Pryszczyca u zwierząt parzystokopytnych - informacja lekarza weterynarii

26.11.2018
Powiatowy Lekarz Weterynarii przekazuje informację  Głównego Lekarza Weterynarii dla posiadaczy bydła, owiec, kóz i świń oraz innych zwierząt parzystokopytnych na temat pryszczycy.

Pryszczyca jest zakaźną i zaraźliwa chorobą zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Na zakażenie najbardziej narażone jest bydło, a następnie świnie, owce i kozy. Zwierzęta mogą być nosicielami wirusa nawet do trzech lat.

Ludzie są wrażliwi na zakażenie, jednakże pryszczyca u ludzi zwykle przebiega łagodnie.

Ochrona zwierząt przed chorobą:
W celu ochrony zwierząt przed choroba należy pamiętać, by zwierzęta wprowadzane do stada pochodziły z wiadomego źródła i były zaopatrzone w świadectwo zdrowia potwierdzające pochodzenie i status zdrowotny.

Informacja szczegółowa na temat pryszczycy u zwierząt parzystokopytnych w piśmie poniżej.