innych nowoczesnych technologii. Celem głównym projektu była e-aktywizacja i zwiększenie powszechności korzystania z komputera, Internetu i nowoczesnych technologii w życiu codziennym.

Korzyści z uczestnictwa w projekcie:
  • poznanie technik poprawiających pamięć i koncentrację,
  • nabycie umiejętności wyszukiwania informacji w Internecie,
  • nabycie umiejętności korzystania z poczty elektronicznej, forów oraz portali społecznościowych,
  • nabycie umiejętności bezpłatnego komunikowania się przez Internet ,
  • nabycie umiejętności pisania pism oraz przygotowywania zestawienia wydatków w arkuszu kalkulacyjnym
  • nabycie umiejętności korzystania z bankowości elektronicznej
  • nabycie umiejętności
  • nabycie umiejętności wykorzystywania wszystkich opcji telefonów komórkowych, smartfonów oraz tabletów,
  • nabycie umiejętności chronienia swojego komputer przez wirusami,
  • poznanie nowych, ciekawych ludzi.
Projekt jest realizowany przez Fundację Instytut Myśli Innowacyjnej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, III Oś Priorytetowa Cyfrowe kompetencje społeczeństwa, Działanie 3.1 Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych przez okres od 1 marca 2018 r. do 31 sierpnia 2020 r.