A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

„Wincenty Gawron znany czy nieznany syn Ziemi Limanowskiej?”

24.12.2018
Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi oraz Muzeum Etnograficzne w Krakowie serdecznie zapraszają w dniu 27 grudnia (czwartek) 2018 r. o godz. 16:30 na wykład Karola Wojtasa pt.: „Wincenty Gawron znany czy nieznany syn Ziemi Limanowskiej?”
 
Wykład będzie dotyczyć postaci Wincentego Gawrona (1908 – 1991) urodzonego w Starej Wsi artysty malarza, żołnierza, więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz, powstańca warszawskiego, działacza społecznego. Wincenty Gawron jest znany na Ziemi Limanowskiej głównie, jako artysta i publicysta, ale czy większość społeczeństwa Limanowszczyzny zdaje sobie sprawę, że był także na przykład więźniem obozu koncentracyjnego Auschwitz i przyjacielem rotmistrza Witolda Pileckiego? Referent Karol Wojtas na podstawie materiałów archiwalnych przedstawi życie oraz walkę o wolną Polskę Wincentego Gawrona pseudonim „Kowalewski”. Podczas referatu przedstawiona zostanie także działalność artystyczna i pisarska Wincentego Gawrona z uwzględnieniem dzieł artysty znajdujących się w Limanowej oraz w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.
 
Karol Wojtas – Limanowianin, historyk, regionalista, licencjonowany przewodnik miejski po Krakowie. Studiował historię Kościoła na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Autor artykułów dotyczących historii i dziedzictwa kulturowego Limanowej i Ziemi Limanowskiej publikowanych na łamach „Tygodnika Ziemi Limanowska” Gazety Krakowskiej i Echa Limanowskiego. Członek Polskiego Towarzystwa Historycznego. Twórca i prowadzący „Spacery Historyczne po Limanowej”.


Liczba wyświetleń: 349
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30