Kowale z Pisarzowej na Festiwalu Europejskiego Rzemiosła Ludowego na Słowacji

11.07.2017
W dniach 7 – 9 lipca 2017 w słowackim Kežmarku odbył się Festiwal Europejskiego Rzemiosła Ludowego  EĽRO 2017.  Festiwal organizowany jest co roku  w drugi weekend lipca i  jest najbardziej znaną i największą prezentacją ludowego rzemiosła na Słowacji. Festiwal EĽRO w Kieżmarku jest miejscem spotkań nie tylko rzemieślników – tych bardziej popularnych czy rzadkich, o których istnieniu wiele osób nie ma pojęcia – lecz również amatorów szermierki historycznej, zespołów folkowych, muzyków, aktorów i innych gości z okolic, których przyciągają bogate tradycje miasta. Swoje wyroby prezentują tu najwięksi mistrzowie tradycyjnej sztuki rzemieślniczej, nie tylko ze Słowacji, ale także z całej Europy. Są wśród nich kowale, artyści druciarze, garncarze, tkacze, producenci pisanek, pierników, czerpaków, biżuterii, wyrobów z liści kukurydzianych i wielu innych.

Wśród licznych artystów prezentujących  na Festiwalu swój dorobek i umiejętności, znaleźli się również „nasi” kowale -  Władysław i Wojciech Raczek z Pisarzowej.  Ich stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, a uwagę uczestników skupiały nie tylko dzieła, które artyści z Pisarzowej przywieźli na Słowację, ale także fachowa praca, jaką ubrani w góralskie stroje prezentowali  na miejscu.