Uczniowie z Siekierczyny uczcili Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

12.03.2019
„Zachowała się jak trzeba...” - to hasło uroczystego apelu, jaki miał miejsce 1 marca w Szkole Podstawowej Nr 1 im. T. Kościuszki w Siekierczynie z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem Sztandaru Szkoły i odśpiewaniem Hymnu Państwowego.

Dyrektor Szkoły Wiesława Tudaj powitała zebranych i wygłosiła na tę okoliczność krótkie przemówienie. Honorowym gościem podczas uroczystości był Jan Skrzekut – Wójt Gminy Limanowa.

Uczniowie z koła historycznego opowiedzieli uczestnikom uroczystości o męstwie i niezłomnej postawie „żołnierzy wyklętych” w walce z komunistyczną władzą, o żołnierzach, którzy  za wierność swoim ideałom, za przywiązanie do tradycji niepodległościowej i krew przelaną w obronie Ojczyzny, niejednokrotnie musieli zapłacić najwyższą cenę – cenę swego życia.

Podczas uroczystości szczególną uwagę poświęcono kilkunastoletniej sanitariuszce „żołnierzy wyklętych”  Danucie Siedzikównie – „Ince”, która w 1946 roku została aresztowana przez funkcjonariuszy UB i po ciężkim śledztwie skazana na śmierć przez rozstrzelanie. Mimo bicia i poniżania „Inka” potrafiła „zachować się jak trzeba” - nie zdradziła nazwiska żadnego ze swoich przyjaciół - towarzyszy broni.

Podczas apelu uczestnicy  mieli okazję wysłuchać wzruszających piosenek sławiących bohaterstwo „Inki” oraz „żołnierzy wyklętych". Wyśpiewane piosenki i wyrecytowane wiersze świadczą o tym, że uczniowie  pielęgnują pamięć  o niezłomnej dziewczynie Danucie Siedzikównie „Ince”  - sanitariuszce 5 Wileńskiej Brygady AK.

Na zakończenie głos zabrał Wójt Jan Skrzekut, który skierował kilka słów do Dyrekcji, Nauczycieli Pracowników oraz całej społeczności szkolnej, dziękując za podejmowane działania mające na celu kształtowanie u  uczniów odpowiedzialnych i patriotycznych postaw.