A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

Znani regionaliści w Bibliotece w Nowym Rybiu

06.12.2017
W dniu 30 listopada 2017 r. w Bibliotece Publicznej w Nowym Rybiu odbyło się bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie pt.: „W trosce o tradycje i dobre samopoczucie”. Spotkanie kulturalno-edukacyjne prowadzone było przez Wojciecha Boguckiego i Alicje Bogucka – znanych i cenionych regionalistów z Łącka. Spotkanie zorganizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej i Gminną Bibliotekę Publiczną w Starej Wsi było ucztą duchową dla zgromadzonych seniorów z gminy Limanowa.

Jacenty Musiał – dyrektor biblioteki otwierając uroczystość mówił o potrzebie zachowania i pielęgnowania dziedzictwa kulturowego oraz o pozytywnym oddziaływaniu muzyki, tańca na sferę psychiki człowieka - gdyż kultura jest fundamentem rozwoju  społeczeństwa w każdym wieku. Na spotkanie oprócz seniorów  przybyli Jan Myszka- sołtys wsi Nowe Rybie, z ramienia organizatorów Dorota Musiał kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej, Danuta Pach – specjalista pracy socjalnej, bibliotekarki Anna Wiktor oraz Bogumiła Stanisławczyk. Wojciech Bogucki to wybitny animator kultury regionalnej, muzyk multiinstrumentalista pedagog i przewodnik górski. W trakcie występu grał na kilkunastu instrumentach: basach, skrzypcach, trombicie, dudach, piszczałkach, listku oraz wielu instrumentach pasterskich. W trakcie występów barwnie opowiadał o każdym instrumencie, jego historii, budowie oraz roli jaką odgrywały w życiu Górali Karpackich. Wojciech Bogucki to niezwykle uzdolniony muzyk gawędziarz, który zdobywał w licznych przeglądach i konkursach czołowe miejsca, sławiąc kulturę Górali i Lachów. W trakcie występu wtórowała mu grą i śpiewem córka Alicja Bogucka – studentka Akademii Muzycznej w Katowicach, która swym talentem wzbudziła zachwyt i podziw zebranych uczestników.

To niezwykle ciekawe przedsięwzięcie kulturalne uzmysłowiło wszystkim zebranym potrzebę obcowania z kulturą, rolę jaką spełniała i spełnia w życiu człowieka oraz jego  pozytywne oddziaływanie na sferę rozwoju intelektualnego i duchowego zarówno słuchaczy jak wykonawców. A że był to wieczór andrzejkowy to do późnych godzin wieczornych artyści bawili uczestników dobrą muzyką, graniem i gawędami. Na zakończenie spotkania Dorota Musiał podziękowała uzdolnionej rodzinie z Łącka za piękny występ oraz przybliżenie tak bogatej i ciekawej historii muzyki i tradycji pasterskiej. 

Zadanie dofinansowane było ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego w ramach projektu „Rozwijanie form wsparcia i pomocy na rzecz osób starszych”


Liczba wyświetleń: 456
4

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30