Spacer historyczny na Jabłoniec

14.09.2018
W ramach programu „Niepodległa” realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Starej Wsi, w dniu 11 września (wtorek) 2018 r. odbył się spacer historyczny na Jabłoniec.
W pieszej wycieczce z przewodnikiem Karolem Wojtasem i Jancentym Musiałem, dyrektorem GBP w Starej Wsi wzięli udział uczniowie klas V – VIII SP i III Gimnazjum z wychowawcami i uczącymi nauczycielami.

Pogoda tego dnia dopisała i uczestnicy wrześniowego spaceru mogli połączyć przyjemne z pożytecznym. Przewodnik Karol Wojtas, w ciekawy sposób opowiedział o historii cmentarza i znaczeniu tego miejsca w procesie walk narodowo-wyzwoleńczych.

Cmentarz nr 368 na Jabłońcu to cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Pochowano na nim żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, którzy zginęli w dniach 7-12 grudnia 1914 w czasie operacji limanowsko-łapanowskiej.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.