A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

Uczennice Szkoły Podstawowej w Wysokiem na Ogólnopolskim Zjeździe Rodziny Szkół Jadwiżańskich

18.06.2018
W dniu 14 października 2006r. w Krakowie zawiązała się Rodzina Szkół im. Świętej Jadwigi Królowej. Jednoczy je ich Patronka. Reprezentują  społeczności szkół tj. dzieci, młodzież, rodziców, grono nauczycielskie, pracowników szkoły, pod patronatem Pani Wawelskiej. Każdy, niezależnie od wieku i zajmowanego stanowiska, czy to dyrektor, czy nauczyciel, dziecko, czy rodzic znajduje w przykładzie świętej Jadwigi to, czego potrzebuje. Królowa uczy miłości do ludzi, rozwijania swoich talentów, nauki i pasji, rzetelnej pracy. Jej wartości są ponadczasowe, aktualne i potrzebne również w dzisiejszych, trudnych czasach.
Aby aktywnie realizować zadanie popularyzacji kultu Świętej Jadwigi Królowej - szkoła w Wysokiem zgłosiła się do udziału w I Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Świętej Jadwidze Królowej „O Lilię Andegaweńską”. Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia była Parafia Archikatedralna na Wawelu i Zarząd Rodziny Szkół noszących imię Jadwigi Królowej, zaś patronat honorowy nad konkursem objęli ks. abp. Marek Jędraszewski- Metropolita Krakowski, Piotr Ćwik – Wojewoda Małopolski oraz Małopolski Kurator Oświaty. Spośród 44 zgłoszonych do udziału w konkursie szkół podstawowych i ponadpodstawowych szkoła w Wysokiem  znalazła się na 2. miejscu w kategorii szkół podstawowych, pod względem ilości uzyskanych punktów i tym samym zespół trzech uczennic zakwalifikował się do finału konkursu, który odbył się 6 czerwca br. w Krakowie.
W finale uczennice klasy V wzięły udział w krótkiej prezentacji w formie występu artystycznego. Na tę okazję dyrektor w porozumieniu z radą rodziców zakupił koronę wykonaną ręcznie w pracowni płatnerskiej „Rycerz”, a w zakładzie krawieckim „Izabella” została uszyta suknia z symbolami dynastii Andegaweńskiej. Następnie odbył się turniej wiedzy obejmujący różnorodne zadania m.in. układanie puzzli, rozwiązanie krzyżówki, rozpoznawaniu herbów. Najwięcej emocji wzbudziła jednak gra terenowa, która polegała na odnalezieniu dziesięciu wyznaczonych miejsc w Katedrze Wawelskiej i w Muzeum Katedralnym im. Jana Pawła II oraz wypełnieniu określonych zadań związanych  z poszczególnym eksponatami. O godzinie 17.00 uczniowie szkolnych delegacji wzięli udział we Mszy Świętej sprawowanej przez proboszcza katedry na Wawelu - prałata ks. Zdzisława Sochackiego, przed Ołtarzem Pana Jezusa Ukrzyżowanego, gdzie znajduje się od roku 1987 relikwiarz Świętej Jadwigi Królowej.

Podczas kolejnej atrakcji uczniowie mogli zwiedzić Kraków o zachodzie słońca, płynąc statkiem po Wiśle i słuchając opowieści przewodnika.  W kolejnym dniu pobytu w Krakowie tj. 7 czerwca uczestnicy Zjazdu Rodzin Szkół Jadwiżańskich wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. bpa Damiana Muskusa koncelebrowanej przed ołtarzem głównym Katedry Wawelskiej. W homilii wygłoszonej podczas uroczystej Mszy św. z udziałem szkół Świętej Jadwigi bp Muskus wskazywał, że Wawelska Królowa jest aktualnym wzorem umiłowania ojczyzny, szacunku dla nauki i edukacji oraz wrażliwości na los potrzebujących. Podkreślał, że cechy te winny być przykładem dla rządzących i dla całego społeczeństwa, zwłaszcza w kontekście jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Następnie bp Muskus pobłogosławił zebranych w katedrze relikwiami świętej. Po Mszy Świętej uczniowie złożyli pokłon Świętej Jadwidze i róże przy relikwiach, a później przeszli do ogrodów Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego na Podzamczu, gdzie zwycięzcom odbywającego się po raz pierwszy konkursu wiedzy o królowej wręczono Lilie Jadwigi Andegaweńskiej oraz dyplomy.
Zgromadzeni uczniowie miło spędzili czas na wspólnej agapie zorganizowanej w ogrodzie obok budynku Seminarium Duchownego przy pysznym piknikowym poczęstunku i dźwiękach muzyki zespołu Kairos. Główną nagrodę, jaką był wyjazd do Budapesztu, i dyplomy wręczali uczestnikom: Halina Cimer - Małopolski Wicedyrektor Oświaty, Sabina Rylska - przewodnicząca Rady Szkół Jadwiżańskich, Stanisława Buczek - wiceprzewodnicząca Rady oraz Marta Łopian - Siostra Jadwiżanka.
Uczennicom z Wysokiego nie udało się zdobyć głównej nagrody, jaką był wyjazd do Budapesztu, ale wróciły pełne entuzjazmu i siły, aby przygotowywać się do następnego zjazdu. Jesteśmy bogatsze o nowe doświadczenia i głębszą wiedzę na temat Świętej Jadwigi Królowej.


Liczba wyświetleń: 475
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30