A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

Uroczyste obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w SP nr 2 w Siekierczynie

26.11.2018
9 listopada 2018 roku  w Szkole Podstawowej nr 2 w Siekierczynie odbyły się uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Chociaż historyczna data wypada 11 listopada, to cała społeczność szkolna oraz mieszkańcy Siekierczyny wzięli udział w uroczystościach upamiętniających te jakże ważne wydarzenia z przeszłości naszej Ojczyzny.


O godzinie 11.00 w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Łaskawej w Siekierczynie została odprawiona msza św. za Ojczyznę, którą celebrował ks. Stanisław Koza oraz Proboszcz ks. Kazimierz Matusik. Na nabożeństwo przybyli mieszkańcy Siekierczyny, wszyscy uczniowie, dzieci z oddziałów przedszkolnych i nauczyciele naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym. W trakcie nabożeństwa o godzinie 11.11 wszyscy odśpiewali hymn Polski, włączając się w ten sposób w zaplanowaną na ten czas ogólnopolską akcję „Rekord Dla Niepodległej”.Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” minutą ciszy oddano hołd wszystkim poległym za wolność naszej Ojczyzny, rozpoczynając tym samym część artystyczną, przygotowaną przez uczniów szkoły. Wędrując w przeszłość Polski, przedstawiono istotne wydarzenia poprzedzające upadek naszego kraju oraz ukazano zrywy narodowowyzwoleńcze, które wyrażały patriotyzm i dążenie do wolności naszych przodków – patriotów. Tym wspomnieniom towarzyszyły znane pieśni legionowe oraz teksty poetyckie, wyrażające miłość do Polski i dążenia naszych rodaków do niepodległości. Oczywiście nie zabrakło też wspomnień o Józefie Piłsudskim - wielkim Polaku, bezpośrednio związanym z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Całość zamykały refleksje dotyczące wolności i suwerenności wzbogacone poetyckim wyrazem piękna naszej wolnej Polski.


Również w niedzielę 11 listopada na uroczystej mszy św. młodzież szkoły wystąpiła ponownie ze swoim programem artystycznym, gdzie wspólnie z wiernymi zgromadzonymi na mszy św. odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego i minutą ciszy uczczono pamięć poległych za wolność naszej Ojczyzny. Po tych nabożeństwach każdy mógł sobie uświadomić, jaką wartością dla Polaków jest wolna Polska i jakie to dla nas dobrodziejstwo, pamiętając jednocześnie słowa Cypriana Kamila Norwida: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

Organizatorzy na czele z Dyrekcją Szkoły dziękują serdecznie ks. Proboszczowi, ks. Prałatowi, rodzicom , nauczycielom, uczniom oraz wszystkim zebranym za włączenie się w wielkie narodowe świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
 
 


Liczba wyświetleń: 421
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30