Informacja o XXIII sesji Rady Gminy Limanowa

19.12.2017
W dniu 7 grudnia 2017 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Limanowa odbyła się XXIII sesja Rady Gminy Limanowa. Przewodniczący Rady Stanisław Młyński, po przywitaniu gości, stwierdzeniu quorum oraz przyjęciu porządku obrad, dokonał otwarcia posiedzenia.

W punkcie wystąpienia zaproszonych gości głos zabrał Wicestarosta Limanowski Mieczysław Uryga, który przedstawił inwestycje zrealizowane przez Powiat Limanowski na terenie Gminy Limanowa, m.in. wykonanie chodników w ciągu dróg powiatowych finansowane w proporcjach 50/50 przez powiat i gminę. Poinformował o planowanych do realizacji wspólnie z gminą inwestycjach drogowych na terenie gminy Limanowa w 2018 r., wyrażając jednocześnie podziękowania za owocną współpracę w bieżącym roku.
W ramach interpelacji i wniosków radni poruszyli sprawę planowanej budowy linii kolejowej Podłęże – Piekiełko na terenie gminy, kwestie realizacji przez RZGW regulacji i zabezpieczenia cieków wodnych oraz powstałych osuwisk. Następnie Zastępca Wójta Gminy Marian Mąka przedstawił sprawozdanie z realizacji zadań w okresie międzysesyjnym.

W dalszej części posiedzenia radni przystąpili do podjęcia uchwał zgodnie z przyjętym porządkiem obrad. Jako pierwsza przyjęta została uchwała budżetowa Gminy Limanowa na 2018 r. oraz uchwała w sprawie przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej gminy. W uchwalonym budżecie na 2018 rok po stronie dochodów przewiduje się kwotę  109 600 000,00 zł., wydatki zaś ustalone zostały na poziomie 117 370 000,00 zł. Gmina Limanowa w 2018 r. na inwestycje planuje przeznaczyć kwotę ponad 30 390 000,00 zł, co stanowi 25% ogółu wydatków gminy. Do najważniejszych zadań zaplanowanych do realizacji  w 2018 r. należą:
  • zadania związane z rozbudową infrastruktury  wodno – kanalizacyjnej: budowa oczyszczalni ścieków w Młynnem oraz sieci kanalizacji sanitarnej zachodniej części gminy – etap II, budowa oczyszczalni ścieków w sołectwie Stara Wieś, która obejmie swoim zasięgiem sołectwo Stara Wieś I, Stara Wieś II oraz część sołectwa Lipowe – na realizację zadań w tym dziale zaplanowano kwotę 12 528 000,00 zł
  • inwestycje drogowe: przebudowa dróg gminnych i wewnętrznych oraz partycypacja w kosztach przebudowy dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych – łączna kwota zaplanowana w tym dziale to 10 991 478,00 zł
  • zadania związane z ochroną powietrza: wymiana kotłów węglowych na kotły gazowe i biomasę oraz na źródła wykorzystujące paliwo stałe, pomoc finansowa na zakup i montaż instalacji Odnawialnych Źródeł Energii /OZE/ – kwota przeznaczona na realizację przedmiotowych zadań to 2 233 522,00 zł.

W trakcie posiedzenia radni gminy podjęli również uchwały dotyczące m.in.:
  • zmian w budżecie Gminy Limanowa na 2017 r.,
  • zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Limanowa,
  • wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty, dla nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy,
  • przedłużenia czasu obowiązywania dotychczasowych taryf na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków realizowane przez Urząd Gminy Limanowa,
  • uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii na 2018 r.,
  • przystąpienia Gminy Limanowa do Klastra Energii Ziemi Limanowskiej „LimaNOVA”,
Na zakończenie obrad Przewodniczący Rady Stanisław Młyński wraz z Wójtem Gminy Władysławem Pazdanem przekazali zebranym uczestnikom sesji życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.