Fitness dojrzałego mózgu, czyli jak wzmocnić zdolności poznawcze i umysłowe

18.10.2017
W dniu 12 X 2017 roku w Bibliotece Publicznej w Męcinie odbył się kolejny wykład dr Wandy Matras-Mastalerz dotyczący filarów zdrowia psychicznego oraz pracy mózgu i funkcjonowania pamięci w wieku dojrzałym. Pochodząca z Młynnego Prelegentka zapoznała Słuchaczy z możliwościami poprawiania pamięci operacyjnej, wzmocnienia procesu utrzymania skupienia, uwagi i koncentracji. Przedstawiła co sprzyja a co przeszkadza w wydajnej pracy mózgu. Zwróciła także uwagę na zależność pomiędzy pracą neuronów pamięciowych oraz lustrzanych, które odpowiadają za inteligencję emocjonalną.

Wykładowczyni zaprezentowała również książkę „Fitness mózgu” autorstwa Elkhonon Goldberga i Alvaro Fernandeza opisującą jak wzmacniać sprawność mózgu w każdym wieku? Jak zachować sprawność i jasność umysłu do później starości? Z publikacji dowiemy się, jak zbudowany jest mózg, w jaki sposób działa, jak się zmienia pod wpływem uczenia się i zdobywania nowych doświadczeń. Autorzy wskazują, jakimi działaniami możemy wzmacniać swój mózg. Ta książka kierowana jest do wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby nauczyć się, jak utrzymać ów narząd w zdrowiu i wzmocnić jego działanie.Na spotkanie, którego organizatorami byli Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Limanowej oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi przybyli mieszkańcy  z terenu gminy Limanowa wśród których liczne grono stanowili seniorzy. Uczestnicy wykonali przykładowe ćwiczenia praktyczne z zakresu stymulacji pamięci i rozwoju intelektu stymulujące percepcję wzrokową, słuchową oraz wzmacniające współpracę półkul mózgowych.

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Limanowej Dorota Musiał w imieniu organizatorów oraz uczestników spotkania podziękowała dr Wandzie Matras-Mastalerz za bardzo interesujący, inspirujący do działań poprawiających pamięć i rozwój intelektu wykład . Na zakończenie organizatorzy złożyli wykładowczyni serdeczne życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Zadanie dofinansowane jest ze środków otrzymanych od Wojewody Małopolskiego w ramach projektu „Rozwijanie form wsparcia i pomocy na rzecz osób starszych”