"Odblaskowa Szkoła" w Pasierbcu

24.09.2018
Od 1 września  Szkoła Podstawowa w Pasierbcu przystąpiła do Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła”. To już IX edycja konkursu, nad którym honorowy patronat objął min. Małopolski Kurator Oświaty. Organizatorem akcji jest Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Już w  pierwszym tygodniu nauki uczniowie wszystkich klas włączyli się w działania promujące bezpieczeństwo pieszych na drodze.
Uczniowie klasy ósmej wraz z wychowawczynią przygotowali smaczne „Odblaskowe galaretki”. Akcji przeprowadzonej przez ósmoklasistów towarzyszyły hasła: „Smakowicie odblaskowo z ósmą klasą kolorowo”, „Galaretki kolorowe – smaczne, zdrowe odblaskowe”, „Ósma klasa przykładem świeci i zaprasza wszystkie dzieci”.  Nikt nie mógł oprzeć się zdrowym smakołykom przygotowanym przez najstarszych uczniów szkoły podstawowej. Ósmoklasiści ubrani w kamizelki odblaskowe w wyjątkowy sposób zachęcili całą społeczność szkolną do wzięcia udziału w tej niekonwencjonalnej akcji. Ich entuzjazm zaowocował tym, że  cała szkoła tętniła życiem w inny sposób. Swoją postawą i radością udowodnili, że szkoła to nie tylko miejsce gdzie się uczymy, ale również wychowujemy zdobywając podstawy bezpiecznego funkcjonowania  i poruszania się na drogach.

Dbałość o bezpieczeństwo dzieci to sprawa priorytetowa. Dlatego pierwszoklasiści  uczestniczyli w pogadance na temat Bezpieczna droga do i ze szkoły” przeprowadzonej przez funkcjonariusza  Komendy Powiatowej Policji w Limanowej. Uczniowie mieli możliwość porozmawiać z policjantem na temat zasad bezpiecznego poruszania się w drodze do szkoły i poza nią jak również o roli odblaskowych elementów, które powinien posiadać pieszy. Każdy pierwszak na zakończenie spotkania otrzymał odblaskowy rekwizyt w postaci woreczka lub kamizelki.

Również na zebranie z rodzicami przybył przedstawiciel policji, który w sposób przystępny i profesjonalny  uświadomił wszystkich obecnych o wadze bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczulił rodziców na obowiązek noszenia elementów odblaskowych i świadomego, odpowiedzialnego przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. W związku z konkursem podjęte zostały różne inicjatywy mające na celu wyposażenie uczniów naszej szkoły w kamizelki i elementy odblaskowe. Firma „ANDREW” zaopatrzyła wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych w odblaskowe kamizelki. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka każdy przedszkolak otrzymał upominek – opaskę odblaskową, poprawiającą  bezpieczeństwo pieszych po zmroku, ufundowaną przez firmę ubezpieczeniową „DORATEX”.

Wszystkie podejmowane przez szkołę inicjatywy w ramach konkursu „Odblaskowa szkoła” można śledzić na bieżąco na stronie internetowej szkoły oraz w innych mediach społecznościowych min. na Facebooku -  Odblaskowy Pasierbiec.