Informacja o III sesji Rady Gminy Limanowa

31.12.2018
W dniu 28 grudnia 2018 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Limanowa odbyła się III sesja Rady Gminy Limanowa.

Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Młyński, po przywitaniu gości, stwierdzeniu quorum oraz przyjęciu porządku obrad, dokonał otwarcia posiedzenia. W posiedzeniu sesji  uczestniczyli radni, sołtysi, Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut, jego Zastępca – Wojciech Pazdan, kierownicy i dyrektorzy wydziałów i jednostek organizacyjnych gminy, jak również zaproszeni goście: Pani Urszula Nowogórska – Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego, Pan Mieczysław Uryga – Starosta Powiatu Limanowskiego, Pan Stefan Hutek – Radny Powiatu Limanowskiego, przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Limanowej.

W trakcie posiedzenia Wójt Gminy Jan Skrzekut przedstawił sprawozdanie z realizacji zadań w okresie międzysesyjnym. W dalszej części posiedzenia radni przystąpili do podjęcia uchwał zgodnie z przyjętym porządkiem obrad. Jedną z najważniejszych kwestii rozpatrywanych na sesji było uchwalenie budżetu gminy na 2019 r. oraz przyjęcie wieloletniej prognozy finansowej gminy. Radni gminy po szczegółowej analizie projektu uchwały na posiedzeniu połączonych komisji rady gminy oraz zapoznaniu z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie tej kwestii, podjęli uchwałę  budżetową Gminy Limanowa na 2019 r. oraz przyjęli wieloletnią prognozę finansową gminy obejmująca okres od 2019 r. do 2028 r.

W uchwalonym budżecie na 2019 rok po stronie dochodów zaplanowano kwotę  111 325 655,00 zł, wydatki zaś ustalone zostały na poziomie 122 064 710,00 zł. Różnica między planowanymi dochodami i wydatkami stanowiąca deficyt budżetu gminy, zostanie pokryta z zaciągniętych kredytów i pożyczek. Gmina Limanowa w 2019 r. na inwestycje planuje przeznaczyć kwotę ponad 29 032 746,00 zł co stanowi 24% ogółu wydatków gminy. Do najważniejszych zadań, jakie planowane są do wykonania w 2019 r. należą:

• zadania inwestycyjne związane z mrozbudową infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej wsi, na realizację których  zaplanowano kwotę ponad 12 mln zł, w tym  największe zadanie związane z  budową oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej w Starej Wsi I.
  • przebudowa dróg na terenie gminy, w tym budowa drogi Stara Wieś – Podlipowe w ramach ZRID wraz z rozbudową mostu w ciągu drogi na kwotę 5 222 160,00 zł,
  • przebudowa dróg w ramach zaplanowanej kwoty 1 900 000,000 zł,
  • zadania ujęte w ramach Programu Rewitalizacji Przestrzeni Publicznej to: „Modernizacja budynku Wiejskiego Domu Kultury w Starym Rybiu”, „Przebudowa i rozbudowa budynku Szkoły Podstawowej w Kisielówce na cele publiczne (świetlica wiejska) wraz zagospodarowaniem działki” oraz „Przebudowa budynku Szkoły Podstawowej w Rupniowie wraz z przebudową boiska i zagospodarowaniem terenu”.
W trakcie sesji radni podjęli także uchwałę w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty, dla nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, które od 1 stycznia 2019 r. wyniosą 9,00 zł miesięcznie od osoby zamieszkałej za odpady segregowane oraz 18,00 zł miesięcznie od osoby zamieszkałej za odpady niesegregowane. Rada Gminy uchwaliła ponadto stawki opłaty za pojemnik od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne oraz ryczałtowe roczne stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od domku letniskowego lub od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno – wypoczynkowe,

W dalszej części posiedzenia radni gminy podjęli również uchwały w sprawie:
  1. zmieniająca uchwałę w sprawie powołania Komisji Kultury, Sportu i Turystyki,
  2. zmieniająca uchwałę w sprawie powołania Komisji Skarg, Wniosków i Petycji,
  3. zmian w budżecie Gminy Limanowa na 2018 r.
  4. ustalenia wykazu wydatków budżetowych, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2018,
  5. podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do nieodpłatnej pomocy w zakresie dożywiania w latach 2019-2023.

Na zakończenie sesji Przewodniczący Rady przekazał zebranym uczestnikom sesji życzenia z okazji nadchodzących Nowego Roku.