Spotkanie Patriotyczne w Szkole Podstawowej w Rupniowe

15.06.2018
10 czerwca 2018r w Szkole Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Rupniowie w ramach projektu ,,Szkoła młodych patriotów” odbyło się Spotkanie Patriotyczne połączone z Konkursem Pieśni Patriotycznej dla uczniów klas I-III SP. W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni goście: Zastępca Wójta Gminy Limanowa -  Marian Mąka, Sekretarz Gminy Limanowa - Marek Ziaja,  kierownik Wydziału Kultury i Promocji UG Limanowa – Wojciech Korabik, sołtys wsi Rupniów - Adam Kita, a także reprezentanci OSP w Rupniowie, mieszkańcy Rupniowa, rodzice oraz uczniowie.

Na wstępie przypomniany został znany wiersz C .K Norwida ,,Moja piosenka II” i utwory Chopina zagrała na pianinie uczennica klasy klasy III gimnazjum – Natalia Kokoszka. Następnie publiczność miała okazję przypomnieć sobie wielkie momenty i smutne chwile w historii Rzeczypospolitej oglądając film pt. ,,Animowana historia Polski”. Krystian Ślusarczyk – laureat wielu prestiżowych międzynarodowych nagród zagrał na saksofonie jedną z popularnych patriotycznych melodii.
Kolejną częścią spotkania był Konkurs Pieśni Patriotycznych pod hasłem ,,Kto ty jesteś ?– Polak… ”. Do komisji konkursowej powołano:  Stefanię Mroczek – długoletnią członkinię KGW w Rupniowie,  Annę Ślusarczyk – wieloletnią nauczycielkę szkoły, Adama Kita – sołtysa wsi Rupniów, ks. Łukasza Kicka – wikariusza parafii Nowe Rybie.

Po wysłuchaniu pięknych i długich dziecięcych interpretacji jury ustaliło następujący werdykt:
1 miejsce: Kamil Wroński, Kinga Białoń
2 miejsce: Natalia i Wiktoria Zapała, Julita i Martyna Halota
3 miejsce: Jakub Smoter, Bartosz Zaręba
W czasie obrad komisji uczniowie klas starszych zaprosili zebranych na koncert. Wykonywali utwory patriotyczne lub grali na wielu instrumentach, a uczennica klasy IV Martyna Halota przeczytała swoją pracę, którą napisała na konkurs literacki pt. ,,Moja mała ojczyzna”.

klasy I-III:
I miejsce: Julita Halota
II miejsce: Aleksandra Polak
III miejsce: Dawid Lizak, Michał Kuzak
wyróżnienia; Kinga Białoń, Julia Piwowarczyk, Gabrysia Kucharczyk, Małgosia Smoter

klasy IV- VI:
I miejsce: Justyna Kozak
II miejsce: Dominika Zapała
III miejsce: Karolina Przechrzta

gimnazjum:
I miejsce: Karolina Smaga
II miejsce: nie przyznano
III miejsce: Piotr Woźniak
wyróżnienie: Marta Jurek

Na koniec głos zabrała Stefania Mroczek, pamiętająca cieżkie wojenne czasy- powiedziała krótko i dobitnie, aby modlić się o pokój, bo wojna to glód i nieszczęście. Po części oficjalnej wszyscy zebrani zostali zaproszeni na gorący poczęstunek- jedno z dań kuchni polowej, przygotowany przez panie Marię Rusin i Justynę Żurek.Spotkanie patriotyczne miało na celu włączenie się w obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości, a także integrację środowiska szkolnego i lokalnego.