Magdalena Bednarczyk uczennica SP nr 1 w Starej Wsi laureatką konkursu „Listy do przyszłości”

15.11.2018
100 listów na 100 - lecie niepodległości Polski znalazło się w Wawelskiej Kapsule Czasu, którą  w środę - 7 listopada 2018 roku zakopano na terenie Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Ich autorami są laureaci konkursu „Listy do przyszłości” zorganizowanego przez Zamek Królewski i TAURON z okazji  100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W konkursie wzięło udział ponad 12 tysięcy uczniów z 279 szkół podstawowych z czterech województw: dolnośląskiego, małopolskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Organizatorzy konkursu postawili sobie za cel ,pomoc  w kształtowaniu patriotycznych  postaw poprzez przypominanie, że ślady zostawiane przez współczesne pokolenia – zarówno słowa, jak  i czyny – wpływają na pomyślność przyszłych pokoleń”. Projekt miał także ,,wspierać nauczanie oraz odświeżać praktykowanie ginącej sztuki epistolograficznej”. Zadaniem uczestnika konkursu było odręczne napisanie listu do swojego rówieśnika z przyszłości, w którym opisywał, jak spędza czas wolny lub co chciałby robić, gdy dorośnie. Listy pisane były odręcznie  na okolicznościowym papierze dostarczonym do szkoły przez sponsora konkursu.

W trakcie pierwszej selekcji jury konkursu odrzucono ponad 11 tysięcy listów. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowanych zostało niemal 900 prac, spośród których jury wyłoniło 100 najlepszych, a wśród nich list Magdaleny Bednarczyk uczennicy klasy VI  Szkoły Podstawowej   Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi. Dziewczynka w słowach skierowanych do ,,Drogich Przyjaciół z Przyszłości” zawarła swoje osobiste wyznania dotyczące życia we współczesnej szkole oraz sposobach spędzania wolnego czasu.

List, który zwrócił uwagę jury konkursu zawiódł Madzię i jej polonistkę Beatę Smorońską - Janczy na Wawel, gdzie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu.

Magda wybrała dla siebie drona. Jednak największą radość dziewczynce i jej nauczycielce sprawiła dalsza część uroczystości – umieszczanie listów w Wawelskiej Kapsule Czasu. Dodatkowo wzruszenie uczestników uroczystości potęgowało niezwykłe przesłanie dla potomnych zawarte w listach i świadomość, że ktoś przeczyta je za sto lat. Dyrektor Zamku na Wawelu, w czasie swojego przemówienia stwierdził, że wyobrażenia i opisy współczesnego świata zawarte  w listach laureatów konkursu, w przyszłości mogą posłużyć uczonym do badań naukowych. Być może list uczennicy odczytają  kiedyś jej wnuki.  Ciekawe, co pomyślą o swojej babci...

Wraz z listami, do kapsuły złożono m.in. : zdjęcia rodzinne laureatów konkursu, środowe gazety i monety, które  są aktualnie w obiegu. Artefakty współczesności znalazły się w kapsule wykonanej ze stali nierdzewnej i zakopanej na głębokość poniżej zamarzania gruntu. Kapsuła została wykonana zgodnie z wymogami konserwatorskimi Zamku Królewskiego i ma gwarancję na 200 lat. Aby odnalezienie kapsuły nie stanowiło problemu, w archiwach wawelskich zapisano współrzędne geograficzne miejsca gdzie została złożona wraz z prośbą o jej otwarcie i odczytanie listów za 100 lat czyli  w 2118 r.

Ta wspaniała inicjatywa, to podróż w czasie dla piszących listy jak i ich rówieśników z przyszłości - odbiorców z roku 2118, symboliczny łącznik między teraźniejszością a przyszłością  i wspaniały sposób uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Liczba wyświetleń: 2020