Wykład ks. Jerzego Smolenia o przemocy wobec osób starszych

13.12.2017
W dniu 7 grudnia 2017 r. w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi odbył się wykład ks. dr Jerzego Smolenia - psychologa, wykładowcy Akademii Ignatianum w Krakowie  i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, Oddział w Chorzowie pt.: „Przemoc wobec osób starszych”, który wszystkim uzmysłowił ogromną skalę tego zjawiska wśród społeczeństwa. Na spotkanie przybyli: Dorota Musiał – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz wielu mieszkańców gminy Limanowa. Spotkanie zorganizowane zostało przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Starej Wsi. Dyrektor biblioteki Jacenty Musiał przywitał zgromadzonych i krótko przedstawił znanego i cenionego wykładowcę, a następnie głos zabrał ks. Jerzy Smoleń, który omówił szczegółowo tematykę.

Osoby starsze podchodzą do drugich z zaufaniem, przez co są narażone na różnego rodzaju formy przemocy, od fizycznej, psychicznej, ekonomicznej, po nawet seksualną. Co robić, aby nie dać się zmanipulować i nie  być ofiarą,  zwłaszcza w okresie świątecznym który sprzyja różnego rodzaju nadużyciom wobec osób starszych? Wykładowca podał, że wiele milionów osób starszych w Europie pada ofiarą przemocy psychicznej, fizycznej, seksualnej i ekonomicznej. Szczególna grupę stanowią osoby z alzheimerem, demencjami, chorobami psychicznymi, gdyż w wielu przypadkach u tych osób choroba powoduje agresję.  Psycholog podkreślał, że należy za wszelka cenę ludzi w starszym wieku wyprowadzać z zaułków domowych i zachęcać do aktywnego spędzania czasu, tak aby zatrzymać okres starzenia się. Wiele osób w wieku starszym  nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu zdrowia i nie uświadamiają sobie tego, a wręcz wydaje im się że ciągle mogą pracować na pełnych obrotach. Według wykładowcy na podstawie licznych badań osoby dokonujące najczęściej przemocy to własne dzieci, partner osoby starszej, opiekunowie osób starszych, których ta opieka przerasta, a wielu przypadkach osoby w szpitalach czy w domach opieki społecznej. W 2050 roku 1/3 ludzi w Europie będzie po 60 roku życia i nie będzie ludzi, którzy mogli by się nimi opiekować.

Wykład był niezmiernie ważny, dotykał bardzo istotnych kwestii dotyczących życia osób starszych, dlatego też wzbudził ogromne zainteresowanie wśród słuchaczy. Wykładowca złożył wszystkim uczestnikom życzenia świąteczno-noworoczne oraz wręczył upominek.

W imieniu organizatorów Dorota Musiał – Kierownik GOPS w Limanowej podziękowała za cały cykl wykładów wygłaszanych przez księdza dr Jerzego Smolenia, poruszających najistotniejsze kwestie życia seniorów. Spotkania trwały od czerwca bieżącego roku wzbudzając duże zainteresowanie i uznanie wśród mieszkańców Gminy Limanowa, a dofinansowane były ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego w ramach projektu „Rozwijanie form wsparcia i pomocy na rzecz osób starszych”