A+ Kontakt
Herb Gminy Limanowa Oficjalny serwis
Gminy Limanowa
Baner aktualnosci

Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Starszych w Świetlicy Wiejskiej w Pasierbcu

05.10.2017

W dniu 27 września br. w wypełnionej po brzegi  Świetlicy Wiejskiej w Pasierbcu odbyło się  spotkanie Seniorów z gminy Limanowa w  ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych.
Witając wszystkich przybyłych gości Dorota Musiał - Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej  nawiązała do  dnia, w którym postanowiono ustanowić Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.  Święto to  ustanowione  zostało 14 grudnia 1990 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W Polsce obchody tego święta  zainaugurowano dnia 1 października  1999 r. w  Pile. Od tamtej pory   co roku  obchodzone jest w naszym kraju w wielu miejscowościach, w bieżącym roku   po raz pierwszy w Pasierbcu, na terenie gminy Limanowa.   
 


W imieniu organizatorów spotkania  Wójt Gminy Limanowa  Władysław Pazdan złożył  wszystkim Seniorom z okazji święta życzenia zdrowia, długich lat życia w dobrym zdrowiu, w gronie najbliższych, pogody ducha, satysfakcji oraz spełnienia marzeń .

                                                                                                 

Oprócz licznie zgromadzonych Seniorów  na  spotkaniu obecni byli  min  zastępca Wójta Gminy Limanowa Marian Mąka, proboszcz parafii w Pasierbcu ksiądz Bogdan Stelmach, katecheta parafii w Pasierbcu ksiądz Andrzej Kmiecik, sołtys wsi Pasierbiec Maria Twaróg , sołtys wsi Kisielówka Roman Halota, przewodniczące KGW;  Pasierbca - Teresa Stanisz,   Łososiny Górnej  -  Maria Wróbel,   Lipowego - Lucyna Malec,   Pisarzowej - Janina Cempa.Dla Seniorów z okazji święta  przygotowano specjalny  program, który w imieniu organizatorów prowadził Jacenty Musiał, Dyrektor Gminnej Biblioteki w Starej Wsi. Program rozpoczął się wykładem pochodzącej z Młynnego  dr Wandy Matras –Mastalerz,  pracownika naukowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Wykład  zatytułowany „Seniorzy pełni zdrowia i wigoru” miał na celu  pokazanie jak dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne w wieku dojrzałym aby czuć się młodziej od swojej metryki. Szczególną uwagę Prelegentka poświęciła metodom stymulacji pamięci i rozwoju intelektu oraz zagadnieniom międzypokoleniowej transmisji wartości.
            W czasie wykładu dr Wanda Matras - Mastalerz nawiązała do Listu do moich Braci i Sióstr- ludzi w podeszłym wieku  Jana Pawła II, który  napisał: „Wszyscy znamy ludzi starych, którzy mogą być wymownym przykładem zdumiewającej młodości i żywotności ducha. Tych, którzy się z nimi stykają, potrafią słowem pobudzić do działania, dodając otuchy własnym przykładem. Oby społeczeństwo w pełni umiało docenić ludzi starszych, którzy w pewnych częściach świata słusznie są darzeni szacunkiem jako „żywe biblioteki mądrości”, strażnicy bezcennego dziedzictwa ludzkiego i duchowego. Choć to prawda, że w wymiarze fizycznym zazwyczaj potrzebują pomocy, prawdą jest też, że nawet w podeszłym wieku mogą być oparciem dla młodych, którzy stawiają pierwsze kroki w życiu i szukają swojej drogi". Wykład spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem słuchaczy .


 
Po części edukacyjnej spotkania przyszedł czas na część rozrywkową z udziałem znanego Kabaretu Góralskiego „Truteń” ze Skawy.  Występ kabaretu pełen koloru, śpiewu, dobrego dowcipu i humoru znakomicie bawił  zgromadzonych uczestników spotkania, dostarczył wiele uśmiechu. Bardzo dobra atmosfera zachęciła  zebranych do wspólnych śpiewów , do których na akordeonie przygrywał Władysław Piórkowski. Senioralna Biesiada  trwała do późnych godzin wieczornych . O przygotowanie  poczęstunku zadbały Panie Ewa Wilczek, Maria Twaróg z Pasierbca oraz Seniorzy i Panie z Kół Gospodyń Wiejskich.  Program i oprawę uroczystości przygotował Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej  oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi oraz Świetlica Wiejska w PasierbcuDzień  ten przyniósł uczestnikom niezapomniane wrażenia i mnóstwo radości . Atmosfera spotkania jak zapewniali Seniorzy na długo pozostanie w ich pamięci.
            Zadanie dofinansowane zostało ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego w ramach realizowanego na terenie Gminy Limanowa projektu „Rozwijanie form wsparcia i pomocy na rzecz osób starszych”.
 

 
 
 

Liczba wyświetleń: 729
Aktualności
Inne
Kultura
Oświata
Sport i turystyka
Biznes

Szukaj na stronie

Urząd Gminy
Limanowa
ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B
34-600 Limanowa
woj. małopolskie
Godziny urzędowania
Poniedziałek-piątek:
7:30 - 15:30