Startuje II edycja Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego!

20.04.2017
Samorząd Województwa Małopolskiego rozpoczyna realizację II edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Budżet obywatelski pozwala mieszkańcom Województwa decydować o tym na co wydać pieniądze. Mieszkańcy mogą nie tylko wybierać zadania, które mają być zrealizowane, ale sami zostać ich autorami. Budżet obywatelski Województwa pozwala Małopolanom kształtować ich najbliższe otoczenie, umożliwia określenie potrzeb, daje możliwość wskazania co jest dla nich szczególnie ważne. Dzięki niemu mieszkańcy określają priorytety dla rozwoju powiatów, subregionów oraz całej Małopolski.

Zmiany w Budżecie Obywatelskim - edycja 2017
Z 6 do 8 mln zł zarząd województwa małopolskiego zwiększył kwotę, którą przeznaczy na zadania zgłoszone przez mieszkańców regionu w ramach II edycji Budżetu Obywatelskiego w 2017 roku. Do każdego z subregionów trafi więc 1 330 000 zł zamiast - jak podczas pierwszej edycji - 1 mln zł. Zmienił się także podział na subregiony. Powiat bocheński przyporządkowany został w tym roku do subregionu tarnowskiego, a myślenicki i wadowicki do subregionu podhalańskiego. Te zmiany mają zapewnić, że w każdym z subregionów znajdzie się zbliżona liczba osób uprawnionych do zgłaszania zadań i oddawanie na nie głosu. Zasadniczą zmianą w stosunku do ubiegłego roku jest też ujednolicenie zasad zgłaszania zadań i głosowania na nie. Każdy z mieszkańców Małopolski, który ukończył 16 lat będzie mógł w ramach swojego miejsca zamieszkania zgłosić tzw. zadania małe i zadania duże. Za zadanie małe zostaną uznane wszystkie inicjatywy, które dotyczyć będą projektów z danego powiatu lub miasta Kraków, a ich wartość mieści się w granicach od 50 tys. zł do 100 tys. zł. Zadanie duże to takie, które zaplanowane jest dla co najmniej 2 powiatów położonych w danym subregionie lub Krakowie a jego wartość nie może być niższa niż 100 tys. zł i wyższa niż 400 tys.
Zmienił się także sposób głosowania. W II edycji Budżetu Obywatelskiego Małopolski  mieszkańcy regionu będą mogli oddać tylko jeden głos wybierając spośród wszystkich zadań małych i dużych zgłoszony w ramach powiatu i subregionu, w którym mieszkają (w I edycji można było oddać w sumie dwa głosy: jeden na zadanie powiatowe i jeden na zadanie subregionalne). Nowy regulamin daje także większe prawa autorom inicjatyw, którzy na etapie weryfikacji zadania wciąż mają możliwość wprowadzania poprawek i uzupełnienia lub wycofania złożonego przez siebie projektu. Natomiast, w przypadku konieczności wprowadzenia modyfikacji zadania już po przeprowadzeniu głosowania, autor projektu zostanie w ten proces zaangażowany.

Harmonogram BO Małopolska 2017
Od 29 maja do 19 czerwca wszyscy Małopolanie, którzy ukończyli 16 lat mogą zgłaszać własne pomysły obywatelskie w ramach II edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Najpóźniej 14 września zostanie ogłoszona pełna lista zweryfikowanych zadań, na które od 25 września do 13 października swoje głosy oddadzą mieszkańcy  regionu. Wyniki głosowania i zwycięskie projekty poznamy natomiast ostatniego dnia listopada.

Spotkanie informacyjno - edukacyjne w ramach II edycji Budżetu Obywatelskiego dla mieszkańców naszej gminy odbędzie się 12 maja o godz. 14.00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Limanowej przy ul. Józefa Marka 9.

Więcej informacji dostępne jest na stronie: https://www.bo.malopolska.pl/index.php