Przegląd DRUZBACKA z udanymi występami artystów z gminy Limanowa

21.05.2018
W dniach 17-20 maja br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu odbywał sie 36. Konkurs Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA.  Na Przeglądzie wysokie miejsca udało się zająć artystom ludowym z naszej gminy.

DRUZBACKA to najstarszy i o największym zasięgu przegląd w regionie, który od wielu lat cieszy się ogromną popularnością. Jego początki sięgają wczesnych lat 80-tych, a podstawowym założeniem programowym konkursu było i jest ratowanie ludowej tradycji muzycznej (…) z zachowaniem wszystkich tradycyjnych cech stylistycznych w muzyce, śpiewie….

Rok rocznie podczas DRUZBACKI  prezentują się artyści z  gminy Limanowa i nie inaczej było podczas tegorocznej edycji Przeglądu.

Czterodniowe występy  w sali widowiskowej GOK w Podegrodziu w tym roku  oceniała Komisja w składzie:
Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog
Jadwiga Adamczyk – muzyk – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu
Artur Czesak – językoznawca
Benedykt Kafel – etnograf – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

oceniając 164 prezentacji konkursowych, których wykonawcy pochodzili z siedmiu powiatów (dębickiego, gorlickiego, jasielskiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, suskiego) z województw małopolskiego i podkarpackiego, w tym: 32 muzyk (23 dorosłe i 9 młodzieżowych), 44 instrumentalistów (18 dorosłych, 13 młodzieżowych, 13 dziecięcych), 42 grup śpiewaczych dorosłych, 32 śpiewaków solistów (18 dorosłych, 4 młodzieżowych, 10 dziecięcych), 4 mistrzów z uczniami, 9 drużbów weselnych i jednego starosty.

Z gminy Limanowa Komisja doceniła talent oraz pracę poszczególnych artystów przyznając:

w KONKURSIE MUZYK LUDOWYCH  - kategoria dorosłych

II miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 450 zł muzyce - KIJOM WORCI z Pisarzowej

III miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 400 zł  muzyce - SPOD KICEK z Mordarki

w KONKURSIE INSTRUMENTALISTÓW:
w kategorii dorosłych - wyróżnienie i dyplom otrzymał Józef Tokarczyk z Mordarki

w kategorii młodzieżowej -  wyróżnienie i dyplom otrzymał Daniel Śliwa ze Starej Wsi

w KONKURSIE GRUP ŚPIEWACZYCH:
w kategorii dorosłych - II miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 150 zł zdobyła żeńska grupa SPOD KICEK z Mordarki, a wyróżnienie i  dyplom - grupa męska KIJOM WORCI  z Pisarzowej

w KONKURSIE ŚPIEWU SOLOWEGO:
w kategorii młodzieżowej - wyróżnienie otrzymała Aneta Kądziołka z Siekierczyny

w KONKURSIE MISTRZ I UCZEŃ:
 III miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 100 zł otrzymał Sławomir Bryniak z uczniami Krzysztofem Sławkiem, Marcinem Michalikiem i Kacprem Michalikiem.

Naszym artystom gratulujemy udanych występów i życzymy kolejnych!

/część zdj.  - MCK "Sokół" Nowy Sącz/

Poniżej PROTOKÓŁ z 36. Przeglądu DRUZBACKA.