Zajęcia innowacji pedagogicznej oraz akcja „ Jak nie czytam, jak czytam” w ZS w Pasierbcu

05.06.2017
1 czerwca 2017 r.  w Zespole Szkół w Pasierbcu odbył się występ uczniów klas III „a” i „b” w ramach innowacji pedagogicznej „Nauka języka angielskiego poprzez historyjki i bajki”. Na spotkaniu uczniowie zaprezentowali rodzicom, nauczycielom oraz uczniom klas 1- 2 dwa  przedstawienia znanych bajek w języku angielskim: „Cinderella” (Kopciuszek)  i „Little Red Riding Hood” (Czerwony Kapturek). Na uwagę zasługuje fakt, iż teksty przedstawień w całości były odegrane w języku angielskim.

Przedstawienia zostały przygotowane przez nauczyciela języka angielskiego Marię Siciarz w ramach zajęć innowacyjnych.Uczniowie uczęszczali na nie od 1 kwietnia 2016 r. do 31 maja 2017 r. Cieszyły się dużą popularnością. Uczniowie chętnie uczęszczali na dodatkowe lekcje, bardzo się angażowali w odgrywanie scenek. Praca nad bajkami dostarczyła wszystkim wiele radości  i satysfakcji. Uczniowie mieli możliwość rozwinięcia kompetencji językowych. Był to kontakt z „żywym” językiem, który w sposób naturalny dzieci chłonęły i poprzez zabawę utrwalały podstawowe struktury i słownictwo. Podczas przedstawień można było podziwiać talenty aktorskie uczniów, wsłuchać się w angielską wersję bajek. Kostiumy, dekoracje, rekwizyty oraz prace uczniów, wykonane w trakcie zajęć wzbudziły zachwyt nie tylko samej uczącej, ale także rodziców i zaproszonych na spektakl gości - Dyrekcję szkoły, katechetę, wychowawców klas nauczania wczesnoszkolnego.  Widowisko wzbogaciły piosenki oraz przepiękne tańce w trakcie przedstawień.

Zabawa była wyborna, a wszystko za sprawą wyjątkowego klimatu i humoru. Dzieciakom najbardziej podobały się popisy aktorskie starszych kolegów. Wydarzenie było świetną okazją dla uczniów do sprawdzenia oraz doskonalenia swoich umiejętności i zdolności.Po przedstawieniu odbyła się prezentacja multimedialna. Zwieńczeniem całorocznej pracy i wyjątkowo ważnym momentem dla dzieci był moment nagrodzenia ich książeczkami „Angielski dla dzieci 8-10 lat”, zawierającymi ciekawe, różnorodne ćwiczenia leksykalno-gramatyczne do nauki języka angielskiego. Nagrody ufundowała Rada Rodziców za co uczniowie i nauczyciele serdecznie dziękują.

W tym samym  dniu  uczniowie szkoły wraz z wychowawcami i nauczycielami wzięli również udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Organizatorem głównym akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi na diagnozowany przez coroczne badania Biblioteki Narodowej spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków i wykorzystanie masowej akcji do pokazania większej aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży. W przedsięwzięciu wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły od klas zerowych po  III Gimnazjum. W masowym czytaniu uczestniczyło 235 uczniów. Była to wielka atrakcja dla dzieci i młodzieży, gdyż każdy przyniósł do szkoły swoją ulubioną książkę, którą mógł się pochwalić kolegom i koleżankom. O godzinie 10 wszyscy uczniowie wraz z opiekunami zebrali się na pięknym wzgórzu niedaleko szkoły z książkami. Oprócz czytelników można było również podziwiać piękne widoki okolicy.