Umowy na dofinansowanie wymiany pieców i powstanie nowego szlaku turystycznego

15.02.2018
14 lutego br. w Starostwie Powiatowym w Limanowej odbyło się uroczyste przekazanie umów na dofinansowanie zadań dotyczących wymiany pieców oraz rozbudowy szlaków turystycznych na terenie gminy Limanowa. Zadania dofinansowane będą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Umowy na dofinansowanie zadań zaplanowanych do realizacji na terenie gminy Limanowa z rąk przedstawicieli samorządu województwa: przewodniczącej Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszuli Nowogórskiej, wicemarszałka Stanisława Sorysa, Leszeka Zegzdy z zarządu województwa oraz radnego wojewódzkiego Stanisława Pasonia odebrał Wójt Gminy Władysław Pazdan.
Pierwsza z przekazanych umów pozwoli na wymianę starych i nieekologicznych pieców w 96 domach na najbardziej nowoczesne kotły, spełniające tzw. normy ekoprojektu. Piece wymienione zostaną jeszcze  w bieżącym roku. Całość zadania wyniesie 912 216 tys. złotych, w tym kwota dofinansowania to aż 898 532, 28 zł.
Druga umowa na którą przyznane zostało dofinansowanie obejmuje powstanie nowych szlaków turystycznych. Zadania wykonywane będą m.in. w ramach projektu "Rozbudowa szlaków wielofunkcyjnych wokół Góry Mogielica i szlaków łącznikowych w Gminach Limanowa, Słopnice, Kamienica i Mieście Limanowa wraz z ich połączeniem z trasą główną VeloDunajec”. Gmina Limanowa wraz z  gminami Kamienica, Słopnice i miastem Limanowa jest partnerem projektu realizowanego przez Powiatu Limanowski.
W ramach zadania na terenie Gminy Limanowa powstanie nowy szlak turystyczny, który przebiegać będzie od wzgórza Jabłoniec -przez Golców -do ścieżki przyrodniczej "Ostra" Starej Wsi. Od strony Jabłońca nowy szlak przebiegać będzie już istniejącym szlakiem PTTK , następnie przez teren lasów państwowych, aż do Ośrodka Pod Ostrą", dalej drogą powiatową w kierunku ścieżki przyrodniczej "Ostra" i tam przez teren lasów państwowych, łącząc się z gminą Słopnice.
Dodatkowo w ramach projektu przy Ośrodku Wypoczynkowym "Pod Ostrą" w  Starej Wsi powstaną miejsca postojowe oraz infrastruktura turystyczna w postaci tablic informacyjnych i wiaty wyposażonej w ławki i stoły, teren zostanie ogrodzony, a na miejscu zamontowany będzie monitoring.
Realizacja zadań na terenie gminy Limanowa kosztować będzie 133.675,67 zł przy refundacji kosztów z Województwa Małopolskiego  w wysokości 86.889, 16 zł. Wkład własny gminy Limanowa zamknie się więc kwotą 46.786,51 zł.  Wykonanie prac zawartych w projekcie na terenie gminy Limanowa nastąpi w 2018 i 2019 roku.