A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

O lotnictwie w bibliotece opowiadał profesor Andrzej Olejko

15.10.2018
Profesor Andrzej Olejko ściągnął prawdziwe tłumy do Biblioteki Publicznej w Męcinie. Wykład ,,Rola lotnictwa w operacji limanowsko-łapanowskiej 1914” spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, co na wstępie zauważył sam wykładowca. Na spotkanie przybyli nauczyciele, historycy, bibliotekarze, uczniowie, przedstawiciele mediów oraz mieszkańcy z terenu całej Gminy Limanowa.
Wykład ogniskował wokół wydarzeń roku 1914 na naszym terenie. Bitwa nazwana Marną frontu Wschodniego stała się decydującym zwycięstwem w kampanii 1914 r. odniesionym przez armię Austro-Węgier. Nie byłoby ono tak spektakularne gdyby nie rola sił powietrznych Austro-Węgier, które prowadzonym stałym rozpoznaniem stały się cichym, aczkolwiek decydującym bohaterem tego starcia. Wykładowca po kolei przedstawiał poszczególne wydarzenia operacji limanowsko-łapanowskiej akcentując ogromne znaczenie sił powietrznych na każdym etapie. Dokładnie nakreślił realia walk powietrznych, znaczenie sił lotniczych, warunki, nieraz bardzo ekstremalne, w jakich pracowali lotnicy. Prelekcja ubogacona była prezentacją mulitmedialną z archiwalnymi fotografiami.


Uczestnicy wykładu jeszcze długo dyskutowali z bohaterem wieczoru przy aromatycznej kawie i poczęstunku. Wszyscy jednoznacznie podkreślali ogromną wagę wykładu, pełną cennych, odkrywczych wręcz informacji. Było to kolejne wydarzenie, które wchodzi w cykl prelekcji związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości w ramach projektu ,,Z Ziemi Limanowskiej ku Niepodległości”. Na zakończenie wykładu dyrektor biblioteki - Jacenty Musiał podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił na kolejne wydarzenia. 

Już dziś, 15 października (poniedziałek) 2018 r. o godz. 1900 w Świetlicy Wiejskiej w Lipowem kolejny wykład historyczny pt.: "Ksiądz Kazimierz Łazarski i jego wkład w budowanie świadomości narodowej mieszkańców Ziemi Limanowskiej". Prelegentem będzie Karol Wojtas.
 


Liczba wyświetleń: 561
3

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30