A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

Wieczornica patriotyczna w Szkole Podstawowej nr 1 w Starej Wsi

08.11.2018
7 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi miała miejsce niezwykła uroczystość. Uczniowie, nauczyciele, rodzice a także wszyscy chętni mieszkańcy wzięli udział w Wieczornicy Niepodległościowej, zorganizowanej wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Starej Wsi w ramach Ogólnopolskiego Programu NIEPODLEGŁA. Wśród zaproszonych gości byli obecni: przedstawiciele Gminy  Limanowa Edyta Król – dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół  i Wojciech Korabik – Kierownik Kultury i Promocji, radni - Stefan Hutek i Marek Młynarczyk, proboszcz parafii w Starej Wsi ks. Marian Tyrka, sołtys Starej Wsi Urszula Biernat oraz liczni przedstawiciele Rady Rodziców.Podobna uroczystość miała miejsce rok temu i spotkała się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności. Zachęceni tym sukcesem organizatorzy przygotowali zwiększoną liczbę miejsc i śpiewników. Ich przewidywania okazały się słuszne i zanotowano rekordową liczbę uczestników. Tegoroczny program obchodów został poszerzony. Chcąc jak najpełniej wyrazić swoją miłość do Ojczyzny oraz wdzięczność za możliwość świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości, uczestnicy wzięli także udział w nabożeństwie modlitewnym w intencji Polski odprawionym przez ks. Bartłomieja Wilkosza oraz wysłuchali wykładu na temat udziału mieszkańców Starej Wsi w odzyskaniu niepodległości wygłoszonego przez doktora Przemysława Stanko - wykładowcy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II  w Krakowie.Potem rozpoczęło się wspólne śpiewanie, któremu przewodniczył szkolny chór oraz zespół muzyczny złożony z uczniów i absolwentów szkoły pod przewodnictwem Pani Iwony Koczanowicz. Wykonano wiele utworów pochodzących z czasów walk (m.in. Wojenko, wojenko; Przybyli ułani pod okienko; Rota) i tych nowszych, upamiętniających ofiarną walkę o Ojczyznę (m.in. Biały krzyż; Niepodległa, niepokorna; Żeby Polska była Polską). Wszyscy zgromadzeni byli pod wrażeniem talentów wokalnych i instrumentalnych młodzieży oraz panującej atmosfery – poczucia wspólnoty, wzajemnej życzliwości i radości. Uczczono także pamięć ks. Ignacego Zonia – kapłana niezłomnego ze Starej Wsi. Przedstawiono poświęconą mu prezentację. Zgromadzeni poznali również wyniki sondażu przeprowadzanego wśród uczniów, dotyczącego odpowiedzi na pytanie: Kto to jest patriota? Udzielone przez dzieci odpowiedzi pozwalają ze spokojem patrzeć w przyszłość i zapewne napawały dumą zgromadzonych rodziców i dziadków. Na zakończenie Pani Dyrektor Halina Mąka podziękowała wszystkim uczestnikom i organizatorom za ich zaangażowanie i entuzjazm. Podkreśliła także ogrom pracy, jaką uczniowie włożyli w to, aby całość uroczystości wypadła tak imponująco.Wieczornica stanowiła wyraz miłości do Ojczyzny i wdzięczności dla jej bohaterów,a także była doskonałą okazją do spotkania lokalnej społeczności i pogłębienia poczucia jedności narodowej. Wszyscy opuszczali budynek szkoły z gorącymi sercami i nadzieją, że za rok spotkają się w takim samym lub jeszcze liczniejszym gronie.
 
Fragmenty z uroczystości:


 


Liczba wyświetleń: 502
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30