A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

VIII Niepodległościowy Złaz Turystów na Jabłońcu

07.11.2018
Liczne grono mieszkańców regionu wzięło udział w VIII Niepodległościowym Złazie Turystów na wzgórzu Jabłoniec, który odbył się w dniu 4 listopada br. Uroczystość w bieżącym roku, w którym obchodzone jest 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości przybrała szczególnie uroczysty charakter.


 
Złaz został zainicjowany konkursem wiedzy historycznej sprawnie przeprowadzonym w różnych grupach wiekowych przez pomysłodawczynię przedsięwzięcia Marię Dąbrowską-Czernek, przy pomocy Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Limanowej Kazimiery Zięba oraz Moniki Futiakiewicz. Tym razem w szranki konkursu stanęli wszyscy chętni, a rywalizacji konkursu bacznie przyglądał się sam Komendant Józef Piłsudski, w którego wcielił się Adam Lachcik.  W uroczystości jak co roku uczestniczyli: młodzi chórzyści z Chóru Chłopięcego Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej pod dyrekcją i batutą Haliny Dyczek przy obecności Kazimiery Wrony i Adama Mazugi z Zarządu Stowarzyszenia Chór Chłopięcy, harcerki z V Drużyny Harcerskiej „Dzieci Gór” ZHP Hufca Gorczańskiego Chorągwi Krakowskiej z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 1 w Limanowej pod komendą dh. phm. Grażyny Nowak,  członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznych Stowarzyszenia Jabłoniec 1914: Jakub Sowa i Kacper Czochara którzy prezentowali zbiory hełmów, bagnetów i innych militariów – głównie z okresu miedzywojnia, dzieląc się z oglądającymi bogatą wiedzą w tym temacie.

Po części „konkursowej” miała miejsce polowa Eucharystia, którą sprawował kapelan WP ks. płk Waldemar Rawiński. Celebrę mszy św. uświetnił członek LSHO Jabłoniec 1914 Ignacy Tokarczyk, a w oprawę całej uroczystości włączył się Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Bożej Bolesnej. Po mszy  św. ks. płka Waldemar Rawiński poświęcił krzyż ufundowany przez Lidię i Czesława Kunów z rodziną na okoliczność setnej rocznicy poświęcenia limanowskiej świątyni.

W Niepodległościowym Złazie  uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Gminy Limanowa - Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół Edyta Król oraz Kierownik Wydziału Kultury i Promocji Wojciech Korabik. Obecni byli także przedstawiciele władz miasta Limanowa oraz lokalnych organizacji i stowarzyszeń historycznych. Na żołnierskich grobach złożone zostały kwiaty oraz zapalone znicze.


 
 
fot. http://www.lsho-jabloniec1914.pl/

Liczba wyświetleń: 456
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30