„Zanim przyszła okupacja. Limanowski Wrzesień 1939”- wykład w GBP w Starej Wsi

20.03.2019
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi serdecznie zaprasza  w dniu 21  marca  (czwartek) 2019 r. o godz. 1700  do Biblioteki Publicznej w Starej Wsi na wykład dr Dawida Golikaoraz dr Piotra Sadowskiego pt: „Zanim przyszła okupacja: ,,Limanowski Wrzesień 1939”.
W latach 1939-1945 Ziemia Limanowska była świadkiem trudnej, wojennej codzienności, grozy niemieckich represji w Generalnym Gubernatorstwie, jak też heroizmu Polaków walczących o niepodległość w szeregach Armii Krajowej czy Batalionów Chłopskich. Zanim jednak wydarzenia te miały miejsce, przez kilka wrześniowych dni 1939 r. na jej terenie rozgrywały się działania frontowe, w trakcie których walczyli ze sobą żołnierze polscy, niemieccy i słowaccy. O tych zapomnianych epizodach opowiedzą na spotkaniu dr Dawid Golik - historyk i politolog, pracownik Oddziału IPN w Krakowie, oraz dr Piotr Sadowski - geograf, regionalista, pracownik Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja oraz promocja najnowszej książki dr Dawida Golika "Wrzesień 1939 w dolinie Dunajca. Bój graniczny  i walki nad górnym Dunajcem  między 1 a 6 września 1939 roku", w której opisane zostały m.in. walki batalionu ON "Limanowa" pod Krościenkiem nad Dunajcem, Tylmanową i Starym Sączem, próby stawiania oporu przez Wojsko Polskie pod Limanową i Tymbarkiem oraz marsz sprzymierzonych z Niemcami oddziałów słowackich przez Kamienicę, Zbludzę i Zalesie w stronę Słopnic.