Akcja "odblaskowa szkoła" w Szkole Podstawowej nr 1 w Męcinie

19.10.2017
Szkoła Podstawowa nr 1 im św. Jana Pawła II w Męcinie, jak co roku, przystąpiła do akcji ,,Odblaskowa szkoła”. W jej ramach uczniowie wraz z nauczycielami propagują ideę noszenia odblasków nie tylko przez dzieci, ale przez całą społeczność Męciny.  Na poczet  akcji przeprowadzono dotychczas szereg działań w szkole i w środowisku lokalnym. Każdy uczeń został wyposażony w kamizelkę lub znaczki odblaskowe. Dzieci przygotowały audycję oraz przedstawienie dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Przeprowadzono także konkursy: wiedzy o ruchu drogowym i plastyczny. Punktem kulminacyjnym był happening podczas którego cała społeczność Szkoły Podstawowej przeszła w barwnym, odblaskowym korowodzie przez Męcinę, a każdy napotkany męcinianin został obdarowany znaczkiem odblaskowym i pouczony o konieczności jego noszenia dla własnego bezpieczeństwa.

Dzieci słowem, przykładem i hasłami na transparentach uświadamiały, że ten mały odblaskowy znaczek może uratować zdrowie, a często nawet życie. Na szkolnych korytarzach i w klasach wykonano gazetki, które swoją treścią przypominają o konieczności ,,noszenia się odblaskowo” i prezentują zasady odpowiedniego zachowania się na drodze. W bibliotece szkolnej uczniowie mogą korzystać z filmów oraz książek o bezpieczeństwie. Prowadzone są również lekcje praktyczne w terenie i pogadanki.

Dodatkowo starsi koledzy urządzili pokaz udzielania pomocy przedmedycznej, podczas którego dzieci mogły ćwiczyć swoje umiejętności na fantomie.