Przekazanie nowego samochodu strażackiego OSP w Nowym Rybiu

25.07.2017
1 lipca br. miało miejsce uroczyste przekazanie i poświęcenie nowego samochodu strażackiego dla OSP w Nowym Rybiu. W wydarzeniu wzięli udział m.in.:  Wójt Gminy Limanowa – Władysław Pazdan, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego – Urszula Nowogórska, Wicestarosta Limanowski – Mieczysław Uryga oraz jednostki OSP wraz z pocztami sztandarowymi i zaproszeni goście.

Zakup nowego samochodu dla OSP w Nowym Rybiu współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu : „Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie” w ramach Priorytetu V Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 – Działanie 5.1 Adaptacja do zmian klimatu, Poddziałanie 5.1.2 Wsparcie służb ratunkowych. Dzięki projektowi „Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie” do 34 jednostek OSP w całym województwie małopolskim trafiły nowoczesne wozy strażackie GBA2,5/16 marki VOLVO. Każdy z nich jest przystosowany do akcji ratowniczych – mogą jednorazowo przewieźć ok. 3 ton wody lub 300 litrów środka pianotwórczego do gaszenia pożarów, są również wyposażone w najpotrzebniejszy sprzęt, czyli m.in. autopompy, ledowe maszty oświetleniowe, wyciągarki o sile 8 ton, a także zestaw do łączności radiowej. Dzięki napędowi 4x4 strażacy będą też mogli nieść pomoc w trudniejszym terenie. Warto podkreślić, że samochody są też przyjazne dla środowiska – wszystkie wyposażono bowiem w silniki spełniające wyśrubowane normy czystości spalin EURO VI. W kabinie osobowej zmieści się 6 strażaków. OSP w Nowym Rybiu otrzymała też detektor wielogazowy, który pozwala na wykrycie kilku rodzajów gazów. Pomoże on również  strażakom-ochotnikom szczególnie w czasie niebezpiecznych akcji, w których istnieje niebezpieczeństwo np. zatrucia czadem lub wybuchu gazu.

Wartość faktury (samochód strażacki) : 681 174,00 zł  ( dofinansowanie 46% w wysokości 313 953,10 zł,  wkład własny 54% w wysokości 367 220,90 zł). Wartość faktury (detektor wielogazowy)  4 043,01 zł (dofinansowanie – 1 863,42 zł, wkład własny – 2 179,59 zł).

Zarząd OSP w Nowym Rybiu oraz wszystkie druhny i druhowie  serdecznie dziękują  wszystkim, którzy przyczynili się do pozyskania nowego sprzętu umożliwiającego jeszcze sprawniejsze  niesienie pomocy potrzebującym.