Informacja o XXV sesji Rady Gminy Limanowa

23.03.2018
W dniu 22 marca 2018 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Limanowa odbyła się XXV sesja Rady Gminy Limanowa.Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Młyński, po przywitaniu gości, stwierdzeniu quorum oraz przyjęciu porządku obrad, dokonał otwarcia posiedzenia.
W punkcie wystąpienia zaproszonych gości głos zabrała Pani Urszula Nowogórska Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, która poinformowała, że wniosek Gminy Limanowa złożony do projektu rewitalizacji przestrzeni publicznej na zadania: modernizacja Wiejskiego Domu Kultury w Starym Rybiu, adaptacja na cele publiczne budynku Szkoły Podstawowej w Kisielówce, modernizacja części budynku Szkoły Podstawowej w Rupniowie oraz rozbudowa Szkoły Podstawowej w Siekierczynie I, uzyskał pozytywną ocenę formalno – merytoryczną, dzięki czemu istnieje możliwość uzyskania dofinansowania w wysokości 75% wartości zadań czyli ok. 5 400 000 zł.  Podziękowała za owocną współpracę z samorządem gminy. Wszystkim zebranym złożyła życzenia w związku z Nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi.

W ramach interpelacji i wniosków radni zgłosili sprawy związane z modernizacją i bieżącym remontem dróg na terenie gminy, wykonaniem wiat przystankowych, budową oświetlenia ulicznego jak również przejść dla pieszych. Do przedstawionych wniosków odniósł się Wójt Gminy Limanowa Pan Władysław Pazdan.

Zastępca Wójta Gminy Pan Marian Mąka przedstawił sprawozdanie z realizacji zadań w okresie międzysesyjnym. W dalszej części posiedzenia radni przystąpili do podjęcia uchwał zgodnie z przyjętym porządkiem obrad, a mianowicie:
  1. zmian w budżecie Gminy Limanowa na 2018 r.
  2. zmian  wieloletniej prognozy finansowej Gminy Limanowa,
  3. zabezpieczenia środków finansowych, jako wkładu własnego na realizację zadania inwestycyjnego pn. „Poprawa szkolnej infrastruktury sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 2 w Męcinie i Szkole Podstawowej Nr 2 w Starej Wsi” wnioskowanego przez Gminę Limanowa do współfinansowania ze środków
    w ramach programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”,
  4. udzielenia dotacji dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Starej Wsi,
  5. udzielenia dotacji dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Siekierczynie,
  6. podziału Gminy Limanowa na okręgi wyborcze oraz ustalenia ich granic, numerów i liczby radnych  wybieranych w każdym okręgu wyborczym,
  7. utworzenia stałych obwodów głosowania, ustalenia ich granic i numerów oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych w Gminie Limanowa,
  8. określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dla pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych oraz doradców zawodowych,
  9. pozbawienia statusu pomnika przyrody.
W ramach inicjatywy uchwałodawczej radni gminy podjęli uchwałę w sprawie:
  • udzielenia pomocy finansowej Miastu Limanowa na realizację zadania pn. „Odbudowa mostu w ciągu ul. Dudka na rzece Łososina w Limanowej”,
  • przejęcia od Gminy Słopnice zadania polegającego na przebudowie odcinka drogi Granice-Sajdakówka na terenie Gminy Słopnice,
  • udzielenia pomocy finansowej Gminie Tymbark na realizację zadania pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 1618K relacji Limanowa – Szyk – Mstów – w km 3+580-4+214 oraz 4+511-5+565 – wykonanie chodnika w miejscowości Piekiełko”.
Ponadto radni i sołtysi zapoznali się z informacją dotyczącą nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i obowiązkach jakie spoczywają na Radzie Gminy Limanowa w związku ze zmianą przepisów.