A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

,,A to Polska właśnie”- widowisko artystyczne zaprezentowane przez uczniów SP nr 1 w Starej Wsi

21.11.2018
Historia Polski splata okresy potęgi i wielkości z czasem wojen, niewoli i upadku. Oddanie i miłość do ojczyzny uczyniły nas narodem, który posyłał na śmierć swych najlepszych synów w imię wolności i niezależności Polski. Im wszystkim poświęcone było widowisko teatralne w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem Joanny Dutki i Beaty Smorońskiej-Janczy.
 
Uroczystość wpisała się w szereg przedsięwzięć związanych z obchodami 100-lecia niepodległości. Miała na celu uczcić bohaterów przeszłości i tych, którym współczesne pokolenie zawdzięcza wolność - żołnierzom II wojny światowej i robotnikom roku 80-tego.Przez scenę przeszedł barwny korowód postaci: Stańczyk, ,,Polska”, żałobnice w czerni, kosynierzy, żołnierze czy bohaterowie ,,Wesela” Wyspiańskiego. Sugestywne teksty, bogata oprawa muzyczna i symboliczna dekoracja (Agnieszki Pałki) złożyły się na tę piękną lekcję patriotyzmu. Historia opowiedziana, między innymi piosenkami Kaczmarskiego, Marka Grechuty, melodią ,,Poloneza” Ogińskiego i ,,Koncertem Jankiela” porwała słuchaczy. W pamięć powinny również zapaść słowa będące klamrą widowiska ,,A to Polska właśnie”. ,,A kaz ta Polska?”- pytała Jagusia z ,,Wesela”. Odpowiedź znajdziemy przykładając rękę do piersi. Dzięki umiłowaniu Ojczyzny, poświęceniu patriotów, którzy mieczem i piórem walczyli o kraj, nasze pokolenie może świętować niepodległość.Następnie dyrektor szkoły Halina Mąka, wicedyrektor Ewa Matras, przewodnicząca Rady Rodziców Urszula Biernat, przedstawiciele samorządu uczniowskiego i samorządów klasowych dokonali odsłonięcia  okolicznościowej tablicy umieszczonej na kamiennym głazie znajdującym się przed budynkiem szkolnym. W ten sposób przedstawiciele  społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte W Starej Wsi chcieli upamiętnić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz oddać hołd bohaterom, którzy walczyli o Ojczyznę.Do ufundowania pamiątkowej tablicy włączyła się również Rada Rodziców, za co dyrekcja szkoły, na ręce Przewodniczącej - Urszuli Biernat serdecznie dziękuje.
 


Liczba wyświetleń: 381
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30