Regionalne prezentacje w ramach Jubileuszu 25-lecia Gminy Limanowa

17.08.2017
W niedzielę 13 sierpnia w Pisarzowej w ramach świętowania 25-lecia Gminy Limanowa odbyła się Prezentacja Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Limanowa. Regionalny akcent uroczystości rozpoczął  drugi dzień świętowania ćwierćwiecza Gminy.

Na początek członkinie 8 KGW, które zgłosiły się do udziału w uroczystości prezentowały walory regionalnej kuchni, następnie rękodzieło artystyczne oraz programy artystyczne lub pieśni ludowe.
Podczas konkursu potraw regionalnych skosztować można było m.in. zupę kminkową, krupy ze śliwkami, "kapuśniorkę po pasierbiecku", zupę na zasmażce z miętą, żur z ziemniakami, "zimnioki z galasom" ponadto kiszone ogórki oraz  chleb wiejski ze smalcem oraz regionalne wypieki - kołaczyki  i drożdżowe ciasta z owocami.

Po degustacji potraw regionalnych odbył się konkurs rękodzieła artystycznego, podziwiać można na było m.in. prace szydełkowe, hafciarskie, bibułkarskie, tkackie i wikliniarskie wykonane przez  przedstawicielki poszczególnych Kół. Następnie członkinie KGW przedstawiały scenki teatralne , ukazując w nich dawne obrzędy i zwyczaje takie jak: "skubanie pierza", "przędzenie wełny", "wniebowziocie", "krozanie kapusty"  oraz pieśni ludowe.

Przygotowane przez Koła regionalne potrawy, rękodzieło oraz scenki i pieśni ludowe oceniała trzyosobowa Komisja Artystyczna w składzie: Magdalena Kroh –etnograf, Zofia Skwarło - regionalista i Aleksander Smaga - muzyk. Jury po  wszystkich trzech konkursach postanowiła przyznać poszczególnym KGW następujące nagrody :
I miejsce i nagrodę pieniężną w wys. 2.000,00 zł – KGW Męcina

II miejsce i nagrodę pieniężną w wys. 1.500,00 zł – KGW Pisarzowa
- trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wys. po 1.200,00 zł:
KGW Kłodne, KGW Pasierbiec, KGW Stara Wieś Rola
- dwa równorzędne IV miejsca i nagrody pieniężne w wys. po 1.000,00 zł:
KGW Łososina Górna i KGW Rupniów Centrum
oraz miejsce V i nagrodę w wys. 900,00 zł  - KGW Lipowe
Ponadto Komisja na XVII Powiatowy Przegląd KGW, który odbędzie się w Dobrej w dn. 3 września br. zakwalifikowała KGW Męcina, a do udziału w Festiwalu Folklorystycznym „Limanowska Słaza” rekomendowała: KGW Męcina ze scenką „Och te swaty” oraz KGW Pisarzowa ze scenką „Wniebowziocie”.
Nagrody Kołom uczestniczącym w Prezentacji wręczali: Wicewójt Gminy Limanowa Marian Mąka oraz Przewodniczący Rady Gminy Limanowa Stanisław Młyński. Również przedstawicielki KGW z okazji 25-lecia Gminy złożyły na ręce Wicewójta serdeczne podziękowania za wspieranie ich działalności w ciągu minionego ćwierćwiecza.