Gminne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

13.11.2018
9 listopada w Pisarzowej  miały miejsce  gminne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji Ojczyzny w Kościele pod wezwaniem Św. Jana Ewangelisty. Po nabożeństwie zaproszeni goście złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem poległych w walce o niepodległość mieszkańców wsi.

Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali do budynku Szkoły Podstawowej w Pisarzowej, gdzie zostali przywitani przez uczniów  wyjątkowym spektaklem pieśni patriotycznych. Po występie głos zabrali organizatorzy wydarzenia:  dyrektor Szkoły Podstawowej w Pisarzowej – Magdalena Strzebońska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi – Jacenty Musiał oraz Przewodniczący Rady Gminy Limanowa – Stanisław Młyński.

Kolejnym punktem programu był wykład mgr Sylwestra Rękasa pt. „Antoni Górszczyk – nauczyciel, żołnierz, patriota. Działalność niepodległościowa i społeczna dyrektora szkoły w Pisarzowej”. Wystąpienie poświęcone walce Polaków o niepodległość z podkreśleniem udziału w tamtych wydarzeniach lokalnych  bohaterów  wzbudziło duże zainteresowanie wśród słuchaczy.
Zwieńczeniem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych prowadzony przez Jadwigę Wrońską i Kazimierza Madeja. Wzruszające interpretacje muzyczne w wykonaniu artystów pozwoliły słuchaczom przenieść się w niezwykłą historyczną podróż. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania utworów tj. „Wojenko, wojenko…”, czy „Przybyli ułani pod okienko”.

Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania  udali się na poczęstunek, gdzie jeszcze do późnych godzin wieczornych toczyły się rozmowy przeplatane licznymi historycznymi anegdotami.