A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

„Akademia dobrych manier” w Bibliotece w Rupniowie

01.12.2017
Dnia 29 listopada w bibliotece w Rupniowie odbyło się spotkanie z Marią Bujas – Łukaszewską pt.: „Seniorzy ambasadorami dobrych manier”. Organizatorami był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi -Filia Rupniów. W spotkaniu uczestniczyła Kierownik GOPS – Dorota Musiał wraz ze Specjalistami Pracy Socjalnej Ilona Furtak i Agnieszka Garbień, Anna Wiktor i Maria Trzupek – bibliotekarki oraz seniorzy z Rupniowa i okolic. Spotkanie otworzył i zebranych przywitał Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej  Starej Wsi – Jacenty Musiał. Prelegentka jest znakomitą znawczynią kodeksu towarzyskiego, prowadzi wiele spotkań, zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych z zasad dobrego zachowania. Spotkanie obfitowało w wiele ciekawych spostrzeżeń i zabawnych anegdot z życia. Pani Maria omówiła najważniejsze zasady, które każdy powinien znać i stosować w relacjach międzyludzkich. Najważniejsze z nich to pojecie pierwszeństwa na co dzień, kto komu mówi dzień dobry, kto pierwszy wyciąga dłoń na powitanie, kiedy należy się kłaniać, kiedy się witać. 

Podstawowymi kryteriami w tej kwestii są: po pierwsze wiek, po drugie płeć, po trzecie stanowisko.  Kolejno prelegentka omówiła dress code czyli zbiór zasad, dotyczących odpowiedniego dopasowania ubioru do okazji; jeden z elementów savoir-vivre. Ostatnim elementem spotkania było zachowanie przy stole, czyli sztuka jedzenia, zachowanie w restauracji, kłopotliwe sytuacje podczas posiłków, które każdemu mogą się przytrafić oraz zasady mówienia „smacznego” i „na zdrowie”. Na koniec pani Maria zobligowała wszystkich obecnych seniorów do bycia ambasadorami dobrych manier w swoim otoczeniu i pozostawiła w bibliotece swoisty certyfikat ukończenia szkolenia z zasad savoir-vivre'u. Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej - Dorota Musiał podziękowała i powiedziała, że spotkanie było niezwykle ciekawe, poruszało istotne kwestie relacji międzyludzkich i współżycia społecznego. Dodając do tego urok osobisty prowadzącej spotkanie i niekwestionowane poczucie humoru, trzeba podkreślić, że był to dobrze spożytkowany czas.
 
Było to kolejne zadanie dofinansowane  ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego w ramach projektu „Rozwijanie form wsparcia i pomocy na rzecz osób starszych”
 
 
 


Liczba wyświetleń: 500
4

Galeria

Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30