A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

Projekt "Dla Niepodległej" w Szkole Podstawowej w Kaninie

30.11.2018
Cyprian Kamil Norwid powiedział, że: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”-  Szkoła Podstawowa w Kaninie dobrze rozumie te słowa. Obowiązkiem jest wychowywać młode pokolenie w duchu miłości do swojego kraju. Obecny rok, w którym obchodziliśmy stulecie odzyskania niepodległości, stanowi szczególną okazję do rozbudzania patriotyzmu w sercach dzieci i młodzieży poprzez świętowanie tej wielkiej narodowej rocznicy. Temu celowi służył szkolny projekt zatytułowany „Dla Niepodległej” składający się z szeregu działań, imprez i uroczystości, które organizowała lub, w których uczestniczyła  szkoła w Kaninie.
 
Na ważne okazje wkłada się odświętny strój, toteż aby godnie uczcić narodowe święto szkoła „ubrała się” w barwy ojczyste. W oknach budynku pojawiły się piękne flagi wykonane z białych i czerwonych serc symbolizujących miłość do ojczyzny. Większość wytworów artystycznych uczniów w tym czasie przybrała kolor bieli i czerwieni, gdyż dzieci malowały godła, wykonywały flagi, kotyliony oraz piękne kwiaty w narodowych barwach.

Recytacja i śpiew to sposoby, którymi wspaniale  można wyrazić miłość do ojczyzny, dlatego uczniowie występowali w szkolnym konkursie recytatorskim noszącym hasło „Ojczyzna w poezji”, a poza szkołą trzy uczennice uczestniczyły w konkursie pieśni i poezji patriotycznej, który odbył się 15 listopada w Limanowej. Cała szkoła - uczniowie i nauczyciele - wzięli udział w projekcie „Rekord dla Niepodległej”, w związku z czym 9 listopada o godzinie 11:11 w podniosłej, ale i wzruszającej atmosferze uroczyście odśpiewali hymn narodowy. Następnie odbyła się szkolna akademia z okazji stulecia odzyskania niepodległości, która pozwoliła słuchaczom przenieść się na chwilę w przeszłość i spojrzeć na bolesne zdarzenia naszej historii związane z utratą państwowości, ale przede wszystkim przeżyć radosny moment odzyskania wolności.Niepodległość można czcić na różne sposoby, także przez sport, dlatego 7 listopada 2018  w Młynnem jedenastu uczniów szkoły wzięło udział w „Biegu Niepodległości”. Jeden z nich - Szymon Żelasko uwieńczył swój występ sukcesem, gdyż zdobył pierwsze miejsce. Świętowanie narodowej rocznicy może być też dobrą okazją do pogłębiania wiedzy historycznej uczniów, toteż  dzieci z czwartej klasy  szkoły,  pod opieką nauczyciela historii, odbyły  wycieczkę do Limanowej, aby pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego złożyć kwiaty, a także zwiedzić dom, w którym nocował ten nasz słynny rodak. Uczniowie wybrali się również na jabłoniecki cmentarz wojenny, który jest świadkiem historii dziejącej się w naszym regionie.Z tematem poszerzania wiedzy o historii naszej ojczyzny związane jest kolejne wydarzenie, w którym szkoła miała okazje uczestniczyć poprzez swoją bibliotekę.  16 listopada 2018  biblioteka szkoły w Kaninie włączyła się w ogólnopolską akcję czytelniczą „Mirabelka- kiełkująca historia w 100licy” odbywającą się w ramach oficjalnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Elementem tego projektu były warsztaty na podstawie książki Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”, które miały miejsce w szkolnej sali bibliotecznej.Wyjątkowy dla naszej ojczyzny rok 2018 - rok stulecia odzyskania niepodległości - wciąż trwa, w związku z tym Szkoła Podstawowa w Kaninie deklaruje, że nadal będzie angażować się w akcje poświęcone obchodom  tej ważnej narodowej rocznicy.
 


Liczba wyświetleń: 334
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30