A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

Pochodzący z Pisarzowej ks. Mirosław Gucwa biskupem w Republice Środkowoafrykańskiej

04.12.2017
Papież Franciszek mianował biskupem diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej pochodzącego z Pisarzowej ks. Mirosława Gucwę.  Po tym jak rezygnację z pasterskiego posługiwania w Bouar  złożył 78-letni włoski kapucyn, bp Armando Umberto Gianni nowym ordynariuszem Papież mianował jej dotychczasowego wikariusza generalnego, 54-letniego ks. Mirosława Gucwę.
Ks. Mirosław Gucwa urodził się 21 listopada 1963 roku w Pisarzowej. W tej miejscowości w roku 1978 ukończył szkołę podstawową im. ks. Józefa Górszczyka. W latach 1978-1982 uczęszczał do liceum im. Władysława Orkana w Limanowej. Po maturze w 1982 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, które ukończył z tytułem magistra teologii. 12 czerwca 1988 roku przyjął święcenia kapłańskie, po których został skierowany do parafii św. Katarzyny w Grybowie, gdzie spędził pierwsze cztery lata swojego kapłaństwa. Po krótkim trzymiesięcznym przygotowaniu we Włoszech i Francji, w Niedzielę Misyjną w październiku 1992 roku w swojej rodzinnej parafii, z rąk ówczesnego biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego otrzymał krzyż misyjny i został posłany na pracę ewangelizacyjną do Republiki Środkowoafrykańskiej.

Pod koniec października 1992 roku przybył tam i rozpoczął pracę misyjną w diecezji Bouar. Pierwszą placówką misyjną była parafia w Bohong, gdzie pełnił posługę duszpasterską przez 4 lata. W 1996 roku został rektorem diecezjalnego Niższego Seminarium Duchownego pw. św. Piotra w Yolé, które wyposażył i gdzie pełnił swe obowiązki do 2005 roku. W latach 2003-2006 pełnił funkcję kanclerza kurii diecezji Bouar, a od 2006 roku jest wikariuszem generalnym tej diecezji. W latach 2011-2014 pełnił również posługę proboszcza parafii katedralnej pw. Matki Bożej Kościoła w Bouar. Był też i jest kapelanem miejscowego więzienia oraz miejskiego szpitala. Z jego inicjatywy został przeprowadzony remont oraz zrealizowany projekt zainstalowania studni w więzieniu.Zapoczątkował duszpasterstwo chorych w miejskim szpitalu, gdzie urządził kaplicę. Pod jego opieką znajduje się diecezjalny warsztat samochodowy, który służy misjonarzom w pracy apostolskiej, oraz stolarnia i centrum kulturalne, a także Centre d’Accueil - dom przyjęć.
 
Biskup nominat Mirosław Gucwa znany jest jako niestrudzony człowiek dialogu z muzułmanami. Utworzył Międzyreligijną Platformę Pokoju, której prace pozwoliły uniknąć wielu masakr w czasie wciąż trwającego w Środkowej Afryce konfliktu i położyć fundamenty pod pokojowe współistnienie. Pozostaje też mocno zaangażowany na rzecz rozwoju, m.in. jako promotor centrum alfabetyzacji dla kobiet, które mają w tym kraju utrudniony dostęp do nauki.


Liczba wyświetleń: 1451
2

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30