Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa

Wykład o Wincentym Gawronie w bibliotece w Starej Wsi

31.12.2018
Jedną z wybitnych postaci pochodzących z Ziemi Limanowskiej jest Wincenty Gawron (1908 – 1991). Ten urodzony w Starej Wsi, artysta – malarz, żołnierz, więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz, powstaniec warszawski, działacz społeczny jest zawsze wymieniany na stronach WWW różnych instytucji z regionu, na których znajdują się informacje dotyczące znanych postaci urodzonych na Ziemi Limanowskiej. Jest także wymieniany na kartach większości przewodników po Limanowszczyźnie czy też Beskidzie Wyspowym. Ale czy ta osoba, która tak mocno jest zakotwiczona w historii i kulturze naszego regionu jest dobrze znana mieszkańcom Ziemi Limanowskiej? By wyjść naprzeciw społecznym oczekiwaniom i realizując zadania edukacji regionalnej Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi oraz Muzeum Etnograficzne w Krakowie zorganizowały wykład pt.: „Wincenty Gawron - znany czy nieznany syn Ziemi Limanowskiej?” Prelekcja odbyła się we czwartkowe popołudnie w bibliotece na Starej Wsi. Prelegentem był Karol Wojtas - historyk, regionalista i twórca „Spacerów Historycznych po Limanowej”.

Na spotkanie przybyło kilkadziesiąt osób z Limanowszczyzny oraz innych części naszego kraju wśród nich Wójt Gminy Limanowa – Jan Skrzekut, przedstawiciel Muzeum Etnograficznego w Krakowie – Mateusz Żebrowski a także rodzina Wincentego Gawrona. Wszystkich przybyłych gości powitał dyrektor Jacenty Musiał. Z racji tego, iż spotkanie zostało zorganizowane w okresie oktawy Bożego Narodzenia, nie mogło zabraknąć świątecznego akcentu. Spotkanie uświetnił występ kolędników z zespołu MOL BAND ze Starej Wsi. MOL BAND to grupa wybitnie utalentowanych młodych muzyków, z powodzeniem reprezentujących nasz region na gminnych, powiatowych i ogólnopolskich przeglądach. Kiedy popłynęły znane, kolędy i góralskie pastorałki, atmosfera świąteczna udzieliła się każdemu. Po tym rozśpiewanym preludium, miejsce muzyków zajął prelegent Karol Wojtas, który na podstawie materiałów archiwalnych przedstawił życie Wincentego Gawrona oraz jego walkę o wolną Polskę i działalność artystyczną.



Wincenty Gawron, jak na samym początku podkreślił Karol Wojtas jest znany na Ziemi Limanowskiej głównie, jako artysta i publicysta, ale czy większość społeczeństwa Limanowszczyzny zdaje sobie sprawę, że był także więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz, z którego udało mu się uciec oraz że był przyjacielem rotmistrza Witolda Pileckiego? Prelegent zaznaczył także, że twórczość artysty była różnorodna i obejmowała grafikę, malarstwo, projektowanie witraży i ołtarzy oraz wyposażenia wnętrz kościelnych. Wykładowi towarzyszyła prezentacja multimedialna. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć kilkadziesiąt archiwalnych fotografii przedstawiających Wincentego Gawrona w różnych okresach życia oraz członków jego rodziny.



Na zakończenie spotkania głos zabrał Wójt Gminy Limanowa – Jan Skrzekut, który złożył podziękowanie za zorganizowane wydarzenia i wyraził uznanie dla wiedzy prelegenta. Jak podkreślił, w społeczeństwie istnieje wielka potrzeba tego typu spotkań i edukacji regionalnej, która kształtuje naszą lokalną tożsamość. ,,…Wincenty Gawron, to postać, która zasługuje na upamiętnienie, to nasz limanowski Witold Pilecki…” – zaznaczał Jan Skrzekut. Ze swej strony zadeklarował, iż Gmina Limanowa dołoży wszelkich starań, by pamięć o wybitnych synach i córkach Ziemi Limanowskiej nie została zapomniana. 



Na koniec wszystkim zebranym złożył także noworoczne życzenia. Po wykładzie, przy kawie i herbacie, długo jeszcze toczyła się dyskusja na temat, wybitnych rodaków, którzy wnieśli niekwestionowany wkład w historię i kulturę naszego regionu, a których sylwetki wymagają jeszcze przybliżenia, zwłaszcza młodemu pokoleniu. Są to kolejne wyzwania, jakie nam, współczesnym, stawia historia. To na nas dziś, spoczywa odpowiedzialność za pamięć o przodkach oraz Wybitnych Synach i Córkach Ziemi Limanowskiej.


Liczba wyświetleń: 1776
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes
Widżet Dostępności
Rozmiar Tekstu
1 Rozmiar Tekstu
Ustawienia tekstu
1 Odstęp między wierszami
1 Odstęp między paragrafami
1 Odstęp między literami
1 Odstęp między słowami
Czytelność tekstu
Wyrównanie tekstu
Filtry
Pomocne